Iran sends submarines to Red Sea Irán tengeralattjárókat küldött a Vörös-tengerre

איראן עושה שרירים: „שלחנו צוללות לים האדום”


 Irán tengeralattjárókat küldött a Vörös-tengerre

 Irán tengeralattjárókat küldött a Vörös-tengerre információgyűjtési
céllal és azért, hogy más országok hadihajóit azonosítsák –
jelentette be a félhivatalos iráni hírügynökség, a Fars kedden.

 Ez az első alkalom, hogy az iráni haditengerészet ilyen távoli
vizeken veti be a tengeralattjáróit. Ez utóbbiak számáról és
típusáról nem adott közelebbi tájékoztatást a hírügynökség, csak azt
közölte, hogy a 14. flotta hadihajóival együtt érkeztek a
Vörös-tengerre. Az állami televízió májusban még arról adott hírt,
hogy a 14. flotta az Ádeni-öbölben harcol a kalózok ellen.
 A tengeralattjárók kiküldetése jól tükrözi Irán azon próbálkozását,
hogy a térség katonai szuperhatalmaként tüntesse fel magát,
provokálva ezzel Izraelt. Az iszlám köztársaság régóta próbálja
fejleszteni légvédelmi rendszerét és hadiflottáját, hogy
felkészüljön egy, az ország elleni esetleges támadásra. Egy tavaly
augusztusi bejelentés szerint Teherán 11-re növelte a 120 tonnás,
iráni építésű tengeralattjáróinak számát.
 Februárban Irán – az 1979-es iszlám forradalom óta először –
hadihajókat küldött a Földközi-tengerre, amelyek küldetése „a béke
és a barátság” üzenetének terjesztése volt, de Izrael ezt
provokációként könyvelte el.

איראן עושה שרירים: „שלחנו צוללות לים האדום”
חודשיים וחצי אחרי ששלחה בצעד מתריס ספינות קרב לתעלת סואץ, הודיעה טהרן כי שיגרה לראשונה צוללות לים האדום. לדבריה, הן „יעסקו באיסוף מידע במים בינלאומיים”, ויזהו ספינות קרב של מדינות אחרות. לא נמסר כמה צוללות נשלחו

סוכנויות הידיעות

טהרן שולחת זרועות ארוכות, במפגן כוח ימי חריג במיוחד: סוכנות הידיעות האיראנית „פארס” דיווחה הבוקר (יום ג’) כי איראן שלחה צוללות לים האדום. לפי הדיווח בסוכנות האיראנית הרשמית-למחצה, שמשמשת למעשה כשופר של המשטר בטהרן, מדובר בפריסה הראשונה של צוללות חיל הים האיראני באזור מרוחק כל כך מגבולות המדינה.

 

 

הדיווח הוא עוד הפגנת כוח של איראן, שרק לפני חודשיים וחצי שלחה לראשונה אוניות קרב לאזור, והעבירה אותן בתעלת סואץ. איראן פועלת זה שנים בניסיון לשדרג את מערכות ההגנה האווירית ואת חיל הים שלה, כדי לצייר לעצמה תדמית של מעצמה צבאית אזורית. מדובר גם בניסיון להתכונן להתקפות אפשריות נגד המדינה, על רקע תוכנית הגרעין שלה, שכבר הביאה לארבעה סבבי סנקציות מצד מועצת הביטחון של האו”ם.

אחת מאוניות הקרב האיראניות בתעלת סואץ בפברואר (צילום: רויטרס)

 

בדיווח של סוכנות הידיעות האיראנית נכתב כי הצוללות שנשלחו לים האדום יעסקו באיסוף מידע במים בינלאומיים, ויזהו ספינות קרב של מדינות אחרות. ב”פארס” דווח כי הצוללות ליוו ספינות מלחמה איראניות שיצאו לפעול נגד הפיראטים הסומלים הפועלים במפרץ עדן, ובהמשך הועברו לים האדום. האיראנים, אגב, אכן מפעילים כוחות ממזרח לאפריקה בניסיון להיאבק בפיראטים המשבשים שם את הסחר הימי. בסוכנות הידיעות האיראנית לא נמסר כמה צוללות נשלחו לים האדום או מהן יכולותיהן.

 

בדיווח נמסר כי הצוללות התלוו לספינות הצי ה-14 של חיל הים האיראני. בחודש שעבר דיווח ערוץ החדשות האיראני

Press-TV, אף הוא שופר של המשטר, כי הצי כלל שני כלי שיט – אוניית הקרב בנדאר עבאס והמשחתת שהיד נאדי. „הצי נכנס למפרץ עדן במאי וכעת לים האדום בהמשך למשימתו”, דווח בסוכנות הידיעות פארס.

 

 

איראן הודיעה באוגוסט אשתקד כי היא הגדילה את צי האוניות שלה, צוללות גדיר מתוצרת עצמית ובמשקל 120 טונות, כך שהוא כולל כעת 11 צוללות. טהרן ציינה אז כי הן ישמשו לסיורים במפרץ ובים עומאן. בעבר היא כבר שלחה כאמור ספינות קרב לאזורים מרוחקים יותר כמו הים האדום והים התיכון, אך עד כה לא שלחה לשם צוללות.

 Iran sends submarines to Red Sea

 

Fars news agency says Tehran’s Navy has dispatched submarines to the waters of the Red Sea for ‘intelligence gathering mission in international waters’

 

 

Iran’s semi-official news agency Fars reported Tuesday that Tehran has sent submarines to the Red Sea, in what is the first such deployment by Iran’s Navy in distant waters.

 

Fars gave no details on the number or capabilities of the submarines, saying only that they were sailing alongside warships of the Navy’s 14th fleet.

 

 

 

The report reflects Iran‘s efforts to show off its naval power. Iran has long sought to upgrade its air defense systems and navy to portray itself as a regional military superpower, as well as prepare for any possible future attacks against the country.

 

Brazenness
 
Iran: Warships to pass through Suez / Reuters
 
Though Egyptian official says Suez Canal Authority informed about cancellation of two Iranian ships’ passage, Press TV insists ships on schedule as Egypt sees ‘nothing wrong’ with plan
Full story
 

 

Tuesday’s report noted that the submarines were on an „intelligence gathering mission in international waters,” and aim to identify foreign warships; adding that the submarines accompanied Iranian warships on an anti-piracy route in the Gulf of Aden before they moved into the Red Sea.

 

„Iranian military submarines entered the Red Sea waters with the goal of collecting information and identifying other countries’ combat vessels,” Fars said.