Sarkozy sem támogatja, hogy az ENSZ BT elismerje „Palesztinát”
Sarkozy azt javasolja, hogy a krízisterületen egy hónapon belül folytatódjanak a béketárgyalások. Hat hónapon belül meg kellene állapodniuk a feleknek a határvonalakról és egy éven belül a biztonságról.
Sarkozy ezzel nagyjából világossá tette azon elképzeléseket, amelyeket a diplomaták már hónapok óta próbálnak részletesen kidolgozni. Mint Guido Westerwelle német külügyminiszter is elmondta, ezen lépések egy csomag alappillérei.
A palesztin elnök, Mahmúd Abbász pénteken folyamodik a teljes jogú ENSZ- tagságért a Biztonsági Tanácson keresztül és „Palesztina” elismerését sürgeti az 1967-es „határok” (amelyek valójában csak tűzszüneti vonalak) alapján. Izrael és az Egyesült Államok elutasítja a palesztinok egyoldalú tervét. Mind az amerikaiak, mind az európaiak azon dolgoznak most, hogy a palesztinokat lebeszéljék tervükről. Ennek legfőbb oka az, hogy senki sem szeretne polémiát a Biztonsági Tanácsban.
Sarkozy is elutasította azt a lehetőséget, hogy „Palesztina” a Biztonsági Tanácson keresztül megkapja a teljes jogú tagságot. A francia elnök szerint az ország egyszerű megfigyelő státuszát az ENSZ megerősítené és kétharmados közgyűlési többség esetén megkaphatná a „megfigyelő, nem tagállam” státuszt.
Egyes diplomaták szerint egy felvételi kérelem vizsgálata a Biztonsági Tanácsban hónapokig, de akár egy évig is eltarthat. Ezen idő alatt bőven lenne mód a palesztin-izraeli „ellentét” tisztázására.
Barack Obama amerikai elnök a feleket tárgyalásra szólította fel, mert véleménye szerint a béke csakis párbeszéden keresztül érhető el. Obama Abbásznak személyesen elmondta, hogy az USA meg fogja vétózni a palesztinok felvételi kérelmét a Biztonsági Tanácsban.
„Palesztina” 1974 óta tagja az ENSZ-nek – megfigyelő státuszban. Jelenleg 193 ország tagja az ENSZ-nek. A mostani közgyűlésre a külügyminiszterek mellett több, mint 130 állam- és kormányfő érkezett New Yorkba, kezdve Obama amerikai elnöktől Mahmud Ahmadinezsád iráni elnökig. „Palesztinának” jelenleg a Vatikánhoz hasonló státusza van az ENSZ-ben.