Burkoltan elismerik Izraelt a palesztin szervezetek

„Palesztin belügyről van szó” – mondta Mark Regev, az izraeli külügyminisztérium szóvivője. „Most csak egy dologra koncentrálunk: Gilad Salit katona sorsára – hangsúlyozta a szóvivő a vasárnap palesztin fegyveresek által a Gázai övezet határán elrabolt izraeli katonára utalva. – Ha nem engedik el őt haladéktalanul, cselekednünk kell a kiszabadítása érdekében. Ez az egyetlen dolog, ami most bennünket foglalkoztat. Ez az emberrablás – legnagyobb sajnálatunkra – valamennyi más kérdést megelőz.”


A palesztin mozgalmak – az Iszlám Dzsihád kivételével – kedden megállapodtak a nemzeti egyetértési dokumentum szövegéről, amely hallgatólagosan elismeri Izrael létezését – közölték a Hamász és a Fatah illetékesei.
„Az izraeli börtönökben raboskodó palesztin politikusok kezdeményezésének minden pontjában megállapodtunk” – közölte Számi Abu Zuhri Hamász-szóvivő.
A palesztin mozgalmak találkozóján megállapodás született, amelyet ma este benyújtanak Mahmúd Abbász palesztin elnöknek és Iszmáil Haníje kormányfőnek – közölte Azzám al-Ahmed, a Fatah frakcióvezetője, aki szerint a szövegen csak kisebb változtatásokat hajtottak végre. A dokumentum független állam létrehozását irányozza elő valamennyi, Izrael által 1967-ben elfoglalt területen, Jeruzsálemmel mint fővárossal.
Száleh Zejdán, a nemzeti egyetértésről folytatott egyeztetés egyik tárgyalója közölte, hogy folyamatban vannak az előkészületek a megállapodás hivatalos aláírására. „Valamennyi politikai csoport kész a többoldalú tűzszünetre Izraellel” – tette hozzá.
Raúhi Fattúh, Abbász elnök közeli munkatársa közölte, hogy Haníje és Abbász kedden hivatalosan bejelenti a megállapodást. A megállapodás gyökeres változást jelent a kormányzó Hamász radikális palesztin mozgalom korábbi álláspontjához képest, amely 1987 végén, 1988 elején történt létrehozása óta elutasította Izrael állam elismerését.
Mahmúd Abbász július 26-én népszavazásra kívánta bocsátani az izraeli börtönökben fogva tartott palesztin mozgalmi vezetők által kidolgozott dokumentumot, amennyiben a mozgalmak nem fogadják azt el. A dokumentum az 1967-es határok közé szorítaná az „ellenállást”.
A dokumentumot Marván Bargúti, a Fatah ciszjordániai vezetője, Abdel-Hálek Natse Hamász-vezető, Abder-Rahím Mallúh, a Népi Front Palesztina Felszabadításáért szervezet második számú embere, Bászám asz-Szaadi, az Iszlám Dzsihád észak-ciszjordániai főnökeinek egyike és Musztafa Badarne, a Demokratikus Front Palesztina Felszabadításáért szervezet illetékese dolgozta ki.
BreuerPress-info