Megszűnik a kompenzációs lista, de a kompenzáció rendszere megmarad – mondta vasárnap a készülő választási törvényjavaslatról Áder János az InfoRádió Aréna című műsorában. A Fidesz európai parlamenti képviselője hozzátette: a választók a megyei helyett országos listákra adhatják majd le voksukat, ezekre szavazhatnak levélben a határon túli magyar állampolgárok is, a kisebbségek számára pedig biztosítják a kedvezményes mandátumszerzés lehetőségét. A tervezet szerint ugyanaz a jelölt indulhat egyéni körzetben és listán is, de az országgyűlési képviselők a jövőben nem lehetnek egyúttal polgármesterek is.
A választójogi törvény kidolgozásáért felelős politikus elmondta, az a cél, hogy megőrizzék a vegyes választási rendszer jellegét, az egyéni és listás szavazás módját.
Nem megyei, hanem országos listák lesznek – közölte a Fidesz európai parlamenti képviselője, aki hangsúlyozta, hogy az országos listán egy mandátum sem fog elveszni, mindenki ugyanannyi szavazat után kap egy listás mandátumot. Töredékszavazat lesz az is, amit a győztes jelöltre adtak, de nem kellett a győztes mandátumhoz. A listás szavazatokhoz hozzá kell adni a töredékszavazatokat és a mandátumot ez alapján kell kiosztani – emelte ki.
A határon túliak számára azt fogom javasolni, hogy a levél útján történő szavazás lehetőségét biztosítsuk – közölte Áder János. A fideszes politikus hozzátette, hogy a kisebbségek számára biztosítják a kedvezményes mandátumszerzés lehetőségét.
Összeférhetetlenség
Hangsúlyozta: ugyanaz a politikus továbbra is lehet egyéni és listás jelölt, de egyszerre nem lehet valaki képviselő és polgármester is. Az összeférhetetlenséget az önkormányzati vagy a képviselők jogállásról szóló törvény fogja kimondani – tette hozzá.
Ha 176-ról 100 körülire csökken a választókerületek száma, akkor azok nagyobbak lesznek, több választóval, ezért javasolják, hogy több ajánlószelvényt kelljen gyűjteni – fejtette ki. Áder János hozzátette: országos listát könnyebb lesz állítani, mert azon 9 megyéből és Budapestről csak 27 egyéni jelölt kell, aki nem tud ennyi jelöltet indítani, az biztos, hogy nem lépheti át az 5 százalékot. Az EP-képviselő szerint ez a küszöb a komolytalan pártok kiszűrése miatt kell.
A fideszes politikus arról is beszélt, hogy az egyéni kerületek kialakításakor nem lépik át a megyehatárokat, és a lehető legkisebb különbség, 10-15 százalék lesz a körzetek között.
Az még nem dőlt el, hogy egyéni és országos listáról hány mandátumot lehet szerezni – mondta Áder János, aki szerint napokon belül ez is kiderül. Hozzátette: a választási törvényt idén elfogadhatják, de az új választási eljárási törvény várhatóan idén nem készül el.
Közös felelősségvállalás
Áder János a telekomadókkal kapcsolatban azt mondta, hogy a magyar kormány gazdasági kényszerpályán mozog, ezért volt szükség az ilyen adónemek bevezetésére.
Az európai parlamenti képviselő szerint a végtörlesztésben közös felelősségvállalásra van szükség, amiben a hitelfelvevők és az állam mellett a bankoknak is részt kell vállalnia.
Egymillió ember nem kerülhet az utcára, ugyanakkor azt sem lehet elvárni, hogy az állam minden devizahitelesnek kifizesse és a különbözetet a deviza és a forinthitelkamatok között – fejtette ki. A fideszes politikus hozzátette: az európai bankadó kivetését, a banki tranzakciók megadóztatását az unió vezetői is indokoltnak tekintik.