Egymás felé forduló régiók Kelet-Közép Európában · Approaching regions in East-Central Europe

 

Kisebbségi SajtófókuszVárható

ò  Felvidékre jön a Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Konvenciója – A Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Konvenciója (KMÚEK) nyolcéves történetében most először látogat a Felvidékre. Az újságírói érdekvédelmi szervezet szeptember 19-22. között Dunaszerdahelyen tartja soros ülését (Felvidék.ma)

ò  Kontra Ferenc könyvének bemutatója Budapesten – Vajdasági részvevők az Eötvös Collegiumban, pénteken megrendezésre kerülő konferencián – A Magyar Írószövetség székházában csütörtökön 18 órakor mutatják be Kontra Ferenc Idegen című regénytrilógiáját. A Magyar Napló Kiadó és a Magyar Írószövetség által szervezett esten a szerzővel Bíró Gergely, a Magyar Napló szerkesztője beszélget, közreműködnek Tallián Marianne és Lázár Balázs színművészek (Magyar Szó)

ò  Helytörténeti konferencia Szovátán – A Teleki Oktatási Központ, Szováta Város Önkormányzata és a Bernády Közművelődési Egylet a Sóvidék Kulturális Folyóirat Szerkesztőségével együttműködve második alkalommal rendezi meg a Szovátai Helytörténeti Konferenciát, melynek címe: 100 éves a Városháza. A konferencia szeptember 21-én 9 órakor kezdődik a Városháza nagytermében (Transindex)

 

Magyarország

ò  Ogy – Az ötödik alaptörvény-változtatásról és az új ombudsmanról szavaz a Ház – Ötödik alkalommal módosíthatja az Országgyűlés mai ülésén a 2012 januárjában hatályba lépett alaptörvényt, valamint Székely László személyében megválaszthatja az új alapjogi biztost. A Ház ülése 13 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, amelyeket a szokásoknak megfelelően az interpellációk, majd az azonnali kérdések és válaszok követnek. A parlament titkos szavazással dönt a következő ombudsman személyéről. Áder János korábban Székely Lászlót nevezte az alapvető jogok biztosának. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának oktatója az elmúlt években miniszteri biztosként koordinálta az új polgári törvénykönyv (Ptk.) előkészítését. Az Országgyűlés a képviselők kétharmadának támogatása esetén hat évre választhatja meg Székely Lászlót, aki a 2007-ben Sólyom László jelöltjeként ombudsmanná választott Szabó Mátét követheti a tisztségben (MTI)

ò  Orbán kottájából kell majd játszani – interjú Gyurcsány Ferenccel – „Két gyurcsányozás és három Miatyánk esténként, és már jól is érzik magukat, nem kell bevenniük Xanaxot” – mondta a Fideszről és támogatóiról Gyurcsány Ferenc a hvg.hu-nak adott interjúban, azt azonban már visszautasította, hogy ő lenne a baloldal Kövér Lászlója. A Demokratikus Koalíció vezetője szerint azzal, hogy „már-már megalázóan utasította el” őt Mesterházy Attila, sok szavazót megsértett a baloldalon, és ezzel stratégiai hibát követett el. Bajnai Gordonról úgy vélekedett, nem rendelkezik egy hatékonyan mozgósítani tudó politikus minden képességével (HVG)

ò  Gyurcsány: korábban kellett volna lemondani – „Orbán Viktor nem jobbközép demokrata, hanem „az önkény maga” és aki kompromisszumot köt vele, az „bemocskolódik az önkény undorával” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc szombaton a Szabadság hídon, ahol a Demokratikus Koalíció (DK) évadnyitó nagygyűlését tartotta. A pártelnök felidézte, hogy a napokban Orbán Viktor szűkebb pátriájába, Felcsútra látogatott, ahol azt tapasztalta: a településen megtalálható mindannak a „hazugságnak és mocsoknak az egyvelege„, ami most az országra jellemző. A volt miniszterelnök szerint az utazás legfőbb tanúsága az volt, hogy ez a hatalom a sajátjait is „szembe köpi” (Nszv)

ò  Gyurcsány a gázsütőről, az egyházak lenyúlásáról és a szavazati jog elvételéről – A Szabadság hídon nyitott politikai évadot a Demokratikus Koalíció, elnöke Orbán Viktort és az ellenzéket egyaránt savazta – Orbánt jobban – „Elvenni Orbántól a jogot, hogy államosítson mindent: vagy mi csináljuk meg, vagy nem csinálja meg senki„, adta ki a jelszót a DK elnöke, majd sorolta, hogy a Fidesz elvette az iskolákat, lenyúlta az egyházakat a hívőkkel együtt, és megfosztotta szerzett jogaiktól a rokkantnyugdíjasokat, illetve a rendvédelmi dolgozókat. „Aki nem él itt velünk, ne legyen szavazati joga, annak ellenére, hogy a határon túli magyarok is véreink, tisztességes emberek”, jelentette ki a DK elnöke. Gyurcsány többször bírálta Orbán Viktort, a határon túliak szavazati jogával kapcsolatban felelőtlenségéről, a magyarok összeugrasztásáról beszélt (Nszv)

ò  Nyakunkon a papagájkommandó – „A negatív kifejezések sulykolására alapozó kommunikációnak, illetve annak, hogy a politikai ellenfelek nevét negatív kontextusban ismételgetik, nagy szerepe van abban, hogy a társadalom többsége elfordult a politikától” – mondta lapunknak Sándor Klára. A nyelvész szerint nem csak az iskolázottabb embereket idegesíti a leegyszerűsített üzenetek ismételgetése a médiában. A Fidesz vérprofi kommunikációs gépezetének azonban ez csak az egyik eszköze (Nszv)

ò  Szabó Máté: „Csak a dolgomat végeztem – A távozó ombudsman szerint az általa kezdeményezettnél is jóval több korrekcióra szorulna az új jogrend (Nszv)

ò  Orbán fejest ugrott a kampányba és háborút hirdetett – A miniszterelnök szerint 2014 a rezsiharc éve lesz (Nszv)

ò  Orbán Kötcsén: 2014 a rezsiharc éve lesz – „Senkinek ne legyen kétsége afelől, hogy 2014 a rezsiharc éve lesz” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap a 12. Kötcsei Polgári Piknik több száz részvevője előtt – „Fel fognak vonulni velünk szemben a külföldi kézben lévő nagy energiaszolgáltatók és a mögöttük lévő politikai erők is. Nekünk azonban egyszer és mindenkorra le kell zárnunk azt a korszakot, amelyben nyerészkedni tudtak az energiaszolgáltatók az embereken” – fogalmazott Orbán Viktor, hozzátéve: meg kell tehát alkotni a közműszolgáltatási törvényt, amely kizárja a profitot a lakossági közműszolgáltatásoknál. „A 2014-es választásnak tehát számos tétje van, de az emberek szempontjából a legfontosabb a rezsiharc” – szögezte le Orbán Viktor a Somogy megyei Kötcsén (Nsz)

ò  Többhullámos választás? – Fideszes politikusok szerint jobb lenne nekik, ha nem egy napon lenne a magyar és az európai parlamenti választás (Nsz)

ò  Kert Attila: Magyarország forró téma – „A magyar Euronews nem arra való, hogy kormányt vagy ellenzéket buktasson – „Magyarországon alig van valóságos, érdemi hírszolgáltatás, a kereskedelmi tévék cicás-kutyás, meg balesetes híreket adnak, az úgynevezett közszolgálati csatornák pedig más elvárásoknak próbálnak nagy igyekezettel megfelelni” – nyilatkozta a Népszabadságnak Kert Attila, az Euronews nemzetközi hírtelevízió magyar szerkesztőségének vezetője (Nsz)

ò  Az LMP-nek mindenki ellenfél, Schiffer 10 százalékot remél – „Várhatóan még az év végéig meglesznek a Lehet Más a Politika egyéni képviselőjelöltjei és az országgyűlési és európai parlamenti listán indítandó politikusok listái” – ezt Schiffer András, az LMP társelnöke mondta a Népszabadságnak (Nsz)

ò  Kónya: másodszor juttathatja hatalomra Gyurcsány Orbánt – „Ha Gyurcsány Ferenc a következő hónapokban nem mutat több bölcsességet, másodszor lehet személyesen is felelős azért, hogy Orbán Viktor újra hatalmat kap Magyarországon” – véli Kónya Péter, a Szolidaritás vezetője (HVG)

ò  Kónya már baráti jobbot nyújtana Gyurcsánynak – Az Együtt-PM társelnöke először Gyurcsány Ferencet tette felelőssé az ellenzéki együttműködés elmaradásáért, pár óra múlva pedig baráti jobbot nyújtott a DK-nak is. Az első, Gyurcsány Ferencet bíráló írást több orgánum átvette, a másodikat már nem vették észre – „…Nem egymással kell küzdenünk, nem egymást kell legyőznünk, hanem 2014-ben (és nem 18-ban!) a Fideszt és Orbán Viktort! Többször elmondtam már, ha 2014-ben újra a Fidesz győz, az emberek visszamenőleg legitimálják azt a gyalázatot, amit Orbánék művelnek ezzel az országgal, az emberekkel. Ezt nem hagyhatjuk! Ezért kész vagyok személyesen baráti jobbot nyújtani minden demokratának párthovatartozásától függetlenül, és együttműködni a demokrácia védelmében és orbánisztán megdöntésében!…” (Hírhatár online)

ò  Egyre többen igénylik a magyar állampolgárságot – Az év első öt hónapjában harmincöt százalékkal többen igényeltek magyar állampolgárságot, mint az előző év hasonló időszakában. Répás Zsuzsanna a választási regisztrációnál is hasonló érdeklődésre számít. Több mint ezer Kárpát-medencei magyar diák és tanár vehetett részt különféle nyári táborokban idén is a Rákóczi Szövetség szervezésében. Az egyik ilyen rendezvény volt a szentendrei pap-szigeti tábor. Az előadók sorában ott volt Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet vezetője. A nemzetpolitika aktualitásairól nyilatkoztak a ‡Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorának. „Az idei év első öt hónapjában harmincöt százalékkal többen igényelték a magyar állampolgárságot, mint az előző év hasonló időszakában. Ez azt jelenti, hogy elementáris az igény a külhoni magyarokban, hogy közjogilag is megélhessék a magyar nemzethez tartozást”, mondta Répás, aki a választási regisztrációnál is hasonló érdeklődésre számít (MNO)

ò  Ezért voltak itt a NATO elöljárói – „Előrelépést tapasztalt a NATO Koszovóban, a helyi intézmények fenntartják a rendet” – mondta Knud Bartels vezérezredes Budapesten (MNO)

ò  Londoni várakozások: ekkor érhetjük el a mélypontot – „A jövő év elején 3 százalékon érheti el mélypontját a Magyar Nemzeti Bank alapkamata” – jósolták felülvizsgált hétvégi előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai a ház heti globális helyzetértékelésében közölték: a várakozásoktól elmaradó legutóbbi inflációs adatok nyomán, valamint a kilátásba helyezett újabb rezsicsökkentési intézkedések figyelembevételével lefelé módosítják az MNB jelenlegi monetáris enyhítési ciklusának végpontjára adott prognózisukat (MNO)

 

Románia

ò  A magyar kormány támogatásával épül tornaterem a csángóföldi Gyimesfelsőlokon – „A Miniszterelnökség 200 millió forinttal támogatja a gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Római Katolikus Líceum tornatermének felépítését” – jelentette be Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális és családügyért felelős államtitkára vasárnap, a csángóföldi iskola ünnepélyes tanévnyitóján. „Akik itt tanulnak, katolikus keresztények és magukat csángó-magyarnak, székelynek, vagy magyarnak mondják, ezért nagyon fontos, hogy olyan iskolák működjenek, amelyek az életben való helytállásra és identitásuk megtartására neveli ezeket a gyerekeket” – magyarázta az MTI-nek Soltész Miklós (MTI)

ò  Tízezrek tüntettek Romániában a ciános bányaprojekt ellen – „Több tízezren tüntettek este Romániában a verespataki ciános bányaprojekt ellen” – jelentette a ‡dpa német hírügynökség. A hírügynökség szerint a legnagyobb tiltakozó megmozdulásra Bukarestben került sor, ahol mintegy 25 ezren vonultak az utcákra a ciántechnológiás aranybánya tervezett megnyitása miatt. A tüntetők a ciántechnológia okozta várható környezeti károk ellen fejezték ki tiltakozásukat. Bukarestben több mint egy hete tartanak a ciános aranybányászatot ellenző tüntetések. Közben Victor Ponta miniszterelnök vasárnap este Verespatakon tett váratlan látogatást, ahol munkahelyüket féltő bányászok tüntetnek napok óta a bányaprojekt mellett. Szerda óta a ciántechnológiás aranybánya megnyitását tervező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) több mint húsz alkalmazottja barikádozta el magát egy föld alatti tárnában azt követelve, hogy a hatóságok mielőbb engedélyezzék az aranybánya megnyitását. A Bukarestben kormányzó Szociálliberális Szövetségen belül a bányaprojekt megnyitásáról koalíciós feszültség alakult ki. A verespataki beruházásra vonatkozó törvénytervezet megvitatását a napokban egy parlamenti különbizottságra bízták (hirado.hu)

ò  Óriási botrány készülődik Romániában – „A jövő évi európai parlamenti és elnökválasztás miatt egyre élesebb az ellentét a romániai kormányzó Szociálliberális Szövetségen belül, ami Crin Antonescu liberális pártvezér aktivizálódásának köszönhető” – állapította meg legfrissebb elemzésében a Mensura Transylvanica erdélyi politikaelemző központ. Könnyen előfordulhat, hogy igazuk lesz azoknak, akik azt jósolták: a kétharmados többséggel kormányzó Szociálliberális Unió (USL) nem fogja megérni a 2016-os parlamenti választásokat. Jelen állás szerint ugyanis még az sem tűnik kizártnak, hogy már a jövőre esedékes európai parlamenti választások előtt végzetesen megromlik a viszony a szövetség két fő pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között (MNO)

ò  Politikusi dosszié Rádulyról – Csíkszereda polgár-mesterét veszi górcső alá a bukaresti ‡Realitatea.net hírportál Politikusi dossziék című sorozata legújabb kiadásában (Székelyhon.ro)

ò  Elindultak az autonómia-maratonisták          – Székelyföld kilencvenegy települését érintve, mintegy 500 kilométert tesz meg futva Juhos Gábor magyarországi és Csató József gyergyóalfalui maratoni futó, hogy a sport nyelvén (is) felhívja a figyelmet Székelyföld autonómiájának fontosságára. „Azt szeretném, ha minden lépéssel közelebb kerülne az önrendelkezés. Sok településen haladunk át, és ha mindenki nem is fog hozzánk csatlakozni, de azt megtehetik, hogy a kapu elé kiállnak és lengetik a székely zászlót. Már egy ilyen gesztus is nagyon fontos, jelzésértékű” – fogalmazott a vasárnapi, szeptember 15-ei indulás előtt Juhos Gábor (Székelyhon.ro)

ò  Továbbra is tárgyalna az RMDSZ-szel a néppárt – „Ismételten egyeztetést kezdeményez az RMDSZ vezetőivel az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöksége olyan aktuális kérdésekben, amelyekben szükségesnek látja a két politikai alakulat közötti együttműködést” – döntettek a párt elnökségi ülésén. Mint az EMNP szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményéből kiderül, a néppárt a romániai alkotmánymódosítás, régióátszervezés, az európai polgári kezdeményezések és az európai parlamenti választásokra való közös felkészülés ügyében szorgalmazza az együttműködést, miután Toró T. Tibor EMNP-elnök ezzel kapcsolatos július eleji levelét az „RMDSZ válaszra sem méltatta”. „A 2014-ben esedékes európai parlamenti választások kérdésében a Néppárt elnökségének határozott álláspontja, hogy erős magyar képviseletet az erdélyi magyar politikai erők megállapodása eredményezhet” – hangsúlyozza a közlemény, amely szerint a két politikai alakulat közötti tárgyalások előkészítésével a néppárt Szilágyi Zsolt alelnököt bízza meg (Székelyhon.ro)

ò  Nemcsak oktattak, közösséget is építettek – A csíkvacsárcsi általános iskola fennállásának századik évfordulóját ünnepelték meg a helyiek vasárnap. Elhangzott, az iskolában tanító pedagógusok nemcsak oktattak, hanem neveltek és közösséget is építettek az elmúlt évszázad folyamán (Székelyhon.ro)

ò  Új tanév a szórványban: Válaszút újítani tudott – Közel száz gyerek kezdi az iskolát hétfőn a Kolozs megyei válaszúti szórványkollégiumban. Balla Ferenctől, a Kallós Zoltán Alapítvány igazgatójától megtudtuk, idén kilencedik osztályt is indítanak, ahol mezőgazdasági ismeretekre oktatják azt a tizenhárom gyereket, aki ebben a tanévben beiratkozott az iskolába (Maszol.ro)

ò  Băsescu: szeressétek Iancut, a románokért veszett össze Kossuthtal – Kifütyölték és megdobták egy darab kenyérrel Traian Băsescu államfőt a Hunyad megyei Cebén megtartott hagyományos Avram Iancu-ünnepségen (Maszol.ro)

ò  Ponta meggyőzte a bányászokat, hogy jöjjenek fel a felszínreVictor Ponta vasárnap esti verespataki látogatásán meggyőzte a ciános bányaprojekt mellett napok óta föld alatt tüntető bányászokat, hogy jöjjenek fel a felszínre (Maszol.ro)

ò  Joseph Daultól kért levélben segítséget Tőkés LászlóJoseph Daulhoz fordult segítségért Tőkés László a Romániában ellene indított támadássorozat ügyében. „A cél az én megleckéztetésem és az önrendelkezéséért egyre erőteljesebben küzdő magyar közösség megfélemlítése” – írta az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakcióvezetőjének az EP-képviselő. A néppárti forrásokból birtokunkba került levélben Tőkés emlékeztet arra, hogy a román politikusok mindig is előszeretettel vették elő a „magyar kártyát” és riogatták a magyar veszéllyel a közvéleményt, annak ellenére, hogy nincs mitől tartaniuk, mert az erdélyi magyar közösség csak olyan jogokat követel, „amelyeket Európában jó ideje szavatolnak” a nemzet kisebbségeknek (Maszol.ro)

ò  A mag is, a föld is jó volt (Tízéves a zabolai Csángó Néprajzi Múzeum) – Fennállásának tizedik évfordulóját ünnepelte a zabolai Csángó Néprajzi Múzeum. A szombati rendezvényen mutatták be az érdeklődőknek a múzeum két új állandó tárlatát is: a Békebeli otthonok. Egy pávai tanítócsalád polgári lakáskultúrája (rendezte Dimény Attila), illetve A zabolai Condrea család otthona (rendezte Kinda István). Az eseményen a hazai és magyarországi kultúra jeles személyiségei, muzeológusok, a téma iránt érdeklődő polgárok, gyerekek voltak jelen (Háromszék)

ò  Schengen: Corlăţean derűlátó – „Románia minden szóba jöhető eszközt felhasznál a többi európai uniós tagállammal fennálló kapcsolatokban annak érdekében, hogy decemberben pozitív döntés szülessen Románia schengeni csatlakozása kapcsán” – jelentette ki Titus Corlăţean román külügyminiszter egy, az ‡Agerpres hírügynökségnek adott interjúban. A tárcavezető közölte: ha a többi tagállam rábólint az ország felvételére a belső határellenőrzés megszűnése nyomán létrejött övezetbe, az valószínűleg csak két lépcsőben történhet meg. Rámutatott: az Európai Bizottság értékelése szerint Románia már három éve teljesíti a schengeni csatlakozás feltételeit. Ugyanakkor a többi, már schengeni tagsággal rendelkező tagállam némelyike belpolitikai okokból megakadályozta, hogy az ország is csatlakozzon az övezethez. Ezek után a miniszter sikerként könyvelte el, hogy az uniós bel- és igazságügy-miniszterek decemberi tanácskozásán most ismét sikerült a napirendi pontok közé fölvetetni a román és a bolgár schengeni csatlakozást, a litván elnökség így határozattervezetet terjeszt be erről a találkozón. Ezzel kapcsolatosan Corlăţean elmondta: a román külügy diplomáciai lobbit folytat a többi tagállamban annak érdekében, hogy Bukarest szempontjából pozitív döntés szülessen. A miniszter szerint az ország teljesítette a schengeni csatlakozás feltételeit, és a politikai légkör is stabil, így föl kellene venni a schengeni övezetbe (Krónika)

ò  Egyéves program Bánffy emlékére – Egész éves programsorozattal emlékeznek 2014-ben Erdélyben a 140 éve született Bánffy Miklósra (Krónika)

ò  Exportcikké vált a Szacsvay Akadémia – Előadás a trianoni békeszerződésről és az impériumváltásról – „Nagy népszerűségének köszönhetően „exportcikké vált” a Bihar megyei RMDSZ által indított Szacsvay Akadémia” – jelentette be a szeptemberi első előadás keretében Szabó Ödön történész, az előadássorozat főszervezője és védnöke, aki hangsúlyozta, hogy az érdeklődésre való tekintettel a Nagyváradra meghívott történészek előadásai ezentúl Kolozsváron és Marosvásárhelyen is megtekinthetők, illetve -hallgathatók lesznek. Az Akadémia második félévének nyitóelőadásán Szász Zoltán, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének nyugalmazott igazgatója a magyarságnak a tatárjárás utáni története legtragikusabb sorsfordulójának nevezte Trianont, olyan eseménynek, melyből az emberek lelke mindmáig nem gyógyult ki (Reggeli Újság)

ò  Megújult a Lorántffy-gimnázium bentlakása – „Jó körülmények, gyenge vizsgaeredmények – az egyház tantervmódosítást akar Az utolsó simításokat végzik jelenleg a nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium bentlakásának épületén, amely az utóbbi időben jelentős külső és belső felújításon esett át” – mondták el tegnapi sajtótájékoztatójukon Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) püspöke és Farkas Zsolt előadótanácsos (Reggeli Újság)

ò  Adorjáni: ez a templom számomra a legszebb, mert a miénk! – Közel három órán át tartó ünnepi rendezvényen avatták fel péntek délután a felújított kolozsvári evangélikus-lutheránus templomot (Szabadság)

ò  Nem örülnének a magyar választási kampánynak – „Bukarest nem nézné jó szemmel a magyar választási kampány begyűrűzését Romániába” – jelentette ki Titus Corlăţean román külügyminiszter szombaton, a Digi 24 hírtelevízióban. A Diplomata-útlevél című külpolitikai műsornak adott hosszabb interjúban Corlăţean riporteri felvetésre válaszolva tért ki a román–magyar kapcsolatokra (Szabadság)

 

Szerbia

ò  Rakétákat csempésztek – egymásnak ugrott két szomszédunk – A szerbek tagadják, hogy bármi közük lenne a lefoglalt fegyverarzenálhoz (Nszv)

ò  Szerbia középesen fejlett ország a CIA jelentése szerint – „Gazdasági, kommunikációs, energetikai és társadalmi-politikai szempontból a vizsgált országok középmezőnyének felső részében található Szerbia” – ismertette az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) jelentését vasárnapi számában a belgrádi ‡Vecernje Novosti című napilap (Bumm.sk)

ò  Az LDP új DOS-t alakítana – Az ellenzék együttes fellépését sürgetik Čeda Jovanovićék, amíg még nem késő – Egységes fellépésre felszólító felhívást intézett a Liberális Demokrata Párt az ellenzéki erőkhöz. Az asszociáció az egykori Szerbiai Demokratikus Ellenzékre, vagyis a DOS-ra már csak azért is adja magát, mert az LDP székhelye ma ott van, ahol annak idején a pártszövetség bázisa is volt (Magyar Szó)

ò  Átadták a Pro Urbe Díjakat – Ünnepi ülést tartott a topolyai községi képviselő-testület – Összegzés és a legérdemesebbek jutalmazása – Szombaton délelőtt, a Topolyai napok rendezvénysorozat keretén belül sor került a községi képviselő-testület ünnepi ülésére a topolyai moziteremben (Magyar Szó)

ò  Szerbia találta meg a fegyvereket – Vučić: A Rijekában talált fegyverekről a szerbiai hatóságok értesítették a horvát hatóságotAleksandar Vučić kormányalelnök cáfolta azokat a horvátországi médiumokban megjelent híreket, miszerint Szerbiának köze van azokhoz a fegyverekhez, amelyeket Rijekában találtak a horvát hatóságok (Magyar Szó)

ò  Amikor háromszázötven magyar fiatal sereglik össze a világ több tájáról – A szabadkai Szalagfűző énekcsoport Gárdonyi Géza dédunokájának énekelt – A csantavéri Mendicus tamburazenekara Kárpátaljára és Brazíliába készül (Magyar Szó)

ò  Falunap és templombúcsú Muzslyán – Háromnapos rendezvénysorozattal ünnepelték meg Muzslya falunapját és a templombúcsút, amelyet hagyományosan a Mária napjához közelebb eső hétvégén tartanak. A rossz előrejelzések ellenére szerencsére az időjárás is kegyes volt a több ezer környékről érkező és határon túlról hazalátogató ünneplőhöz (Magyar Szó)

ò  Josef Cap: Gusenbauer segíteni tudja majd Szerbiát az eurointegrációbanJosef Cap, a kormányzó Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) parlamenti frakcióvezetője szerint Alfred Gusenbauer segíteni tudja majd Szerbiát az Európai Unió felé vezető útján. A ‡Tanjugnak adott nyilatkozatában Josef Cap emlékeztetett, hogy az SPÖ korábban is egyértelműen Szerbia uniós csatlakozása mellett állt ki, s leszögezte, pártja mindent megtesz majd annak érdekében, hogy Szerbia uniós csatlakozási folyamata felgyorsuljon (Vajdaságma.info)

ò  Az SNS ismét a tartományi választások kiírását követeli – Igor Mirović: Az SNS-nek nevezett vihar ellenzékbe taszítja majd a DS-t és az URS-t a vajdasági községekbenIgor Mirović azt várja a vajdasági kormánytól, hogy kiírja a tartományi választásokat, ahelyett, hogy „visszabújik csigaházába”. Mirović, aki a Szerb Haladó Párt (SNS) alelnöke és a párt vajdasági elnöke, s emellett regionális és helyi fejlesztési miniszter, azt mondta „a természetes az lenne, ha a tartományi hatalom párbeszédet kezdeményezne saját mandátumának megrövidítéséről”. „Ez egy normális és civilizált reakció lenne, a nem normális és demokráciaellenes reakció pedig az, hogy visszahúzódnak saját politikai csigaházukba, s úgy tesznek, mintha semmi sem történne körülöttük” – magyarázta Igor Mirović a ‡Pink televíziónak nyilatkozva (Vajdaságma.info)

ò  Újvidék: A haladók egy újságon át sorolják eredményeiket – A Szerb Haladó Párt (SNS) görkorcsolyás aktivistái Újvidéken egy 365 nap haladás című újságot osztogattak, amelyben az SNS által vezetett újvidéki hatalomnak az elmúlt egy év alatt elért eredményeit ecsetelik. Az SNS az újság 24 oldalán át írja le mindazt, amit a városi hatalom a haladópártiak hatalomra kerülése, azaz 2012 szeptembere óta elért (Vajdaságma.info)

ò  Jubileumot ünnepelt a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete – Augusztus 13-14-én rendezték meg Újvidéken a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete fennállásának 20. évfordulóját. Ugyanakkor az évente megtartott Kárpát-medencei Protestáns Szakkollégiumi Konferencia színhelye is Újvidék volt idén, az Apáczai Diákotthon. Az évfordulói ünnepséget és a konferencia megnyitóját összevonva rendezték meg az Újvidéki Színházban. Halász Béla református püspök áhítatát követve Szabó Annamária és Szabó Zsuzsa testvérpár, a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedő díjazott tanulói népdalcsokrot adtak elő. Muhi Béla alelnök szellemes, színvonalas műsorvezetése folyamán az egyesületet köszöntötte Nikowitz Oszkár belgrádi magyar nagykövet, Pirityiné Szabó Judit, a Magyarországi Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium részéről, Répás Zsuzsanna helyettes államtitkár levelét felolvasva. Jelen volt Király Annamária az Emberi Erőforrások Minisztériuma képviseletében, Hoffmann Rózsa államtitkár asszony levélben üdvözölte az egyesületet az évforduló alkalmából. A Kárpát-medencei pedagógusszervezetek vezetői is felsorakoztak a köszöntők sorában: Burus Siklódi Botond (elnök) a romániai, Pék László (elnök) és Jókai Tibor a szlovákiai, Berki Károly a kárpátaljai, De Negri Ibolya (elnök) az észak-bácskai szervezet képviseletében (Vajdaságma.info)

ò  Romokban a szerbiai ipar – „Az ország minden 25. lakosa dolgozik a termelőiparban, ami a legszegényebb országok ismérve”, írja a ‡Večernje novosti. A szerbiai ipari termelés, a pillanatnyi fellobbanásoktól eltekintve, már régóta romokban hever. Az ország minden 25. polgára dolgozik a termelőipari ágazatban, ami a szegény afrikai országok szintjének felel meg. Tény, hogy 2000-ben került a legmélyebbre a szerb gazdaság, annak a hanyatlásnak a következményeként, ami még a múlt század kilencvenes éveiben kezdődött (Vajdaságma.info)

 

Horvátország

ò  Szerb fegyverek Fiumében? – A belgrádi kormány cáfolta, hogy Szerbiának köze lenne ahhoz az illegális fegyverszállítmányhoz, amelyet a fiumei (rijekai) kikötőben foglaltak le a horvát hatóságok néhány nappal ezelőtt. Aleksandar Vucic, a szerb kormány első miniszterelnök-helyettese a ‡B92 televízió tudósítása szerint Belgrádban leszögezte, hogy nem Horvátország, hanem Szerbia leplezte le az illegális fegyverszállítmányt. „Horvátország semmit nem fedezett fel, semmit nem talált. Mi találtuk meg a fegyvereket, és értesítettük a horvátokat szóban és írásban is, és erre bizonyítékaink vannak” – hangoztatta Vucic (MNO)

ò  Lezajlott a 11. Horvátországi magyar kerekasztal-konferencia – Idén is a tengerparti Trogirban rendezte meg első számú fórumát, szakmai konferenciáját Horvátország legnagyobb magyar érdekvédelmi szervezete. A Magyar Egyesületek Szövetségéhez tartozó tagszervezetek elnökei az irányelveknek megfelelően hangolták össze az idei évre tervezett programjaikat is (www.smu-mesz.hr/)

ò  Ünnepeljen velünk Eszék főterén – Eszék, a Dráva-parti város kettős jubileum megünneplésére készül. A város és a Népkör Magyar Kultúregyesület összefogásának köszönhetően szombaton a 15. Magyar Nap Eszéken hagyományápoló rendezvény Eszék és Pécs testvérvárosi kapcsolatának 40. évfordulója jegyében kerül megrendezésre (www.smu-mesz.hr/)

ò  Kórógyiak a Vinkováci Őszön – A kórógyi Ady Endre Magyar Művelődési Egyesület gyermek néptánccsoportja szeptember 8-án vett részt a Gyermekek Vinkováci Ősze (Dječje vinkovačke jeseni) elnevezésű rendezvényen (www.smu-mesz.hr/)

ò  A splitiek megújult erővel kezdik meg a munkát – A spliti Új Magyar Kulturális Központ tagjai a nyári pihenő után, szeptemberben újra megkezdik a munkát. Az egyesület 2011 óta működik (www.smu-mesz.hr/)

 

Szlovénia

ò  Veber-Horváth találkozó LjubljanábanJanko Veber szlovén házelnök tegnap Ljubljanában munkamegbeszélésen fogadta Horváth Ferencet, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnökét. A találkozó a szerdára tervezett budapesti látogatás előzményeként jött létre. Horváth elnök Fehér Ilona mikrofonja előtt nyilatkozott a beszélgetés témáiról (MMR)

 

Szlovákia

ò  Oligarchák befolyásolják: Leváltaná Ficót az ellenzék – Meglehetősen gyanús körülmények között vásárolta fel az állam a szlovák gázvállalatot (Nszv)

ò  Fico belekötött a közvélemény-kutató ügynökségekbeRobert Fico miniszterelnök a ‡TA3 vasárnapi vitaműsorában kijelentette, sosem kommentálja a közvélemény-kutatások eredményeit, mert nem hisz nekik. A következő mondatában aztán mégis kommentált (Bumm.sk)

ò  Kovács Péter: a kisebbségek érdekérvényesítését az európai jogrend szintjére kell emelni – „A Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Magyar Közösség Pártja együttműködése, partnersége, közös munkája bő két évtizedes távlatra vezethető vissza. A Magyarország határain kívül élő két legnagyobb magyar nemzeti közösség képviselőjeként számos kapcsolódási pontot tudunk találni, hiszen legtöbbször azonosak a gondjaink, törekvéseink, céljaink és elvárásaink”− hangzott el Kovács Péter főtitkár felszólalásában a Magyar Közösség Pártjának Kongresszusán, 2013. szeptember 14-én, szombaton, Dunaszerdahelyen (Erdély.ma)

ò  Európai üdvözlet az MKP-nakWilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke levélben, Joseph Daul  európai parlamenti frakcióvezető pedig videóüzenettel köszöntötte a 15 éves MKP ünnepi kongresszusát (Felvidék.ma)

ò  Kaliňák: A politikai pártok támogatását ellenőrző bizottság nélkül nincs törvény – „Nem mennek keresztül a törvényhozáson a választási törvények anélkül, hogy rögzítenék bennük a politikai pártok támogatását ellenőrző bizottságot” – jelentette ki Robert Kaliňák belügyminiszter a ‡szlovák rádió Szombati beszélgetések c. vitaműsorában (Felvidék.ma)

ò  A frekvenciatanácshoz fordul az ellenzék Fico monológja miatt – Az Új Többség-Egyezség panaszt tesz a frekvenciatanácsnál arra hivatkozva, hogy a ‡TA3 hírtelevízió megsértette mai műsorával az objektivitás és pártatlanság elvét (Hírek.sk)

ò  Háborognak a közvélemény-kutatók – A közvéleménykutató-ügynökségek visszautasítják Fico állítását, hogy megrendelőik érdekeinek megfelelően készítik a felméréseket, ezért azok nem hitelesek (Hírek.sk)

ò  Fico: több államfőjelöltje van a Smernek – „Az Irány-Szociáldemokrácia vezetősége november végén, vagy december elején foglalkozik majd az államfőválasztás kérdésével” – jelezte ma Robert Fico miniszterelnök, a kormánypárt elnöke (Hírek.sk)

ò  Szlovák Gázművek: Fico szerint nem mi fizetjük majd a visszavásárolandó cég veszteségeit – de akkor ki? – A kormányfő a ‡TA3 televízióban beszélt a Szlovák Gázművek visszavásárlásával kapcsolatosan kirobbant botrányról (Paraméter.sk)

ò  Szlovák Gázművek-botrány: Fico felemelné a szőnyeget, amely alá ő söpörte be a piszkotRobert Fico szombaton kijelentette, hogy amennyiben az ellenzék bizalmatlansági indítványt terjeszt be kormánya ellen, emlékeztetni fog a két Dzurinda-kormány által elkövetett állítólagos törvénytelenségekre a Szlovák Gázművek privatizálása kapcsán (Paraméter.sk)

ò  Fico az elnökválasztásról – „November és december fordulóján kerül napirendre a Smer-SD-nél az államfőjelölt kérdése” – mondta a ‡TA3 hírtelevízió vasárnapi vitaműsorában Robert Fico párt- és miniszterelnök (Új Szó)

ò  Eperjesen egyelőre két megyeelnökjelölt – Hivatalosan egyelőre két megyeelnökjelölt van Eperjes megyében (Új Szó)

 

Ukrajna

ò  Ünnepélyes tanévnyitót tartottak a kárpátaljai magyar iskolák Ungváron – Ünnepélyes keretek közt nyitották meg a 2013-2014-es tanévet Kárpátalja magyar oktatási nyelvű iskolái vasárnap Ungváron. A Kárpátaljai Magyar Pedagógus Szövetség (KMPSZ) által a Dayka Gábor Középiskolában szervezett központi tanévnyitón mondott köszöntőjében Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke hangsúlyozta: „Az anyaországi nemzetpolitikában az utóbbi években bekövetkezett kedvező változások éreztetik hatásukat a kárpátaljai magyar anyanyelvű oktatásban is. Érezzük a nemzetpolitika pozitív kisugárzását; az erőt ad nekünk, öntudatosabbá tesz bennünket, és elősegíti, hogy a magyar iskola ismét vonzó legyen„. Hozzátette, hogy a kedvező nemzetpolitikai fejleményeknek s nem utolsósorban a magyar kormány által kezdeményezett kisiskolák, majd óvodák éve programsorozatnak köszönhetően az idén pozitív irányban mozdult el a kárpátaljai magyar gyerekek anyanyelvű oktatási intézményekbe történő beiskolázása (MTI)

ò  Magyar zászlót loptak Beregszászban – Egy nemzeti érzelmektől fűtött férfi ellopta a Beregszászi Művelődési Ház homlokzatára kitűzött magyar zászlót. A magyar zászló eltűnését egy helyi járókelő jelezte a rendőrségen. A bejelentés alapján kezdeményezett nyomozás során kiderült, hogy a zászlót egy 27 éves, magyar nemzetiségű helyi lakos tulajdonította el (Kárpátalja)

ò  A Jobbik pártpolitikai kampányra használja a rovásírást – Interjú Szakács Gábor rovásírás-kutatóval – Az ősi magyar írás, vagyis a rovásírás egyre népszerűbb. Klubok, körök gyakorolják, az egész Kárpát-medencei magyarságot megmozgató versenyeket szerveznek, és egyre többfelé bukkan fel, s már jó ideje divattá vált Magyarországon és nálunk, Kárpátalján is, hogy a települések nevét is kiírják rovásjelekkel. A hét végén a Kárpátalja Expresszel érkezett vidékünkre a budapesti Szakács Gábor rovásírás-kutató, régi írásunk egyik legelismertebb ma élő szakértője. A nosztalgiavonat bátyúi megállóját kihasználva beszélgettünk vele a rovásírásról, az elterjedésében rejlő lehetőségekről, és a Jobbik vidékünkre is jellemző, rovásírásos helységnévtábla-állító akciójáról (Kárpátalja)

ò  Hoppál Péter országgyűlési képviselő beregszászi látogatása – Egynapos látogatást tett Kárpátalján múlt szombaton Hoppál Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője, a párt országos szóvivője. A politikust Beregszászban fogadták a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) vezetői. A szövetség helyi irodájában folytatott megbeszélésen jelen volt Kovács Miklós elnök, Gulácsy Géza és Brenzovics László alelnökök, valamint Sin József, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke. A házigazdák tájékoztatták vendégüket a kárpátaljai magyarság helyzetével kapcsolatos aktuális kérdésekről. Kovács Miklós a találkozót követően lapunknak elmondta, terítékre került a megbeszélésen a jövőre esedékes magyarországi parlamenti választásoknak a határon túli, többek között a kárpátaljai magyar választók körében történő lebonyolítása is (Kárpátalja)

ò  Tanszékre tartanak igényt a ruszinok – Ruszin tanszékek nyitására szólította fel a kárpátaljai egyetemek rektorait Jevhen Zsupan, az Egységes Közép (JeC) képviselője a megyei tanács legutóbbi ülésszakán. „Zsupan, aki egyben a Kárpátaljai Ruszin Néptanács elnöke is, arra kérte a megyei állami közigazgatást, hogy dolgozza ki és juttassa el a ruszin nyelv és irodalom tanszékek beindításához szükséges okmányokat a Tudomány- és Oktatásügyi Minisztériumhoz” – nyilatkozta a megyei hivatal sajtóirodájának munkatársa (Kárpátalja)

 

A régió hírei û Világtükör

ò  Észak-Amerika legnagyobb székely kapuját állíttatta fel egy 50 éves magyar klub Kanadában – „Észak-Amerika legnagyobb és legösszetettebb székely kapuját állíttatta fel fennállásának 50. évfordulójára Ontario tartományban a Waterloo és Wellington környéki közösség Kanadai Magyar Klubja” – közölte helyi idő szerint vasárnap a ‡TheRecord.com kanadai hírportál (MTI)

ò  Václav Klaus nem akar indulni az EP-választásonVáclav Klaus volt cseh köztársasági elnök nem tervezi, hogy indul a jövő évi európai parlamenti választáson (MTI)

ò  Botrány a briteknél a román és bolgár bevándorlók miatt – Politikai botrányt kavart a brit kormány egyik magas rangú tagja, aki a Franciaországban és Spanyolországban élő jómódú brit nyugdíjasokhoz hasonlította a korlátozások lejártával várhatóan Nagy-Britanniába érkező román és bolgár bevándorlókat (Nszv)

ò  Bajorország: a CSU megszerezte az abszolút többséget, a liberálisok kiestek – „A vasárnapi tartományi választásokon a kisebbik uniópárt a szavazatok 49 százalékával végzett az első helyen, az eddig koalíciós partner FDP viszont nem lépte át a bejutási küszöböt. A szociáldemokraták húsz százalékot kaptak” – derül ki az első exit poll felmérésekből (Nsz)

ò  Putyin helyretette Amerikát – A ‡The New York Times hasábjain oktatja demokráciára és nemzetközi jogra az amerikaiakat Vlagyimir Putyin (MNO)

ò  A nemzetközi közösség főbb szereplői üdvözlik a megállapodást – A nemzetközi közösség főbb szereplői üdvözölték vasárnap a vegyi fegyverek megsemmisítéséről szóló orosz-amerikai keretmegállapodás, de különbözőképpen látják azt, hogy kinek milyen érdeme volt ebben, s hogy ez az egyezség milyen mértékű előrehaladást jelent (Bumm.sk)

ò  Obama üdvözölte Putyinnak a válságban játszott szerepétBarack Obama amerikai elnök vasárnap visszautasította Vlagyimir Putyinnak azt az állítását, hogy augusztus 21-én a szíriai felkelők vetettek be vegyi fegyvert Damaszkusznál, ugyanakkor üdvözölte és hasznosnak nevezte az orosz államfőnek a válság megoldásával kapcsolatos diplomáciai szerepvállalását (Bumm.sk)

ò  Autonómia vagy elszakadás: szakadár mozgalmak Európában – Európa számos országában mozgolódnak szeparatista erők, esetenként sajátos eszközöket vetve be… (Paraméter.sk)

ò  A fiatalok munkanélküliségéről az EP-benSógor Csaba RMDSZ-es európai parlamenti képviselő (képünkön) az Európai Parlament strasbourgi plenáris hetén felszólalt (Reggeli Újság)

 

Vélemény, publicisztika, interjú

ò  Kertész Imre-interjú a FAS-ban: „Mi lennék Auschwitz nélkül?” – „Mi lennék Auschwitz nélkül?” címmel jelent meg interjú Kertész Imre irodalmi Nobel-díjas magyar íróval a ‡Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi német lapban. Kertész Imre a Letzte Einkehr (Az utolsó kocsma) című könyvének jövő heti megjelenése alkalmából közölt interjúban elmondta: a kötetbe szerkesztett naplóbejegyzések írása közben nem gondolt arra, hogy kiadja ezeket a szövegeket. A 2001-2009-es időszakból származó szövegek valójában nem is naplóbejegyzések, hanem ötletek, gondolatok regényíráshoz, amelyeket csak rögzíteni akart, hogy ne merüljenek feledésbe, de „természetesen mégis” megfeledkezett róluk. Gyakran esténként vagy éjjel írt egy-egy sort egy füzetbe, amelyet aztán elsüllyesztett a fiókba. A feljegyzéseket a munkatársa találta meg, és úgy vélte, hogy „ez mégiscsak érdekes irodalmi anyag„. Sorra hozta az oldalakat, és „a végére tényleg nagy adag papír gyűlt össze (…), most pedig megjelentetem, mert jó” az összegyűjtött anyag – mondta Kertész Imre. Az önéletrajzi jellegű írásban „főként a kudarcaim érdekelnek„, az, hogy „miért nem megy valami„, nem úgy, mint Thomas Mann naplóinál. Azok másmilyenek, egy „reprezentatív író” feljegyzései, aki „fontosnak tartja, hogy mi történik vele, hogyan borotválkozik… Én cél nélkül írtam” – tette hozzá (MTI)

ò  Három részre szakadt értelmiség – „Baj lesz, baj lehet. Nemcsak abból, amit a cím első fele jelez: hogy a politika világa kettészakadt és párbeszédképtelenné vált, a társadalom széttöredezett, és a szolidaritás éppen most kopik ki az életünkből. De éppen a változás esélyét rontja a másik baj, amelyre az írás címének második fele utal. Arra, hogy a politikához való viszonyát tekintve az értelmiség is szétszakadt. Különböző csoportjainak nemcsak véleménye, hanem koordináta-rendszere, sőt nyelve is annyira eltér, hogy ez ellehetetleníti a társadalmi terápiákról folyó diskurzust. Már nemcsak arról az ismert tényről van szó, hogy a balliberálisnak, baloldalinak nevezett értelmiséget szakadékok választják el a kormánypártiaktól. Ha eddig nem, akkor ezen a nyáron például a szárszói találkozó ellentmondásos visszhangja világossá tette, hogy az értelmiség mára már nem is ketté, hanem legalább háromfelé szakadt, újabb törésvonal mutatta meg magát. Ez a harmadik csoport a politikai elkötelezettség eddigi értelmiségi magatartásformáit kérdőjelezi meg, ezt tartja káros vagy komikus, legjobb esetben idejétmúlt szereptévesztésnek. Nem az volt a bajuk Szárszóval, hogy ott sem született meg a korszakváltás vagy akár csak az ellenzéki összefogás receptje…” Lendvai Ildikó (Nsz)

ò  Ellen-védhatalmi szövetség – „A kampányízű, végig nem gondolt kijelentések, akciók, a szélsőségesek malmára hajtják a vizet, elősegítik a magyar kisebbség elleni védhatalmi szövetség létrejöttét és megerősödését. Valószínű, unokáink sem fogják megtudni az igazi okát annak, amiért Tusványoson a védhatalmi státusz kifejezés hirtelen a politikai közbeszéd tárgya lett. Több lehetséges változat is szóba jöhet: a. magamutató, de krónikus sikerhiányban szenvedő EP-képviselő kétségbeesett, figyelemfelkeltő próbálkozása a jövő évi választások előtt; b. Orbán Viktorral előzetesen egyeztetett akció, elterelendő a figyelmet nagyobb, fajsúlyosabb magyarországi problémákról, megadva a lehetőséget a nemzet miniszterelnökének, hogy a határon túli magyarok védelmezőjeként léphessen fel a várhatóan túldimenzionált román reagálásokra; c. bizonyos titkosszolgálatok régebben kipróbált és többször alkalmazott, manipulálható, ellenőrizhető személy felhasználásán alapuló diverziója. E három fenti változat kombinációja sem kizárt, sőt. Mára okafogyott azt elemezni, miként lehetett vagy kellett volna elkerülni az úgynevezett „fordítási hibák miatt bekövetkezett” félreértéseket. Egyesek nem akartak félreérthetetlenül fogalmazni, másoknak ez nagyon is kapóra jött. A román politikusok túlzott reakciója, az amúgy is fokozottan nacionalista médiahangulatban, előre látható volt…” Lakatos Péter (Erdélyi Riport)

ò  Amikor elszabadul a szorongás – „Nem fárasztanám az olvasót saját történettel, kicsiny porszemek vagyunk egy hatalmi gépezet alsó szintjén, de minden bizonnyal vannak itten mélyebb összefüggések, nagyobb távlatok, komolyabb áramlatok, amelyek árulkodnak a működésről, és előrevetítik a jövőt. Végigcsörömpölte a magyar sajtót, hogy Orbán Viktor személyesen adta át a selyemzsinórt, kötötte fel az útilaput, mutatta meg a kijáratot öt választókerületi Fidesz megbízottnak, mondván, hogy jobban kell dolgozni, a lazsálást nem tűrik el ebben a pártban, és különben is kormányzásból nyerni, ez még sosem sikerült a Fidesznek, hiába jók a közvélemény-kutatások eredményei, nem lehet hátradőlni, még többet kell dolgozni. Aztán önnön maga vadkacsának minősítette a felvetést, de elkezdtek búcsúzni a lejárt emberek. Mindez szépen beleillik a munka-központú társadalomról kialakított képbe, a macsó miniszterelnök tettrekész határozottságába, s amíg nem tudtunk neveket, addig találgattuk, hogy melyik botrányhős, lejáratódott, már vállalhatatlan figurától válik meg a párt, s cseréli alkalmasabbra a választási hajrá előtt az emberi tényezőt…” Krebsz János (Maszol.ro)

ò  Az agymosás velejárói – „A megyénk nevét olykor méltatlanul viselő hetilapot és a hasonló nevű portált olvasva gyakran az az érzésem, hogy valamiféle bűn az, ha valakinek közvetlenül, de akár csak közvetetten is köze van az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetséghez (UMDSZ). Hogy ez pontosan miért is bűn, az egyetlenegy alkalommal sem derül ki a sorokból. Értelmezhető argumentumok híján úgy vannak vele, hogy „csak”! Szerintük csak az a jó magyar, aki a KMKSZ-szel van. Feltétel és ésszerű logika nélkül. A lap készítői, vagyis gazdái egyszerűen nem tudják elfogadni, hogy szervezetüknek bármilyen más alternatívája legyen. Meggyőződésük, bőven elég a KMKSZ, minden és mindenki más felesleges. Szinte hetente szembesülök ezzel a véleményükkel, meggyőződésükkel, de mindannyiszor értetlenkedek. Újabban már sajnálkozok is. Miattuk. Annyira elvakultak és gyűlölködők, hogy egyszerűen nem látnak tovább az orruknál. Azt is tapasztalom, hogy aki valamilyen úton-módon közelebbi kapcsolatba kerül a KMKSZ fura uraival, bármilyen vonatkozásban is függ tőlük, az rapid módon megváltozik. Mondanom sem kell, negatív irányban. Már-már restellni kezdi a másik táborba tartozó ismerősét, barátját, rokonát. Azért ez abszurd, abnormális. A kizárólagosságra törekvés, a másként gondolkodók megsemmisítése, megfélemlítése az ő jelszavuk. Mintha valamiféle agymosáson mennének keresztül…” Bogáthy Győző (TiszaNews)

ò  Bizonytalanság – „Csak a bizonytalanság biztos – jelen állás szerint így jellemezhető a Verespatakra tervezett ciános bányaberuházás és a kormánykoalíció helyzete. A kormányzó Szociálliberális Unió (USL) pártjai által kötött megállapodás ugyanis, amely szerint a múlt héten eldöntött sürgősségi parlamenti vita helyett mégiscsak parlamenti különbizottság alakul, hogy kivizsgálja a beruházás körülményeit, tulajdonképpen csak arra jó, hogy tovább jegeljék az ügyet, és halogassák a projekt elfogadásáról vagy elvetéséről szóló döntést. Mindeközben az USL jövője is bizonytalanabbnak tűnik. Crin Antonescu váratlanul heves támadása Victor Ponta miniszterelnök és a koalíciós partner PSD ellen azért, mert állítólag támogatják a bányaberuházást, valamint kiállása a projekttel szemben azt jelzik, hogy – ha már az USL tagpártjai önállóan indulnak a jövő évi európai parlamenti választásokon, neki pedig közös államfőjelöltként szüksége van népszerűségi mutatóinak feltornászására – a nagyobbik kormánypárt ócsárlása fontos eleme azon kampánynak, amely pártja EP-választási és saját maga államfői esélyeinek javítását célozza…” Balogh Levente (Krónika)

ò  Fletó, a politika bohóca – „A minap Kertész Imre félig-meddig ironikusan a holokauszt bohócának nevezte magát, de a kérdés mégiscsak az, a magyar politikai élet szereplői miért nem tartják magukat bohócnak? Gyurcsány Ferenc például nem bír magával. „Kinyitom” a mértéktartónak mondható  lapokat, honlapokat, és különösképp hétvégén másról sem olvashatunk, mint hogy hol járt a DK vezére, akit szerinte az ország 99 százaléka ismer (gondolja ő, a felnőttek minimum tíz-húsz százaléka azt sem tudja, ki van ma hatalmon, nem hogy ki volt ő). Hol egy szegény lakótelepi lakásba fészkeli be magát és két napig „nyomorog” és paprikáskrumplit rágcsál, hol meg arról értekezik az akármelyik bulvárlapban, hogyan áll házassága, miért nem hordja a jegygyűrűjét, hova jár nejével, és mi van Vadai Ágnessel, hű fegyverhordozójával, mármint van-e köztük valami. Hát édes úr isten, most akkor ennyire nincs bajban az ország, hogy ezzel kell foglalkozni? De arra is talál időt ez a felpörgött egykori KISZ-titkár, hogy betelefonáljon az úgymond baloldali tévé műsorába, mint egy egyszerű Feri bácsi vagy Joli néni, hogy akkor ő anno jól tette-e, amit tett, vagy mikor kellett volna megtartani az őszödi beszédet és a többi. Hát komolyan, most ezt már ki nem szarja le?…” Szerbhorváth György (Paraméter.sk)

ò  Együtt és külön(ben is) – „Történészek mondják: Romániában nincs pozitív hagyománya a koalíciós politikának. A retrospektív merengésre fityiszt rántó kétkedők leginkább a jelen frissen párolgó példáival tudnák e tradíciót frontálisan cáfolni. A kooperáció, vagy a konszenzualitás kultúrájának svájcersajtos honi állaga többször is becsődölt az utóbbi két évtizedben, mintegy a világháborúk közötti periódus sűrű pártütéseit és kormányválságait visszhangozva. A mostani hatalmi konfiguráció valamilyen módon atipikus: nem a liberális-baloldali társulás folytán, inkább arányai miatt. Nyomasztó többsége nem csak kifele, az ellenzék irányában hat; befele is roncsol-feszít. A téma mégoly felszínes szemlélése közben arról sem feledkezhet meg a vizsgálódó, hogy a romániai „magyar táboron” belül is szétnézzen. Helyzet- és idényfüggő szövetségek, megnemtámadási szerződések, átsorolások, egyéb (béna és átlátható) testcselek sorozata. A belmagyar koalíciók története sem sikersztori, legfeljebb szerencsésebb kimenetelű epizódok tarkítják. Választások előtt újra téma, hogy ki kivel indul, milyen algoritmusban osztják a (befutó) helyeket, hogyan tudják az időnként éppen egymás ellen tüzelt funokat mégis egy, a szezonra bontott zászló alá terelni…” Rostás-Péter István (Szabadság)

ò  No jó, és hogyan tovább? – „Együttéléses vagy, vagy efemkás? A kérdés az első szabad választások előtt egy héttel hangzott el a zselízi folklórfesztiválon, olyan emberektől, akikkel éveken át „buliztunk” a folklórmozgalomban. Jelentem, a helyzet azóta semmit sem változott … a szlovákiai magyar politikai képviseletnek NEM SZABAD az MKP és a Híd mindenkori viszonyáról szólnia! Mert ITT ÉS MOST kell abbahagyni a másikkal való kiemelt törődést, mert nem sima politikai harcról van itt szó, hulljon a férgese alapon, hanem – persze ha vállalják – egy olyan politikai harcról, ahol mindkettőnek vannak természetes politikai partnerei, akik közös ügyekben hol mindkettő szövetségesévé, hol ellenfelévé válhatnak. Olyan harcról, ahol mítoszokat és előítéleteket kell lerombolni folyamatosan úgy, hogy közben a saját előítéleteink és mítoszaink is górcső alá kerülhetnek és zavaróak lehetnek. Bonyolult politikai küzdőtér a kisebbségi, ahol sok mindent lehet, de alapvetően egy dolgot KELL: az okos kompromisszumokat megtalálni – önmagunkkal, szlovákokkal, magyarországi magyarokkal, többi kisebbséggel. Nos, az ide vezető utak, módszerek, eszközök tárgyában az elmúlt hétvégén nem lettünk okosabbak…” Lovász Attila (Új Szó)

 

Cikkek

& A magyar kormány támogatásával épül tornaterem a csángóföldi Gyimesfelsőlokon

 

Baranyi László, az MTI tudósítója jelenti:

Gyimesfelsőlok/Bukarest, 2013. szeptember 15., vasárnap (MTI) – A Miniszterelnökség 200 millió forinttal támogatja a gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Római Katolikus Líceum tornatermének felépítését – jelentette be Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális és családügyért felelős államtitkára vasárnap, a csángóföldi iskola ünnepélyes tanévnyitóján.

 

„Akik itt tanulnak, katolikus keresztények és magukat csángó-magyarnak, székelynek, vagy magyarnak mondják, ezért nagyon fontos, hogy olyan iskolák működjenek, amelyek az életben való helytállásra és identitásuk megtartására neveli ezeket a gyerekeket” – magyarázta az MTI-nek Soltész Miklós.

Hozzátette: a Berszán Lajos gyimesfelsőloki plébános által két évtizede alapított iskola hatalmas jelentőségű intézménnyé nőtte ki magát azáltal, hogy magyarságuk és hitük megtartására neveli a gyimesi és moldvai csángó gyerekeket.

Az iskola és a kollégium közötti telken már megkezdődött a két évtizeden át nélkülözött tornaterem alapozása a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspökségének ötven millió forintos adományából: ennek felépítéséhez nyújt támogatást a magyar kormány – számolt be az államtitkár.

A teológiai gimnáziumként 1994-ben alapított, 2001-ben pedig természettudományi osztályokkal, óvodával és elemi tagozattal bővült csángóföldi iskola a szegénységben élő, továbbtanulni vágyó gyermekek megsegítését tűzte ki célul. A keresztény szellemiségre nevelő tanintézmény moldvai csángó falvakból is fogad anyanyelvükön tanulni vágyó diákokat.

Az iskola adományokból, a debreceni Keresztény Értelmiségiek Szövetsége segítségével, majd a magyarországi közalapítványok támogatásával épült és bővült, az első évfolyam 15 éve ballagott. Idén hatvan végzőse volt az iskolának a nappali tagozaton. 2007-től esti tagozat is indult, azon idén 34-en végeztek. 15 ezer kötetes könyvtár, több korszerű laboratórium és jól felszerelt informatika-terem segíti az oktatást, egy különálló épületben pedig 120 férőhelyes kollégium szolgál a távolabbról érkezett diákok otthonául. Ûvissza

 

& Ünnepélyes tanévnyitót tartottak a kárpátaljai magyar iskolák Ungváron

 

Varga Béla, az MTI tudósítója jelenti:

Ungvár, 2013. szeptember 15., vasárnap (MTI) – Ünnepélyes keretek közt nyitották meg a 2013-2014-es tanévet Kárpátalja magyar oktatási nyelvű iskolái vasárnap Ungváron.

 

A Kárpátaljai Magyar Pedagógus Szövetség (KMPSZ) által a Dayka Gábor Középiskolában szervezett központi tanévnyitón mondott köszöntőjében Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke hangsúlyozta: „Az anyaországi nemzetpolitikában az utóbbi években bekövetkezett kedvező változások éreztetik hatásukat a kárpátaljai magyar anyanyelvű oktatásban is. Érezzük a nemzetpolitika pozitív kisugárzását; az erőt ad nekünk, öntudatosabbá tesz bennünket, és elősegíti, hogy a magyar iskola ismét vonzó legyen”. Hozzátette, hogy a kedvező nemzetpolitikai fejleményeknek s nem utolsósorban a magyar kormány által kezdeményezett kisiskolák, majd óvodák éve programsorozatnak köszönhetően az idén pozitív irányban mozdult el a kárpátaljai magyar gyerekek anyanyelvű oktatási intézményekbe történő beiskolázása.

Orosz örvendetesnek nevezte, hogy a most kezdődő tanévben – a magyar állam támogatásának köszönhetően – rendeződik a kárpátaljai magyar egyházi líceumok és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola finanszírozásának kérdése. Biztatónak mondta, hogy az ukrán oktatási tárcánál is sikerült a KMPSZ-nek előrelépést elérnie a kisebbségi oktatást érintő egyes gondok orvoslásában, ám a legjelentősebb problémák továbbra is megoldatlanok. Ennek kapcsán kifejtette: a KMPSZ szorgalmazza, hogy az ukrán állam biztosítsa az egyházi oktatási intézmények részére a normatív támogatást, ahogy ez a 2004-es törvénymódosítások előtt történt – tette hozzá.

A KMPSZ elnöke szerint aggodalomra ad okot, hogy a kárpátaljai magyarság által kedvezően fogadott új ukrán nyelvtörvény alkalmazásában nem történt előrelépés, hiszen a magyar iskolák továbbra sem vezethetik magyar nyelven a dokumentációjukat, a végzőseik nem kaphatnak kétnyelvű bizonyítványt. Súlyos problémaként említette, hogy továbbra sem tehetnek emelt szintű érettségit az oktatás nyelvéből a nemzetiségi tannyelvű iskolákban érettségizők, akiknek ukrán nyelvből és irodalomból ugyanolyan vizsgát kell tenniük, mint az ukránul oktató iskolákban érettségizőknek.

„Sértőnek tartjuk, hogy Ukrajnában továbbra is vannak egyenlő és egyenlőbb nemzeti kisebbségek. Míg az orosz hivatalosan is vizsgatantárgy lehetett a független vizsgaközpontokban (az emelt szintű érettségin), addig ezt más nemzetiségek számára nem biztosították” – mutatott rá Orosz, megjegyezve, hogy folyamatosan szűkül a magyar iskolák tankönyvellátása; az elemi iskolai osztályokban például a tankönyvcímek mintegy fele hiányzik.

Az oktatási szakember kifejtette: rendezésre vár a többi között a magyarországi felsőoktatási intézményekbe felvételiző kárpátaljai magyar diákok felvételi pontszámításának kérdése, a diplomák és tudományos fokozatok Ukrajna és Magyarország általi kölcsönös elismerése, a megfelelő feltételek biztosítása az ukrán nyelvnek a kárpátaljai magyar iskolákban történő oktatásához. „A gondok ellenére bizakodva nézek a jövőbe” – zárta beszédét a KMPSZ elnöke.

A rendezvény résztvevői nyilatkozatot fogadtak el, amely 24 pontban foglalja össze a kárpátaljai magyar tannyelvű oktatás problémáit, és tesz javaslatokat az ukrán oktatási minisztériumnak a megoldásukra.

Kárpátalja magyar tannyelvű iskoláiban közel tizenegyezer diák kezdte el a 2013-2014-es tanévet. Ûvissza

 

& Kertész Imre-interjú a FAS-ban: „Mi lennék Auschwitz nélkül?”

 

Berlin, 2013. szeptember 15., vasárnap (MTI) – „Mi lennék Auschwitz nélkül?” címmel jelent meg interjú Kertész Imre irodalmi Nobel-díjas magyar íróval a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi német lapban.

 

Kertész Imre a Letzte Einkehr (Az utolsó kocsma) című könyvének jövő heti megjelenése alkalmából közölt interjúban elmondta: a kötetbe szerkesztett naplóbejegyzések írása közben nem gondolt arra, hogy kiadja ezeket a szövegeket. A 2001-2009-es időszakból származó szövegek valójában nem is naplóbejegyzések, hanem ötletek, gondolatok regényíráshoz, amelyeket csak rögzíteni akart, hogy ne merüljenek feledésbe, de „természetesen mégis” megfeledkezett róluk. Gyakran esténként vagy éjjel írt egy-egy sort egy füzetbe, amelyet aztán elsüllyesztett a fiókba. A feljegyzéseket a munkatársa találta meg, és úgy vélte, hogy „ez mégiscsak érdekes irodalmi anyag”. Sorra hozta az oldalakat, és „a végére tényleg nagy adag papír gyűlt össze (…), most pedig megjelentetem, mert jó” az összegyűjtött anyag – mondta Kertész Imre.

Az önéletrajzi jellegű írásban „főként a kudarcaim érdekelnek”, az, hogy „miért nem megy valami”, nem úgy, mint Thomas Mann naplóinál. Azok másmilyenek, egy „reprezentatív író” feljegyzései, aki „fontosnak tartja, hogy mi történik vele, hogyan borotválkozik… Én cél nélkül írtam” – tette hozzá.

Magához az íráshoz Thomas Mann vezette el, első, meghatározó irodalmi élménye a német író Wälsungvér testvérek című műve volt. Az íráshoz olvasással képezte magát, tudása az elolvasott könyvekben említett szerzők munkáinak megismerése révén bővült, a személyes találkozást, eszmecserét a kortárs írókkal pedig kerülte – mondta el az interjúban Kertész Imre, kiemelve, hogy az irodalom „nem más, mint merészség és szorgalom”.

Arra a kérdésre, hogy eddigi életére visszatekintve inkább olyan dolgokat bánt meg, amelyeket nem tett meg, vagy olyanokat, amelyeket megtett, azt mondta: a betegsége okozta fájdalmaktól elvonatkoztatva úgy érzi, „csodálatos” élete volt. „Megéltem és megértettem a világot, és ezért egyáltalán semmit sem bánok”

„Mi lennék Auschwitz nélkül? (…) Semmi és egy senki. Egy átlagember” – mondta Kertész Imre.

Az író igennel felelt arra a kérdésre, vajon hálás-e azért, hogy „megtörtént” vele Auschwitz. A haláltáborban „váltam azzá, aki vagyok. Mit élhettem volna át Auschwitz nélkül? Mindazt, amit a többiek is mind megélnek” – mondta Kertész.

Hozzátette: sokat beszélnek a tehetségről, „de mi is az a tehetség (,…) egy készség, és van sok író, aki állandóan csak ír, és nem is rossz könyveket, nekem viszont ez a nyelv megtalálásáért folytatott küzdelem volt. (…) Nem én voltam tehetséges, hanem ahhoz kellett tehetséggel rendelkeznem, ami történt velem. Ki kellett ráncigálnom magamból a tehetséget, hogy meg tudjam fogalmazni azt a kivételes dolgot, ami történt velem” – fejtette ki Kertész Imre.

Az életművét lezárta – tette hozzá. Ha valami eszébe jut, azt szívesen leírja majd, de „újat” csak akkor írhatna, ha folytatná a „régit”, ami azonban már lezárult. „Nehezen képzelhető el, hogy mindazok után, amit eddig írtam, szerelmi történetekkel folytatnám Jancsi és Juliska-stílusban” – jegyezte meg.

Az interjú készítője, Johanna Adorján felidézte, Kertész a The Paris Review nyári számában közölt interjúban kijelentette, hogy az amerikai irodalmi folyóiratnak adott nyilatkozata volt élete utolsó interjúja, majd megkérte a Nobel-díjas magyar írót, állapodjanak meg abban, hogy a FAS-nak adott interjú „teljesen hivatalosan NEM az utolsó”. Kertész Imre erre nevetve kezet nyújtott Adorjánnak, és azt mondta: „rendben van”.

A Letzte Einkehr című kötet naplórészleteket és egy regénytöredéket tartalmaz Kristin Schwamm fordításában, és a Rowohlt kiadónál jelenik meg. Ûvissza

 

 

Készítette: Boér Krisztina

CEC ©  – Minden jog fenntartva

 

 

[1] a Figyelőben előforduló rövidítések:

– Nsz =

Népszabadság

– MN =

Magyar Nemzet

– MH =

Magyar Hírlap

– Nszv =

Népszava

– KMS =

Külhoni Magyar Sajtószolgálat

– MaNcs =

Magyar Narancs

– ÉS =

Élet és Irodalom

– VH =

Vasárnapi Hírek

– Vg =

Világgazdaság

– Ng =

Napi Gazdaság

– MR =

Magyar Rádió

– NYEST=

Nyelv és Tudomány

 

 

 

 

 

A Figyelőben szemlézett külhoni sajtó

Románia

Bihari Napló, Brassói Lapok, Erdon.ro, Erdély.ma, Hargita Népe, Háromszék, Krónika, Maszol.ro, Nyugati Jelen, Szabadság, Transindex, Manna.ro, Erdélyi Napló, Erdélyi Riport, Központ.ro, Szatmári Friss Újság, Székelyhon.ro, Szatmári Magyar Hírlap, Romániai Online Hírhatár, Reggeli Újság, Udvarhelyi Híradó

Szlovákia

Új Szó, Felvidék.ma, Szabad Újság, Szabad Újság Online, Bumm.sk, Paraméter.sk, Komáromi Lapok, Hírek.sk

Szerbia

Magyar Szó, Hét Nap, Pannon RTV, Vajdaság.ma

Horvátország

Új Magyar Képes Újság, Magyar Egyesületek Szövetsége

Szlovénia

Népújság (Lendva), Muravidéki Magyar Rádió

Ukrajna

Kárpáti Igaz Szó, Kárpátalja, KárpátInfo, Beregi Hírlap, Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség – Hírek, Kárpátalja.ma, Tiszanews

Ausztria

Bécsi Napló



[1] A szemlében szereplő cikkek nagy része a címre kattintva megjelenik – az MTI-hírekhez tartozó linkek egyes esetekben csak a www.mti.hu oldalon elvégzett egyszerű és ingyenes regisztráció után fognak működni