Christoph Göke ügyész elmondta, a 88 éves Kunzot – aki évtizedekig háborítatlanul élt Bonn mellett – a múlt héten levélben értesítették a vádemelésről.
Kunz a lengyelországi Belzecben létesített haláltábor őre volt 1942 januárjától 1943 júliusáig.
A férfi a harmadik helyen szerepel a náci háborús bűnösök felkutatását végző Simon Wiesenthal Központ által leginkább keresett emberek listáján.
Kunz évtizedeken át háborítatlanul élt Bonn mellett. Ügye most a szintén náci háborús bűnökkel vádolt John Demjanjuk elleni eljárás kapcsán, régi iratok tanulmányozása során került elő. A neve azért szerepel a harmadik helyen a Simon Wiesenthal Központ listáján, mert az ügyészség magasra, 430 ezerre teszi a táborban legyilkolt zsidók
számát.
Kunz annak idején meglehetősen szerény helyet foglalt el a náci hierarchiában, a német igazságszolgáltatás sokáig nem is foglalkozott a hozzá hasonló táborőrök felelősségre vonásával. Klaus Hillebrand szakértő szerint az elmúlt egy évtizedben a német ügyészek új nemzedékének színre lépésével azonban megváltozott a
felfogás és a törvények értelmezése, a fiatalabb ügyészek minden még élő náci gyanúsítottat bíróság elé akarnak állítani.
A német nemzetiségű Kunz Oroszországban született, a szovjet Vörös Hadsereg katonájaként a háború idején német fogságba került.
Hillebrand szerint választást ajánlottak számára: vagy hadifogoly marad, vagy együttműködik a nácikkal. Kunz ez utóbbi mellett döntött.
MTI/AP/Tanjug/BreuerPress