SZOLIDARITÁS NAP 2006

A Szochnut számos országban működik, mint a világ egyik meghatározó zsidó szervezete. A helyi zsidó szervezetekkel együttműködve, próbálja a közösségek életét és fejlődését előmozdítani. Közelebb hozza a diaszpóra és Izrael zsidóságát egymáshoz, segíti, hogy a világszerte élő zsidók megismerhessék Izraelt. Oktatási és ifjúsági programjai mellett nagy hangsúlyt fektet rá, hogy világszerte megismerjék az izraeli kutúrát


Idén, Izrael Állam függetlenségének 58. évfordulója alkalmából a Magyarországon már hagyománnyá vált Szolidaritás Nap rendezvényre a Hadag Nahash, Izrael jelenleg legnépszerűbb zenekarát hozzuk el, hogy a színes rendezvény csúcspontjaként este előszőr mutatkozzanak be a magyar közönségnek.
A rendezvényt szervezi: A Szochnut budapesti irodája,
és partenrei:
Bálint Zsidó Közösségi Ház, Maccabi Sport Klub, Kidma Magyarország Egyesület, Jewish Meeting Point, Haver Alapítvány, Ujs, MaZsiKE, Bnei Akiva, Hasomer Hacair, Magyarországi Cionista Szövetség, Marom, Hagshama Department, Izraeli nagykövetség, MAZSIHISZ-BZSH, Zsidó Közösségi Fórum.
A rendezvény időpontja: 2006.május 21. 13.00-24.00
A rendezvény helyszíne: Millenáris Park – II. Fény u. 20-22.

A rendezvény rövid programja:

Délután 13:00-tól a parkban:
§ Gyermekprogramok (a zsidó ifjúsági szervezetek rendezésében 8-15 éves gyerekeknek)
§ Légvárak
§ Kézműves foglalkozások
§ Sportjátékok
§ Bemutatkoznak a résztvevő zsidó szervezetek
§ Ismerkedés fiataloknak és felnőtteknek a zsidó hagyományokkal
§ Hóra táncház kezdőknek és haladóknak
§ Bábszínház
§ A Gólem színház drámajáték foglalkozásai, majd előadásai
§ Véradás
§ Fotókiállítás

Szabadtéri színpad:
13:30-14:00 Lauder Iskola Z’mirim klezmer zenekara
14:00-18:00 Hóra táncház
18:00-19:00 Gólem színház /magyar, majd héber nyelvű előadás/

Fogadó galéria:
Fotókiállítások: Beduinok – egy izraeli népcsoport élete a saját szemszögükből és Izraeli tájképek
18:00-19:00 Közel-Kelet Kerekasztal beszélgetés

Fogadó nagyszínpad:
19:15 Hagesher koncert [H]
19:45 Subb Bass Monster [H]
20:30 HaDag Nahas [IZR]
21:30 MULTIKOLOR [H]

A rendezvény megálmodásában, megszervezésében és lebonyolításában a következő szervezetekkel működünk együtt:

Bálint Zsidó Közösségi Ház
Maccabi Sport Klub
Kidma Magyarország Egyesület (zsidó egyetemisták klubja)
Jewish Meeting Point (internetes zsidó közösségi portál és társkereső)
Haver Alapítvány (Informális Zsidó Közhasznú Oktatási Alapítvány)
Ujs
WIZO (cionista nőegylet)
MaZsiKE, (Magyar Zsidó Kultúrális Egyesület)
Bnei Akiva (vallásos cionista ifjúsági szervezet)
Hasomer Hacair (baloldali zsidó ifjúsági szervezet)
Magyarországi Cionista Szövetség
Marom
Frankel Zsinagóga – Hillel Alapítvány
OR-ZSE (Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem)
Zsidó iskolák
Cedakaritasz (zsidó karitatív szervezet)
Hagshama Department
Izraeli nagykövetség
MAZSIHISZ-BZSH
Zsidó Közösségi Fórum

Bővebben a program egy-egy részéről:

A Fotókiállítások:

Egy izraeli népcsoport élete a saját szemszögükből
Az izraeli Negev sivatag egyik városában, Aradon működik a zsidó Állam egyik legfontosabb művészeti főiskolája. Az elmúlt évben itt magyar hallgatók is tanulhattak. Szentiványi Anna, kint tanuló magyar fotós válogatásában érkezik most Magyarországra egy különleges kiállítás.
Az aradi művészeti főiskolán tanuló beduin lányok különböző sivatagi törzsekből jutottak el odáig, hogy jelenleg az intézmény hallgatói lehessenek. Az ő képeikből készül válogatás, mely igazi fotós kuriózum.

Izraeli tájékpek
Tordai András kiállítása

A Gólem színház:
A Gólem Színház 2005. május 8-án alakult. Első alkalommal a Bálint Zsidó Közösségi Házban mutatkozott be, ahol a társulat tagjai felolvasó estet tartottak, valamint beszámoltak a kortárs izraeli színházi életről. A 2004/2005-ös évadban került sor az első előadásra, amelynek a Merlin Nemzetközi Színház adott otthont. Az idei évadban a Gólem Színháznak lehetősége nyílt arra, hogy a Nyári Zsidó Fesztivál keretén belül is bemutatkozhasson Hanoch Levin: A Bennünk Lévő Csodálatos Nő című komédiájával. A Thália Színház Új Stúdiójában megtartott előadások – legnagyobb örömünkre –, teltház előtt arattak sikert.
Ars poeticájuk:
Kelet-Európa legnagyobb zsidó közössége Magyarországon él, mégis Budapest a térség szinte egyetlen fővárosa, amelyben nincs zsidó színház. Több csoport is működött, működik ma is különböző neveken, de egyikük sem tud, tudott komolyabb eredményt felmutatni.
Színházuk lényegében más, mint az eddigi próbálkozások. Nem a budapesti zsidók színházát akartuák létrehozni, ahol zsidók alkotnak a vallás vagy a zsidó hagyomány témáiról. Nem közösségi színházat akarák, ahol csak a „beavatottak” értik, hogy miről is van szó. Nem akarják bemutatni vagy elmagyarázni, hogy mit és miért tesz ez a közösség.
A Gólem Budapesti Zsidó Színház elsősorban SZÍNHÁZ, ugyanazokkal a célokkal és értékekkel, mint bármelyik másik, magát komolynak tartó művészeti vagy alkotóközösség. Ám ezeken felül a zsidó közösség értékeinek megőrzéséhez és továbbadásához is igyekszik hozzájárulni. További céljaik tehát:
A mai magyar zsidó közösségi élet megújítása. Az izraeli és más zsidó színházak, illetve alkotóik bemutatása Magyarországon, Izraeli drámák magyarra fordítása, a darabok színpadra állítása. Továbbá együtt kívánunk működni izraeli és más nemzetiségű zsidó színházakkal, művészeikkel, saját és közös produkciókban egyaránt.

SALMAN NATUR: Kényszerleszállás
Az izraeli dráma kapcsán többnyire csupán zsidó szerzők kerülnek szóba, holott napjainkban tanúi lehetünk az arab nyelvű izraeli dráma megszületésének is. E művek legnagyobb érdekessége gyakran a jellemek, mindenekelőtt az izraeliek (zsidók) ábrázolásában rejlik. A darabok ugyan még kiforratlanok, nehezen érthetőek Izrael határain kívül, mégis részét képezik a kortárs izraeli drámának. Salman Natur izraeli drúz író drámája Izraelben kétszer került eddig színpadra.
Szalach és Mohamed testvérek. Palesztinok, akik 30 éve nem látták egymást. Édesanyjuk utolsó kívánsága, hogy fiai még egyszer találkozzanak – így a két férfi találkozót beszél meg Kairóba. Mohamed Tel-Avivból indul, Szalach pedig Tunéziából. Időközben eltérítenek egy repülőt a közel-keleti légtérben, így a testvérek különböző repülőtereken ragadnak. A biztonsági szolgálatok mindkettejüket kihallgatják.
30 év hazugságai, titkai, a Közel-Kelet múltja, jelene és talán jövője is megelevenedik a színpadon.

A délutáni Közel-Kelet beszélgetések:
– Gadó János, a Szombat folyóirat szerkeszője: Támogatja-e az Európai Únió a palesztin terrorizmust?
– Kiss Álmos Péter, biztonságpolitikai szakértő: Katonai csapás az iráni atomprogramra – fantázia vagy realitás?

Hora táncház:
A tradicionális izraeli néptánc, megdöbbentően modern elemekkel dúsítva ma roppant népszerű a tizen- húszonévesek között. A délutáni táncházban a Hora Budapest tanárai a teljesen kezdőktől a haladókig mindenkit szívesen látnak.