Holokauszt-emlékévet kezdeményeznek zsidó vallási szervezetek 2014-re

Holokauszt-emlékévet kezdeményeznek zsidó vallási szervezetek 2014-re

 Holokauszt-emlékév megrendezését kezdeményezik zsidó vallási szervezetek 2014-re a magyarországi vészkorszak 70. évfordulója alkalmából – közölte Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija hétfőn az MTI-vel. Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Mazsihisz ezt Balog Zoltán emberierőforrás-miniszternek is javasolta.

    Köves Slomó elmondta: az EMIH küldöttségét New York-i irodájában fogadta Elie Wiesel Nobel-díjas író, professzor is, akivel az antiszemitizmus sürgető problémái mellett szót ejtettek a 2014-es emlékév ötletéről is. Az író jelezte, hogy támogatja a kezdeményezést, és esetleg részt venne az ebből az alkalomból tartott rendezvénysorozaton is – tette hozzá.
    Mint mondta, az EMIH-en és a Mazsihiszen kívül mások mellett Ilan Mor, Izrael magyarországi nagykövete és a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány is a kezdeményezés mellé állt.
    Feldmájer Péter beszámolt arról, hogy egy hónapja a Mazsihisz levélben megkereste Balog Zoltán emberierőforrás-minisztert az emlékév megrendezésének gondolatával. Ebben azt kérték, hogy tekintse kiemelkedő jelentőségűnek a kormányzat a magyarországi holokauszt 70. évfordulóját 2014-ben, ennek érdekében pedig tegyék meg a szükséges előkészítő lépéseket.
    A levélben azt javasolták: a megemlékezés koordinálására hozzon létre egyrészt a kormány egy bizottságot, másrészt pedig a Mazsihisszel együttműködő mintegy tucatnyi szervezet alkosson egy másik testületet. Emlékeztetett arra: a magyarországi holokauszt 50. évfordulója alkalmából hasonló felállásban készültek a rendezvénysorozatra.
    A Mazsihisz elnöke kiemelte: a 2014-es emlékév szervezésébe a tervek szerint bekapcsolódik az Élet Menete Alapítvány, továbbá a különböző cionista ifjúsági szervezetek, zsidó diákszervezetek, sportegyesületek.
    Feldmájer Péter megjegyezte: szeretnék, ha a józsefvárosi pályaudvaron rendeznék meg a programsorozat központi részét, mert ez volt az a hely, ahonnan a zsidó üldözötteket deportálták, illetve itt bontakozott ki a legaktívabban Raoul Wallenberg svéd diplomata embermentő tevékenysége. A pályaudvar jelenleg használaton kívül áll – tette hozzá.