Orosz választások: „tömeges méretű csalásról” ír a Le Monde

Az orosz választók vitathatatlanul visszautasították a Putyin-Medvegyev tandemet, még akkor is ha intézményileg semmi nem változik Oroszországban, s Vlagyimir Putyin márciusi elnökké választása nem került veszélybe – vélte hétfői szerkesztőségi írásában a Le Monde című napilap. Párizs kivizsgálná a jogsértéseket.

 
A választók megleckézették Putyint című írásában a mértékadó francia liberális újság arra hívta fel a figyelmet, hogy vasárnap este, amikor a két orosz vezető kommentálta a választási eredményt, jól érzékelhető volt, hogy az őket is meglepte.

A lap szerint ugyanis Oroszországban „minden eszközt felhasználtak, hogy a hatalmon lévő párt győzelmét biztosítsák”. Számos fotó, videó és a felháborodott választók beszámolói a közösségi oldalakon a bizonyítékok arra, hogy „tömeges méretű csalás szennyezte be a szavazást” – írta a Le Monde. A lap azt is megjegyezte, hogy a választási bizottság a minimumra csökkentette a nyugati megfigyelők számát, a rendszert bíráló internetes oldalakat és médiumokat pedig elektronikus támadással bénították le.

„Nem egyszerűen arról van szó, hogy a hivatalos propaganda nem működött olyan jól, mint eltervezték, hanem úgy tűnik, hogy kontraproduktív volt. A mai oroszok nem a múlt századi szovjetek. Utaznak, tájékozódnak, hozzáférésük van a legújabb technológiához, legalábbis a városokban. A Nyugat ördögként való beállítása már nem hoz semmit a konyhára. A közösségi oldalakon tapasztalható polgári aktvitásnak most először, a választáson részben sikerült kijátszania a rezsim hackerjei által a fehérorosz szomszéd gyakorlatának megfelelően elrendelt hírzárlatot” – fogalmazott a párizsi lap.

A Le Monde szerint egy demokráciában „egy ilyen választói ítéletnek” következményei vannak, Oroszországban azonban intézményileg semmi nem fog változni, Putyin márciusi elnökké választása nem került veszélybe. „Ám Putyin politikailag, hacsak nem öngyilkos politikát folytat, nem hagyhatja figyelmen kívül ezt a figyelmeztetést” – írta a Le Monde.

Párizs a jogsértések kivizsgálását kéri

Franciaország azt kérte, hogy „derüljön fény” azokra az oroszországi választásokon történt jogsértésekre, amelyekről az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tett jelentést.

„Derüljön fény azokra az állításokra, amelyek az EBESZ jelentésében szerepelnek, és azt is szeretnénk, ha a tanulságokat is levonnánk az Oroszországban a jövőben rendezendő választásokra vonatkozólag” – közölte hétfői sajtótájékoztatóján a francia külügyi szóvivőhelyettes Párizsban. Romain Nadal jelezte, hogy „a demokrácia szempontjából fontos eseményen” francia kormánypárti és ellenzéki képviselők is jelen voltak megfigyelőként.

Az EBESZ megfigyelői „rendszeres jogsértésekről” számoltak be a szavazatszámlásokkor. A szervezet azt is megállapította, hogy „a politikai versengést korlátozták és az nem volt igazságos” a kampány alatt, valamint a választási hatóságok és a média függetlenségének hiányára is felhívták a figyelmet.

Korábban a német kormány is nyugtalanságának adott hangot az EBESZ által megállapított szabálysértések miatt.

A választást jelentős szavazatveszteséggel, 49,54 százalékos eredménnyel az Egységes Oroszország kormánypárt nyerte meg, amelynek eddig kétharmados többsége volt a törvényhozásban.

Londoni elemzők: költségvetési lazítás jöhet

Jelentős költségvetési lazításhoz vezethet a jövő évi elnökválasztások előtt az orosz kormánypárt váratlanul gyenge szereplése a hétvégi parlamenti választásokon – jósolták egyöntetűen hétfői helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó térségi elemzők.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital szakértőinek kommentárja szerint az Egységes Oroszország párt alkotmányos parlamenti többségének elvesztése arra utal, hogy az orosz kormány számára még nehezebbé válhat határozott intézkedések – például a nyugdíjreform – végrehajtása. A ház elemzői szerint ez csökkenti az átfogó költségvetési reform esélyeit is középtávon.

A Barclays Capital londoni elemzői inkább annak a kockázatát látják, hogy az orosz kormány a jövő márciusi elnökválasztás közeledtével további költekezésbe bocsátkozik, megkönnyítendő Vlagyimir Putyin jelenlegi kormányfő visszatérését „régi-új szerepébe”, vagyis az államfői posztra.

A cég ugyanakkor azt is valószínűsíti, hogy e kiadási többletek korlátozottak lesznek, és meghatározott térségeket, illetve választói csoportokat céloznak majd, köztük a rendőrséget és a hadsereg tiszti állományát.

A Barclays Capital londoni elemzői szerint a parlamenti választások valószínű politikai vetülete az, hogy jó eséllyel gyengül a jelenlegi államfő, Dmitrij Medvegyev pozíciója, ami kérdésessé teheti, hogy ő veszi-e át tavasszal a miniszterelnöki tisztséget.

A belső gyengeség várhatóan enyhíti Oroszország álláspontját külső kérdésekben is. Ennek egyik nyertese Ukrajna lehet az orosz földgáz-díjszabásról folyó tárgyalásokon, de Oroszország pozíciója globális geopolitikai kérdésekben is enyhülhet, például Szíriával kapcsolatban – vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben a Barclays Capital londoni szakértői.

Putyin gyengül?

A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics felzárkózó térségi közgazdászai arra a következtésre jutottak hétfői kommentárjukban, hogy „az Egységes Oroszországra mért választási csapás” hatására gyengült Putyin eddigi „abszolút irányító szerepe” az orosz politikában.

A ház szerint jóllehet gyakorlati értelemben nem jelent nagy változást, hogy a párt elvesztette alkotmányozó „szupertöbbségét” a dumában, az eredmény azonban mégis megmutatta, hogy Putyin népszerűsége sem immunis a lakossági elégedetlenség növekedésére.

A Capital Economics londoni elemzői szerint „jelenleg biztosnak tűnik”, hogy Putyin a márciusi elnökválasztás után visszatérhet az államfői tisztségbe, de népszerűségének hanyatlása azt is jelenti, hogy mind valószínűbb egy nagyobb mértékű költségvetési ösztönzés jövőre.

Ami a gazdaságot illeti, a fő kérdés most az, hogy a Putyin-kormányzat képes-e átültetni a gyakorlatba a Medvegyev által szavakban már vázolt korszerűsítést. A jelenlegi orosz növekedési modellen most már világosan látszanak a repedések, és a nagy felzárkózó gazdaságok közül Oroszország volt az elmúlt évtized egyértelmű alulteljesítője – fejtegették hétfői elemzésükben a Capital Economics londoni szakértői.

A cég szerint Oroszországot keményebben sújtotta a 2008-2009-es recesszió, mint a legtöbb nagy felzárkózó térségi országot, és az orosz gazdaság még csak épphogy visszatért a válság előtti kibocsátási szinthez, miközben Brazília gazdasági teljesítménye már 8 százalékkal, Kínáé pedig nem kevesebb mint 32 százalékkal haladja meg a 2008 második negyedévében mért értéket.

A Capital Economics szerint ez az alulteljesítés reformösztönző erőként hathat a jövőben, ám továbbra is bebetonozott érdekek akadályozzák a radikális változtatásokat. Ennek megfelelően a gazdasági haladás végső soron a politikai haladás függvénye, és ebben az értelemben jelenleg úgy tűnik, hogy „a következő tíz is az elmúlt tíz évet fogja tükrözni” – jósolták hétfői értékelésükben a Capital Economics londoni elemzői.

Az oroszországi választásokról bővebben itt olvashat.

 
ATV/MTI/BPI