Pécsi Zsidó Napok a mandulafák árnyékában, Európa kulturális fővárosában

Mediterrán hangulatok – művészet és élet

 

 

 


Mediterrán hangulatok – művészet és élet

 

Pécsi Zsidó Napok a mandulafák árnyékában, Európa kulturális fővárosában

 

 

„S íme, virágzik a mandulafácska merészen…”

                                (Janus Pannonius: Egy dunántúli mandulafáról, Weöres Sándor fordítása)

 

Megkértem a mandulafát: – Testvérem, beszélj nekem Istenről! – s a mandulafa csöndben kivirágzott.

                                                                                                      (Nikosz Kazantzakisz)

 

2010. október 15-17. péntek-vasárnap

 

Október 15. péntek

 

15:00 órától

Történelem és porcelán

Zsolnay és Pécs – történelmi séta Zsolnay Vilmosnak, a ma is világhírű porcelángyár egykori vezetőjének emlékére. Sétánk során az alábbi helyszíneket tekintjük meg: Zsolnay mauzóleum, Zsolnay múzeum, Zsolnay-kút, Szerecsen-patika, Zsolnay Vilmos szülőháza, Posta-palota, Tüke-kút

(A séta a Széchenyi téren a Hunyadi lovas szobor elől indul)

 

17:30 órától

Az Örökkévaló hajléka, a gyülekezés háza

Istentisztelet és orgonaszó a zsinagógában a város egyik legjelentősebb romantikus stílusú műemlékében. Az istentisztelet után bemutató orgona-koncert az Angster gyár különleges hangszerén, és rövid előadás a gyár történetéről Hajdók Judit orgonaművész, orgonakutató előadásában. A hangszeren a romantika mesterművei csendülnek fel.

Helyszín: Zsinagóga (7621 Pécs, Kossuth Lajos tér)

 

20:00 órától

Déja entendu – a bennünk élő dallamok világa

Világzenei koncertek a Művészetek és Irodalom Házában

(7621 Pécs, Széchenyi tér 7-8.) (Belépődíj: 600, nyugdíjasoknak és diákoknak: 400 forint)

 

Fellépő zenekarok:

  • Los Bilbilicos

Utazás a spanyol zsidóság dalainak szárnyán bölcsőtől sírig, szerelemtől menyegzőig, házasságtól házasságtörésig, Almeríától Szalonikiig

  • Cabaret Medrano

(A Cabaret Medrano zenéje, ez a minden hangulatot desztilláló akusztikus esszencia kifejezi a csontokba hatoló közép-európai világot. A sokszorosan meggyötört, legkülönfélébb öntudatok mámorát átélő világot, amelyben a csalódás és az újra és újra ébredő gyermeki reménység él együtt. Minden koszos és minden tiszta egyszerre.)

Október 16. szombat

 

10:00 órától

Történetek, hangulatok, életképek

Dunántúl legnagyobb zsinagógája – a pécsi zsinagóga története, majd múltidéző barangolás a pécsi zsidó és törökkori emlékek nyomában. A séta a pécsi zsinagóga megtekintésével indul, kalauzunk a Kidma Zsidó Diák Szervezet önkéntesei, valamint Vörös István Károly pécsi pedagógus lesz

(7621 Pécs, Kossuth Lajos tér)

 

14:00 órától

„A művészettől az életig” – a Bauhaus pécsi mesterei

Kulturális és művészettörténeti séta a pécsi bauhäuslerek és a modernista pécsi építészet remekművei nyomában. Sétánk során László Eszter kalauzolásával többek között megtekintjük Breuer Marcell, Forbát Alfréd, Molnár Farkas, Johan Hugó, Weininger Andor, Stefán Henrik épített örökségét.

A séta a Janus Pannonius Múzeum elől indul (7621 Pécs, Káptalan u. 3.)

 

18:00 órától

Dzsámi és synagoga – mediterrán hatások az irodalomban

Horváth Viktor (Pécs) és Szántó T. Gábor (Budapest) felolvasóestje élőzenével és egy pohár borral fűszerezve. Közreműködik Budai Miklós gitáron

Helyszín: Művészetek és Irodalom Háza (7621 Pécs, Széchenyi tér 7-8.)

 

20:00 órától

Családregény – Gerendás Péter új lemezének bemutatója

„Hogy milyen koncertre számíthatnak az érdeklődők? Az összeállítás címéhez híven egy család története bontakozik ki a dallamokból, illetve a szövegekből, úgy, ahogy azt az emlékezet általában megőrzi. Szerepelnek benne a nagyszülők, a szülők, a szerelmek, sőt a gyermekek is, kronológiai sorrendben. Persze, van, ahol az emlékek hiányosak, és akadnak olyan történetek is, amelyeket a fantázia szőtt, vagy egészített ki. Külön érdekessége a lemeznek, hogy valamennyi hangszeren, így például gitáron, nagybőgőn és hárfán is Gerendás Péter játszik. A koncerten „egyszemélyes zenekara” adja elő az új dalokat, kiegészítve néhány régebbi, a témához kapcsolódó szerzeménnyel. A Családregény valamennyi dalszövegét pécsi szerző, Sz. Koncz István jegyzi.”

Helyszín: Est Café (7621 Pécs, Rákóczi út 46. / Kereskedők Háza, Római szint)

 

 

Október 17. vasárnap

 

10:00 órától

Biblia, tudomány és művészet
Előadások és beszélgetések a Pécsi Zsidó Hitközség Dísztermében

ˇ         Fritz Zsuzsanna: Mi történt a fa alatt? – fás történetek a Bibliában

ˇ         Schweitzer Gábor: Emlékek, történetek, életképek – a pécsi zsidóság múltjából

ˇ         Nagy András: „Dinoszauruszoktól a honfoglaló magyaron át a rabbiportrékig” – Baiersdorf Erna pécsi jelentőségű szobrászművész életműve

ˇ         Várkonyi György: Magyarok a Bauhausban

ˇ         Klein Rudolf: Bauhaus a homokdűnéken – Tel Aviv és a Bauhaus

ˇ         Gadó János: Izrael (képének) története

(7621 Pécs, Fürdő u. 1.)

 

14:00 órától

„Sólet, ékes égi szikra” – a zsidó konyha remekei

Pécsi és kóser borok ízelítője, bográcsozás élőzenével fűszerezve a Pécsi Zsidó Hitközség udvarán. (az ebéd a kóser előírások betartásával készül)

(7621 Pécs, Fürdő u. 1.)  (Az ebéd és a borkóstoló ára 1000 forint)

 

16:00 órától

Zenés körutazás a filmek világában

Zsidó sorsok magyar filmen dr. Stark András előadása zenei ízelítőkkel, közreműködik Darvas Ferenc zongorán

Helyszín: Pécsi Zsidó Hitközség Díszterem (7621 Pécs, Fürdő u. 1.)

 

 

Szervezők:

Magyar Zsidó Kulturális Egyesület, Pécsi Zsidó Hitközség, Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, Kidma Zsidó Diák Szervezet

 

Támogatók:

Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány, Pécs Európa Kulturális Fővárosa, Hungarofest Nonprofit Kft, Magyarországi Cionista Szövetség, Bálint Ház, Művészetek és Irodalom Háza, Pécsi Est Café, Alexandra Kiadó és Könyváruházak

 

Médiatámogató:

www.jmpoint.hu, www.jewbox.hu

 

 

Érdeklődni lehet:

Honlap: www.mazsike.hu

E-mail: [email protected]

Barátkozzunk a facebookon: facebook.com/mazsike1988

 

 

(A műsorváltozás jogát fenntartjuk)

 

 

Š MaZsiKe / ViZsÖn 2010

 

 

 

 

 

Mediterrán hangulatok – Pécsi Zsidó Napok a mandulafák árnyékában, Európa kulturális fővárosában

 

 

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

 

Kedves Barátaim!

 

2010-ben Pécsre kiemelt figyelmet fordít földrészünk kultúrakedvelő közönsége. Az utóbbi hónapokban érezhetően növekedett a városunkba látogatók száma. Vendégeinknek igyekszünk megmutatni Pécs különlegességeit, hagyományait, s koncertekkel, kiállításokkal, fesztiválokkal bizonyítjuk, hogy a Mecsekalján pezseg az élet. Ebbe a sorozatba harmonikusan illeszkednek a Pécsi Zsidó Napok programjai.

 

Abban, hogy Pécs nyerte el az Európa Kulturális Fővárosa címet, hatalmas szerepet játszott az évszázadok alatt ezen a tájon élt népek kultúrájának egymásra rétegződése, a város így kialakult egyedi arculatának magával ragadó szépsége. Különlegességünk tehát közös sorsunk, hétköznapjaink és ünnepeink eredménye.

 

Városunk számos izraelita vallású művészt adott az egyetemes kultúrának, zsidó polgártársaink tehetsége például a Bauhaus építészeti irányzat kiteljesítésében vagy az operaházak színpadán mutatkozott meg. Életművükre mindannyian tisztelettel és büszkén gondolhatunk.

 

Mindezeken túl örülök annak is, hogy a pécsiek és a városba látogatók bepillantást nyerhetnek a zsidó kultúra kevésbé ismert részleteibe, s a zenén, filmen, építészeten, vallástudományon túl még a konyhaművészet remekeit is felfedezhetik.

 

Köszönet mindezért a kezdeményező Magyar Zsidó Kulturális Egyesületnek és a rendezvény szervezőinek!

 

Kívánom minden résztvevőnek, hogy töltsön néhány kellemes napot Európa Kulturális Fővárosában, az ihletet adó mandulafák árnyékában!

 

Dr. Páva Zsolt

Pécs polgármestere