Közöttünk járt
Az EMIH hétfő este nagyszabású Fárbrengent rendezett a Rebbe, Menachem Mendel Schneerson (1902–1994) 20. Jorcájtja alkalmából. A jórcájt a zsidó hagyomány szerint emléknap. Azon a napon, amikor valaki halálának az évfordulója van, közösen megemlékezünk az eltávozott tetteire és szellemiségére. Kádist mondunk, köszönetképpen, hogy akit szerettünk, tiszteltünk és elveszítettünk, közöttünk járt.
Menachem Mendel Schneerson, aki negyvennégy éven át volt a lubavicsi chászid közösség vezetője – Rebbéje –, 1951-ben vette át a mozgalom vezetését apósától. Egyik első dolga az volt, hogy egy kampányt indított. Leírta azt a 10 vallási parancsolatot (micvát), amit ha az ember elkezd megtartani, akkor lépésről-lépésre közelebb kerülhet a zsidó spiritualitás megértéséhez.
Látszólagos ellentmondásokkal teli ember volt. Vezetése egész ideje alatt jóformán ki se tette a lábát arról a környékről, ahol lakott, befolyása mégis világszerte érződött. A világ legelső hittudósai között tartották számon, ugyanakkor azonban ragyogó matematikusként és természettudósként is ismerték. Annak ellenére, hogy közössége zárt jellegű volt, nagyon alaposan ismerte a modern világot, és lelkesen nyújtotta kezét a társadalomnak, zsidónak és nem zsidónak egyaránt. Erényességre, tanulásra és egységre buzdította az embereket.
Életének legfontosabb üzenete, hogy minden zsidónak meg kell érteni, hogy csakis a saját zsidósága által tud kapcsolódni a Teremtőhöz. És a zsidósága nem más, mint a majd’ négy évezredes zsidó hagyomány. Akár egy micva megtartása is felemelheti az ember lelkét a mélyből, és az ég felé repítheti.
A farbrengent Oberlander Baruch beszéde nyitotta meg, szólt a jorcájtról magáról, majd a Rebbéről, aki – mint mondotta – nem az alapján ítélte meg az embereket, hogy menyire jó zsidók, hanem mindenkit arra bíztatott, hogy magához mérten vállaljon új micvát. Beszédét közös éneklés, hászid nigunok követték.
Ezután Köves Slomó a Rebbéről és áldásairól szólt, megemlékezve arról is, hogy áldásainak milyen nagy hatása volt. A többfogásos vacsorát, ismét ének, majd a Rebbéről, szóló videofilmek vetítése követte. Azt est végén az ünnepség résztvevői mind levelet írtak a Rebbének, amiben kérhettek áldást az Örökkévalótól. A levélbe mindenki beleírta , hogy milyen micvát vállal magára.