Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottság 2012.december 13.-án a Parlament Nagy Imre termében tartotta meg Bajcsy-Zsilinszky Endre, a nyilasok által kivégzett mártír politikus korábbi parlamenti képviselő emlékére rendezett ülését.
A Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottságot a MEASZ, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége a közelmúltban alapította meg.
A MEASZ – Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottság december 13-i ülésének résztvevői méltón tisztelegtek a nyilasok által kivégzett mártír politikus emléke előtt.
A MEASZ – Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottság célja a nagy antifasiszta mártír, Bajcsy-Zsilinszky Endre közelgő halálozási 70. és születési 130. évfordulójának előkészítése.
A Bajcsy évfordulók, a megemlékezések keretében megrendezett emlékülés résztvevőit meleg szavakkal üdvözölte Hanti Vilmos a MEASZ és a FIR (az Ellenállók Nemzetközi Szövetsége) elnöke, aki beszédében hangsúlyozta, hogy Bajcsy-Zsilinszky Endrére emlékezni rendkívül fontos az ország mai helyzetében.
Hanti Vilmos szerint a Bizottság célja, hogy Bajcsy-Zsilinszky személye összekössön, tettének, munkásságának, szélsőjobbról a demokrácia irányába mozduló tevékenysége példa legyen széles körben a jelen Magyarországán, így a baloldaltól egészen a jobboldalig!
Az emlékülés első előadását Professzor Dr. Horváth János (FIDESZ) a magyar Országgyűlés korelnöke tartotta. „Bajcsy-Zsilinszky Endre külpolitikája” című előadásában visszaemlékezett a fiatal Bajcsy-Zsilinszky Endrére, akkori párt és képviselőtársára. Abban az időben mindketten a Független Kisgazdapárt tagjai voltak.
Az országgyűlés korelnöke – személyes kapcsolatuk alapján – személyes hangú visszaemlékezésben méltatta Bajcsy-Zsilinszky Endre érdemeit. Külön kitért Bajcsy-Zsilinszky Endrének a magyar külpolitikában játszott szerepére. Előadásában kiemelte, hogy rendkívül fontos a visszaemlékezés a második világháborút megelőző időszakra és így Bajcsy-Zsilinszky Endrére is.
Az emlékülés másik előadója Dr. Lebovits Imre nyugalmazott egyetemi docens, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Központi Könyvtára korábbi főigazgatója, a „Zsidótörvények, – Zsidómentők” című könyv szerzője volt. Dr. Lebovits Imre, „A fajvédelemtől a haza védelméig” című előadásában a kor „fajvédelmi” törekvéseiről, a doni katasztrófáról, és természetesen az akkori politikai vezetés felelősségéről beszélt. Dr. Lebovits Imre előadásában beszélt a Horthy rendszer bűneiről. Előadásában kiemelte, hogy „a 220 ezres magyar hadseregből 60-70 ezer fő maradt, az 50 ezer munkaszolgálatosból, pedig csupán 5 ezer élte túl a borzalmakat”.
Az emlékülésen Kerecsényi Zoltán, a MEASZ Alelnöke, a Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottság titkára ismertette az emlékbizottság terveit.
A 2016-ig tervezett emlékbizottsági munka keretében megemlékezésekkel, koszorúzásokkal, konferenciával, emlékállításokkal szeretnének a nyilasok által kivégzett mártír politikus előtt tisztelegni, s főként megismertetni annak életét a fiatalabb nemzedékekkel.
Kerecsényi Zoltán felhívta az emlékülés hallgatóságának figyelmét, hogy az emlékbizottság eseményei, rendezvényei a Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottság Facebook oldalán és a www.antifasiszta.hu oldalon is elérhetők.
A MEASZ – Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottság céljai szerint folytatója a körülbelül két évtizedig létezett, majd megszűnt Bajcsy-Zsilinszky Társaságnak.
Demokrata.info /BreuerPress info