Az orosházi zsinagóga megújult eredeti pompájában, Művészetek Háza néven

„Szükségünk van az elmélyülésre, arra az élményre, amelyet a művészetek világa nyújt” – mondta az átadási ünnepségen Fetser János, a város polgármestere Orosházán.


A felújítás 230 millió forintba került, amelyhez az önkormányzat 46 millió forintos önrésszel járult hozzá, míg a fennmaradó forrást a megyei és a regionális fejlesztési tanács biztosította.
A rekonstrukció során törekedtek arra, hogy megőrizzék az épület eredeti építészeti formáját. Az új kulturális intézmény nagytermében egyszerre 200 fős rendezvények megtartására nyílik lehetőség, míg kamaraterem 75 vendég befogadására alkalmas.
A 910 tagot számláló hitközség 1890-ben építette a zsinagógát. A második világháborút követően mindössze 13-an tértek vissza a haláltáborokból. Ők 1945-ben újra kezdték a hitéletet, és egy ideig működtették a zsinagógát is. Az elvándorlás és az évek múlásával azonban jelentősen megcsappant a hitközség tagjainak a száma, a zsinagógában az utolsó esküvőt 1957-ben tartották, míg a hitközösség 1996-ban megszűnt. A kiürült zsinagóga utóbb a városi tanácshoz, majd az önkormányzat tulajdonába került, és évtizedekig üresen állt.
BreuerPress-info