Béketárgyalást ajánlott Izrael a palesztinoknak
„Közvetlen tárgyalásokra hívom Mahmúd Abbász palesztin elnököt New Yorkban. Azt ajánlom, hogy kezdjünk béketárgyalásokba, ahelyett, hogy egyoldalú lépésekre fecséreljük az időt” – közölte hétfő este Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, aki szerint az egyoldalú manőverek és diktátumok nem fogják előremozdítani a békét, azt ugyanis csak közvetlen megbeszélésekkel lehet elérni. Az izraeli kormányfő kedden este érkezik New Yorkba és szerdán találkozhat Mahmúd Abbász palesztin elnökkel, hogy megvitassák az izraeli ajánlatot.
A két fél között komoly ellentéteket kell áthidalni: a palesztinok nem hajlandók elismerni Izraelt, Izrael azonban ragaszkodik ahhoz, hogy a palesztinok ismerjék el a zsidó államot – közölték jeruzsálemi tisztviselők. Izrael igyekszik rugalmasan hozzáállni a kérdéshez: a zsidó állam korábban kategorikusan elzárkózott attól, hogy a palesztin államnak az 1967-es tűzszüneti vonalakat jelöljék ki végleges határokként, álláspontján azonban finomított, és bizonyos fenntartásokkal hajlandó a kompromisszumos megoldásra. Cserébe Jeruzsálem azt kéri a palesztinoktól, hogy ismerjék el Izraelt mint zsidó államot.
Erre két okból van szükség: egyrészt jelzés lenne a palesztin „menekültek” számára, hogy az új palesztin államba térhetnek majd vissza, másrészt pedig megakadályozná az izraeli arabok jövőbeni irredenta követeléseit, hogy az arabok (például beduinok) lakta területek egyesüljenek az új palesztin állammal.
Ezzel párhuzamosan a közel-keleti kvartett is igyekszik meggyőzni a palesztinokat, hogy álljanak el az egyoldalú kezdeményezésüktől, amelyben ENSZ tagságukat kérelmeznék először a Biztonsági Tanácsban, majd pedig megfigyelői státusukat a Közgyűlésben. Az Egyesült Államok, az ENSZ, az EU és Oroszország küldöttjei annak ellenére igyekeznek meggyőzni a palesztinokat, hogy Mahmúd Abbász hétfőn találkozott Ban Ki-Mun ENSZ főtitkárral, akinek jelezte, hogy ENSZ tagságért szeretnének folyamodni.
Az Egyesült Államok ellenzi a palesztin kezdeményezést, és a kvartett, valamint Izrael együttműködésével igyekszik diplomáciai eszközökkel elkerülni a krízist, amelyet könnyen előidézhet az egyoldalú arab lépés. Izrael és a palesztinok között egy évvel ezelőtt szakadtak meg a béketárgyalások – akkor Abbász azt követelte Netanjahutól, hogy hosszabbítsa meg a már egyébként 10 hónapja tartó izraeli építkezési moratóriumot, és – precedens nélküli módon – arra szólította fel Jeruzsálemet, hogy Ciszjordánia zsidók lakta részén kívül, Kelet-Jeruzsálemben is függessze fel a beruházásokat.