Izraeliek tüntető menete a Hamásszal való megegyezésért a fogolycseréről

 Izraeliek ezrei indultak el  az ország északi részéből Jeruzsálembe, hogy tüntető menetükkel követeljék a kormánytól a megegyezést a Hamász palesztin iszlamista szervezettel Gilád Salit elrabolt izraeli katona kicseréléséről több száz palesztin fogolyra.

 


 

 

BreuerPress/MTI/AFP/AP/Reuters/dpa

 A 12 napos menet Micpa-Hilából, Saliték házától indult. A szülők szervezték fiuk palesztin fegyveresek általi elrablásának negyedik évfordulóján, s ők maguk is menetelnek két másik gyerekükkel együtt. Tervük szerint a Salit család Jeruzsálembe érve sátrat ver Benjámin Netanjahu kormányfő rezidenciája közelében, s addig marad ott, amíg Gilád ki nem szabadul.
    „Nem jövök haza Gilád nélkül” – mondta az induláskor a háza előtt összegyűlt tömegnek az apa, Noam Salit. Azt hangoztatta, hogy az izraeli vezetőknek „véget kell vetniük ennek a szomorú történetnek”.
    A most 23 éves Gilád Salitot 2006. június 25-én rabolták el a Gázai övezet határa mentén, izraeli területről. A támadók alagutat fúrtak, azon át érkezve meglepték egy őrségben álló harckocsi elbóbiskolt személyzetét, két katonát megöltek, egyet megsebesítettek, Giládot pedig magukkal hurcolták.
    „Elég erősek vagyunk ahhoz, hogy kicseréljünk több száz gyilkost Gilád Salitra – mondta Simson Libman, a katona szabadon bocsátásáért indított kampány vezetője. – És biztos vagyok benne, hogy akkor minden katona tudni fogja: nem hagyjuk cserben.”
    Izrael és a Gázai övezetet uraló Hamász még nem tudott megegyezni a fogolycsere feltételeiben, amelynek értelmében Salitért mintegy ezer palesztin foglyot engednének el az izraeli börtönökben ülő 7 ezerből. A Hamász azt követeli, hogy az ezerből maga választhasson ki 450-et, akik egy része véres terrorcselekményekben való közvetlen vagy közvetett részvételért életfogytiglani börtönbüntetését tölti.
    A Jediót Ahronót című izraeli lapban pénteken közzétett felmérés szerint az izraeliek közel háromnegyede támogatja Salit kicserélését „több száz terroristára, köztük gyilkosokra is”. A megfigyelők többsége azonban kétli, hogy Netanjahu jelenleg kész lenne elfogadni egy ilyen cserét.