Erdogan: Asszad régóta használ vegyi fegyvert ellenségeivel szemben
Turkey: Tests confirm chemical weapons used in Syria
Turkish FM says tests found chemical weapons traces on Syrian refugees; ‘We’ll share results with UN,’ he says; PM Erdogan: ‘Red line’ crossed long ago
Reuters
Tests on Syrian war casualties arriving in Turkey indicate chemical weapons have been used by Syrian forces, and further tests are being carried out to verify the evidence, Foreign MinisterAhmet Davutoglu said on Friday.
„We have been making tests and we have some indications regarding chemical weapons being used, but in order to make sure and verify we are continuing these tests and will be sharing these tests with UN agencies,” he said in Amman.
Related stories:
- Erdogan: Assad using chemical weapons against rebels
- Obama: US unsure who used chemical weapons in Syria
- Syria accuses Turkey of supplying rebels with chemical weapons
Turkey confirmed last week that it had begun testing blood samples taken from Syrian casualties brought over its border for treatment to determine whether they were victims of chemical weapons.

Treating child, allegedly hurt by chemical weapons
Davutoglu said the prospect of Syrian President Bashar Assad using chemical weapons had long been a real concern for his country and added that it was not a secret Damascus had stockpiles and had never
signed international accords banning the use of such weapons.
„We know the Syrian regime has stocks … And everybody knows the Syrian regime has this capacity,” Davutoglu said.

Man allegedly hurt by chemical weapons
„Of course this has been one of our major concerns because chemical weapons are a threat against humanity and a crime.”
US State Secretary John Kerry said in an internet chat with citizens that the US has conclusive evidence that Syrian President Bashar Assad used chemical weapons against his countrymen. President Obama has also mentioned recently that Washington has evidence of chemical weapons’ use by Assad’s regime and said he views their use in Syria as a „red line.”

Man foaming from mouth, which could be from chemical weapons (Photo: AP)
Prime Minister Recep Tayyip Erdogan warned that Damascus crossed President Barack Obama‘s „red line” on chemical weapons use long ago, according to an NBC News interview released Thursday.
„It is clear that the regime has used chemical weapons and missiles. They used about 200 missiles, according to our intelligence,” Erdogan said in the interview with the US television news outlet.
The Turkish leader did not make clear whether Turkey believed that all 200 missiles carried chemical weapons and said his government had not determined whether sarin gas was used.
Assad’s forces and opposing rebels have accused each other of using chemical weapons. Erdogan told NBC he doubted Assad’s opponents have used such weapons because they lacked access to them.
Turkey’s state-run Anatolian news agency said earlier on Thursday that the country has sent eight experts to the border with Syria to test wounded victims of the country’s civil war for traces of chemical and biological weapons.
At the same time, Twenty-five people were killed in army shelling in the central Syrian town of Halfayeh on Friday after a months-old local truce between the army and rebel fighters broke down, opposition activists said.
Halfayeh has been in rebel hands for more than five months and a truce was agreed there between the warring parties in an attempt to protect thousands of citizens, an activist from the region who called himself Safi al-Hamawi said.
But Assad’s forces issued an ultimatum to the town’s elders saying the rebels must leave by Thursday evening and started shelling it heavily as the deadline passed, Hamawi said.
Bassár el-Asszad hadserege „régóta” használ vegyi töltettel felszerelt rakétákat ellenségeivel szemben, ezzel átlépve azt a határt, amelyet Barack Obama amerikai elnök megszabott a szíriai elnökkel szembeni fellépés feltételéül – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök az NBC-nek adott interjújában, amelynek szövegét az amerikai tévé tette közzé.
„Hírszerzésünk adatai szerint kétszáz rakétát vetettek már be eddig” – mondta Erdogan, de az nem egyértelmű, hogy a török vezetés szerint mind a kétszáz rakétán volt-e vegyi töltet. Hozzátette: azt nem tudták megállapítani, hogy a vegyi töltet szaringáz volt-e.
Arra a kérdésre, hogy a szíriai vegyifegyver-használatra van-e Ankarának bizonyítéka, azt mondta: az áldozatok égési sérüléseinek súlyosságából és a vegyi reakciókból lehet erre következtetni. Voltak olyan áldozatok, akiket török kórházakba szállítottak. „Az égési sérüléseiből látszik, ha valakit vegyifegyver-támadás ért”. Törökország meg fogja osztani értesüléseit az ENSZ Biztonsági Tanácsával – mondta.
Az Egyesült Államok régóta hangoztatja, hogy ha a szíriai polgárháborúban valamely fél vegyi fegyvert vetne be, akkor azzal átlépne egy határt, viszont annak ellenére, hogy ennek gyanúja már többször felmerült, Washington csak biztosra mer menni. Utólag ugyanis hamisnak bizonyult az Irak 2003-as megtámadására adott amerikai magyarázat, amely szerint az arab országnak vegyi fegyverei vannak. Erdogan azt mondta: szerinte a szíriai felkelők nem használhattak eddig vegyi fegyvert, mert nem fértek hozzá a készletekhez.
Washingtonnak az ügyben tapasztalható óvatosságáról beszélt Joe Biden amerikai elnök minap a Rolling Stone című amerikai folyóiratnak adott interjújában. „Tudjuk, hogy találtak olyan nyomokat, amelyek valószínűleg vegyifegyver-használatra utalnak, de egyelőre nem tudjuk, hogy a vegyi anyag nem véletlenül szóródott-e szét az adott területen. Nem akarjuk elkövetni azt a hibát, amelyet az előző kormány (George W. Bushé) elkövetett Irakkal kapcsolatban, amikor arra hivatkozott, hogy ott tömegpusztító fegyverek vannak” – mondta Biden.
MTI / hvg.hu / ATV.hu / BPI.HU
|
טורקיה: סורים הגיעו אלינו עם פגיעות מנשק כימי
כבר לא רק הערכות הנשענות על תמונות: שר החוץ דבוטאולו אמר כי על גופם של סורים שפונו לטורקיה נמצאו פגיעות המעידות על שימוש בנשק כימי. „נערוך עוד בדיקות כדי לאמת זאת ונמסור אותן לאו”ם”. ארדואן: אסד חצה מזמן את הקו האדום של אובמה גם טורקיה מצטרפת למצעד העדים נגד אסד: שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, אמר אמש (יום ו’) כי על גופם של נפגעים שהגיעו לארצו ממלחמת האזרחים בסוריה נמצאו ממצאים המצביעים על נשק כימי שבו השתמשו כוחות סוריים. הוא הדגיש עם זאת כי נערכות בדיקות נוספות מעבר לאלה שכבר בוצעו, כדי לוודא את הממצאים.
עוד סיפורים ועדכונים בעמוד הפייסבוק של ynet
עוד חדשות ב-ynet:
„אנחנו עורכים בדיקות ויש לנו כמה סימנים לכך שנעשה שימוש בנשק כימי, אבל כדי לוודא את הדברים ולאמת אותם אנחנו ממשיכים את הבדיקות האלה ונחלוק אותן עם סוכנויות האו”ם”, אמר דבוטאולו.
![]() מטפלים בילד בסוריה, שנפגע לכאורה מנשק כימי
אם טורקיה תצליח להוכיח שסורים שהגיעו לשטחה נפגעו בנשק כימי, תהיה לכך משמעות גדולה. ישראל וארה”ב כבר אישרו כי הן מעריכות
ששימוש בנשק כימי כבר נעשה במידה מסוימת בסוריה על-ידי צבאו של בשאר אסד, אולם נשיא ארה”ב, ברק אובמה, הדגיש כי יש צורך לוודא את הדברים ולהשיג ראיות של ממש לפני נקיטת פעולה כלשהי.
בעבר טען אובמה כי שימוש בנשק כימי בסוריה יהיה חציית קו אדום מבחינתה של וושינגטון, אולם לאחר הדיווחים ששימוש כזה נעשה הבהיר ממשלו שגם חציית קו אדום אין פירושה בהכרח התערבות צבאית. האו”ם מינה ועדה מטעמו לחקור את הטענות לשימוש בנשק כימי בסוריה, אולם משטרו של אסד מנע ממנה עד כה להיכנס למדינה, ולכן אין באפשרותה לאסוף ראיות פיזיות – שרק הן יכולות לשמש הוכחה ממשית.
![]() נפגע אחת התקיפות בנשק כימי כביכול
אמש אמר מזכיר המדינה האמריקני ג’ון קרי כי ארה”ב מאמינה שיש ברשותה „ראיה מוצקה” בנוגע לשימוש שעשה משטרו של אסד בנשק כימי, אולם לא פירט על כך. גם אובמה הזכיר לאחרונה כי יש „ראיות” לשימוש סורי בנשק כימי, אולם נראה כי העובדה שנעשה שימוש מצומצם בלבד בנשק זה והרצון לחזק בכל זאת את הראיות שכבר ישנן, מנעו ממנו למסור הצהרה נחרצת יותר.
טורקיה הודיעה כבר בשבוע שעבר כי החלה לערוך בדיקות דם לנפגעים סורים שהובאו אליה מסוריה, כדי לקבוע אם הם נפלו קורבן להתקפות בנשק כימי. דבוטאולו אמר הערב כי האפשרות שאסד ישתמש בנשק כימי מהווה דאגה ממשית עבור ארצו זה זמן רב, ואמר כי אין זה סוד שלדמשק יש מאגרים של נשק כימי ושהיא מעולם לא חתמה על אמנות האוסרות את השימוש בנשק כזה.
אסד מפגיז בחלפייה: 25 הרוגים ביום שישישלשום אמר ראש ממשלת טורקיה, רג’פ טאיפ ארדואן, כי אסד חצה את הקו האדום שהציב לו אובמה „לפני זמן רב”. בראיון לרשת NBC האמריקנית אמר ארדואן: „ברור שהמשטר הסורי השתמש בנשק כימי ובטילים. הם השתמשו בכ-200 טילים, לפי המודיעין שלנו”. הוא לא הבהיר אם טורקיה סבורה שכל 200 הטילים הללו נשאו נשק כימי, ואמר כי ממשלתו לא הגיעה למסקנה ברורה בנוגע לשאלה אם צבא אסד השתמש בגז סארין.
![]() קצף מהפה, שעשוי להעיד על פגיעה כימית. תמונה שפורסמה מסוריה (צילום: AP)
משטר אסד, והמורדים המנסים להפילו, מאשימים זמן רב זה את זה בשימוש בנשק כימי, ורק השבוע טענה בכירה באו”ם כי המורדים השתמשו כנראה בנשק כימי. גם בממשל אובמה לא ידעו לקבוע בוודאות כי לא אלה המורדים שהשתמשו בנשק הבלתי קונבנציונלי. בראיון ל- NBC שלל ארדואן את האפשרות שמתנגדיו של אסד הם שהפעילו נשק כימי, והסביר זאת בכך שאין להם גישה לנשק שכזה.
בתוך כך, 25 בני אדם נהרגו ביום שישי בהפגזות של צבא אסד בעיירה חלפייה שבמרכז המדינה. העיירה נפלה לידי המורדים הסורים לפני יותר מחמישה חודשים, ולפי דיווחים הצדדים הסכימו על הפסקת אש שם לפני כחודש, בניסיון להגן על אלפי התושבים. אלא שכוחות אסד הציבו אולטימטום לזקני העיירה, ואמרו כי על המורדים לעזוב עד יום חמישי בערב. כשהמועד הזה חלף – הם החלו להפגיז את העיר. |
|||||||||||||

















