Hiller István szerint nyilvánvalóan nincs pénz Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár terveinek megvalósítására. Az ellenzéki politikus keddi sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy a kormány tandíjrendszert vezet be a felsőoktatásban.
Az MSZP-s politikus azt mondta: bár Hoffmann Rózsa havonta letesz a kormány asztalára egy-egy – vitatható színvonalú – koncepciót a köz- és a felsőoktatás átalakítására, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter oktatási bizottsági meghallgatása világossá tette, hogy nem áll rendelkezésre a megvalósításukhoz szükséges fedezet.
Hiller István kifejtette: a közoktatási rendszer Hoffmann Rózsa által tervezett átszervezése – a többi között az iskolák államosítása – mintegy 300 milliárd forintot, azon belül a pedagógus életpályamodell kialakítása 164 milliárd forintot emésztene fel, ám Matolcsy György a bizottsági ülésen ezekre nem tudott pénzügyi garanciát vállalni, többletforrást nem ígért, „nemhogy 164 milliárdot, egyet sem”.
A korábbi oktatási miniszter szerint az Orbán-kormány veszélyes stratégiát választott: egy működő oktatási rendszert borít fel átgondolatlanul, úgy, hogy a tervezett átalakításhoz szükséges pénz hiányzik.
Kitért arra, hogy a Széll Kálmán Terv alapján erőteljes – 2014-ig 38 milliárd forintos – pénzkivonás történik a felsőoktatásban, ez idő alatt 53 ezerről 24-25 ezerre csökken az államilag támogatott hallgatói helyek száma, míg a költségtérítéses képzés kivezetésével a fizetős diákoknak tanulmányaik valós árát, átlagosan a jelenlegi költségtérítés dupláját kell majd megfizetniük.
„Márpedig ha egy hallgató a felsőoktatási tanulmányainak teljes költségét megfizeti, azt a világ minden országában és nyelvén tandíjnak hívják. Ami itt készül, az a Fidesz tandíjrendszere” – mondta. Arra a kérdésre, enyhíthet-e ezen a kormány által tervezett új diákhitelrendszer, Hiller István úgy felelt: enyhíthetne, Matolcsy György „száját azonban ez a kifejezés nem hagyta el”.
Az MSZP-s képviselő szerint a Fidesz politikusainak be kellene ismerniük: három évvel azután, hogy népszavazást szerveztek a tandíj bevezetése ellen, most, de legkésőbb 2014-ig maguk is tandíjat vezetnek be, amelynek összege ráadásul magasabb lesz a korábban elképzeltnél.