Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, már úgy utazott Párizsba, hogy David Cameron brit
miniszterelnök előzőleg biztosította
David Cameron brit miniszterelnök találkozott izraeli kollégájával, Benjamin Netanjahuval, akinek kifejtette: a „Downing street” elvárja, hogy a palesztinok lemondjanak a terrorról, valamint elismerjék Izraelt az állammá alakulás feltételeként.n: az „elismeréshez” a palesztinoknak le kell mondaniuk a terrorról
Diplomáciai körutat kezdett az izraeli miniszterelnök. Benjamin Netanjahu arról igyekszik meggyőzni a nagyhatalmak vezetőit, hogy a palesztin egység a terrorizmusnak tett veszélyes engedmény, mivel a Hamasz továbbra is Izrael elpusztítását tekinti céljának. Az izraeli miniszterelnök előbb Európában tárgyal, majd Washingtonban fogadja őt Barack Obama is.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, már úgy utazott Párizsba, hogy David Cameron brit miniszterelnök előzőleg biztosította arról, hogy országa nem fogja elismerni a palesztin kormányt, amíg az továbbra is ragaszkodik az erőszakhoz. A brit miniszterelnöki hivatal szerdán a késő esti órákban kiadott közleménye szerint a két kormányfő egy nappal a Hamasz és a Fatah közötti egyezmény aláírása előtt találkozott Kairóban. A több mint két órás – munkavacsorán – történt tárgyalás során Cameron biztosította Netanjahut, hogy országa elkötelezett szövetségese Izraelnek.
Netanjahu várhatóan sokkal nehezebb tárgyalásnak néz elébe Párizsban, Nicolas Sarkozy francia elnök ugyanis szerdán, a L’Express című francia lapnak azt nyilatkozta, hogy országa akkor is hajlandó lesz elismerni a palesztin államot, ha nem jutnak dűlőre a béketárgyalások – úgy véli ugyanis, hogy „túl sokat tárgyalnak”, és mégsem jutnak előre a központi kérdések megoldásában.
A francia elnök véleménye szerint Európa nem marad a kérdésben „politikai törpe”, és a „béke” akkor sem jöhet létre, ha Amerika nem vállal a kérdés megoldásában nagyobb szerepet – ez azonban az amerikaiaknak egyedül nem sikerülhet Sarkozy szerint.
A francia elnök a Fatah és az iszlamista Hamasz közötti megbékélést is üdvözölte: úgy véli, hogy e nélkül „nem lehetséges” a békefolyamat.