Jakab István, az országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (MAGOSZ) vezetője a Heti Tv Pirkadat című műsorában

Magyarországon minden rendelkezésre áll, a legmodernebb fejlesztések is fellelhetők

Jakab István, az országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (MAGOSZ) vezetője a Heti Tv Pirkadat című műsorában beszélt a magyar agráriumról.

 

A képviselő elmondta, a nyári szünet előtti utolsó munkanapon fogadják el az ország jövő évi költségvetését, sok ellenzéki módosító indítvány érkezett be, ezekről már döntöttek, hiszen mint azt a politikus kiemelte, a kormánypártok felelőssége, hogy az országnak jó, stabil és elfogadott költségvetése legyen. Az elfogadásra váró tervezetben már ott szerepelnek a családvédelmi akcióterv forrásai is, de a költségvetés minden területre fókuszál.

A mezőgazdasági ágazat, azon belül a kutatás is szerepel a tervezetben, a nemzeti kutatóintézetek szövetsége így képesek elvégezni a legfontosabb kutatásokat, amelyeket a nemzeti agrárstratégia szolgálatába állítanak. A hálózatnak nem csak az a feladata, hogy a legmodernebb technikákat bemutassa, de az is, hogy ezt el is jutassa a gazdáknak. Olyannyira, hogy már létezik digitális agrárstratégia is, így valóban a legújabb technikákat alkalmazhatják a gazdák, ráadásul naprakészen.  Ennek is köszönhetően elmondható, Magyarországon minden rendelkezésre áll, a legmodernebb fejlesztések is fellelhetők. Asz agrárszakemberek most azon dolgoznak, hogy ezek a technikák minél szélesebb körben legyenek elterjesztve, így elérve a hatékony gazdálkodást. Kiemelten fontos a korszerű öntözés bevezetése, hogy megvalósulhasson a fehérjeprogram is.

Jakab István megemlítette, a Szent István Egyetem komoly agrárképzést folytat, egyre nagyobb az érdeklődés iránta nem csak itthon, hanem külföldön egyaránt. Arra törekszik az egyetem, hogy a kikerülő hallgatók ne csak elméletben ismerjék a legmodernebb technológiákat, hanem a gyakorlatban is képesek legyenek ezeket alkalmazni a mindennapokban.

A jól működő agrárgazdaságnak szüksége van felkészült állatorvosokra is, szerencsére az Állatorvostudományi Egyetem világszínvonalon működik, az itt tanuló külföldi hallgatók létszáma meg is haladja a magyarokét. A képzés korszerű, gyakorlati alapokra épül, amire szükség is van, hiszen Magyarországon hatalmas telepeken állítják elő a szükséges állatállományt, azaz egy teljesen új szemléletre van szükség ezen a területen is. Például a tejtermelésben a hazai tej nagy részét korszerű nagyméretű gazdaságokban állítják elő.

A nagyobb méretű gazdaságokban sok mindenre ke3ll figyelni, nem csak arra, hogy télen fűtsék az istállókat, hanem arra, hogy nyáron biztosítsák a megfelelő hűtést is.

Jakab István megemlítette, Magyarország nagyon magas genetikai értékű tejelőmarha állománnyal rendelkezik, ezeknek egy részét exportálják is. Mellette szerencsére a itthon is a legmodernebb technikai megoldásokkal tartják ezeket az állatokat, az ehhez szükséges gépparkot pedig a nagyon jól képzett agrármérnökök kezelik.

A hazai őshonos állatok közül – emelte ki Jakab István, a mangalica tartására nagyon figyelnek, de ugyanilyen komoly figyelmet kap a magyar szürkemarha állomány, ahogy a juhtenyészésben a rackajuh tenyésztése is.