Titkos szavazáson kizárták Novák Elődöt a Jobbik frakciójából
A Jobbik képviselőcsoportja titkos szavazás során hétfőn kizárta Novák Elődöt a párt parlamenti frakciójából – jelentette be Mirkóczki Ádám. A Jobbik szóvivője sajtótájékoztatón elmondta, hogy döntésüket 18 igen, négy nem és kettő tartózkodás mellett hozták meg.
Vona Gábor pártelnök hétfőn jelezte, hogy a szerdai elnökségi ülésen kezdeményezni fogja, hívják vissza mandátumából Novák Elődöt – ismertette Mirkóczki Ádám.
Hangsúlyozta, hogy erre a jobbikos képviselők Szent Koronára tett esküje ad lehetőséget. A pártelnök a hétfői frakcióülésen egyúttal arra kérte a képviselőcsoport tagjait, hogy tartsanak bizalmi szavazást a képviselő ellen. A szavazás előtt másfél órás vitát tartottak, ahol mindenkinek, Vona Gábornak és Novák Elődnek is lehetősége volt elmondani véleményét – tette hozzá a szóvivő.
Mirkóczki Ádám elmondta, hogy Novák Előd a döntéssel nem értett egyet, de „méltósággal” elfogadta azt, és megerősítette korábbi kijelentését, hogy ha az országos elnökség kétharmados többséggel visszahívja mandátumából, akkor azt visszaadja. A szóvivő megjegyezte, hogy a kizáráshoz egyszerű többség is elegendő lett volna és még csak titkos szavazást sem kellett volna tartani.
A politikus úgy fogalmazott: minderre azért volt szükség, mert Novák Előd a Jobbik tisztújító kongresszusát megelőzően olyan szándéknyilatkozatot írt, amelyik alapjaiban rengette meg a frakción és a pártvezetésen belül a belé vetett bizalmat.
Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a képviselő felesége, a szintén a Jobbikban politizáló Dúró Dóra esetében „mindannyian megértjük, hogy az ő helyzete jelenleg és főleg emberileg” rendkívül nehéz, de a bizalmi szavazás nem róla szólt. Hozzátette, úgy gondolja, hogy a következő napokban várhatóan Dúró Dóra is „végig fog gondolni mindent”, de nem tudja, hogy mikor és milyen döntést fog hozni, ezért a nevében „sem állítani, sem találgatni” nem akart.
Egy másik felvetésre Mirkóczki Ádám közölte: a pártból egyedül az etikai bizottság zárhatná ki a politikust, de Novák Előd ellen nem indult etikai eljárás.
A Jobbik egyelőre nem foglalkozott azzal, hogy ki tölti be a politikus országgyűlési helyét. Szerdán tartanak elnökségi ülést, és amennyiben azon Novák Előd visszaadja mandátumát, akkor az egy későbbi ülés tárgya lesz, hogy ki kapja meg a megüresedett helyet – ismertette a várható lépéseket.
Mirkóczki Ádám azt is kijelentette: biztos benne, hogy Vona Gábor nem „egy este alatt hozta meg ezt a döntést”, hanem alaposan végiggondolta azt. Azt viszont kategorikusan leszögezte, hogy senki másnak a kizárása nem került szóba.
Novák Előd hétfőn azt közölte az MTI-vel, hogy visszaadja országgyűlési képviselői mandátumát. A politikus Facebook-oldalán úgy indokolt: esküjéhez híven visszaadja a megbízatását, mert Vona Gábor pártelnök arról tájékoztatta, hogy kezdeményezésére az új pártelnökség lemondásra szólítja fel.
Életem legfájóbb döntését meghozva, eskümhöz hűen visszaadom képviselői mandátumomat, mivel Vona Gábor ma tájékoztatott, hogy kezdeményezésére az új pártelnökség felszólít engem a lemondásra. Bár a sajnos ki nem tárgyalt programvitákat szabad akaratomból lezártnak nyilvánítottam a kongresszus után, és a Jobbik új elnökségét legitimként elfogadva kívántam nekik sok sikert a következő két évre, de Vona Gábor szükségét érezte, hogy a frakcióból is kizárasson, amit ma számomra meglepetésszerűen keresztül is vitt, miután ennek érdekében egyesével megkereste a frakció tagjait. Inkorrektnek érzem a tisztújítás után előállni egy ilyen durva szankcióval, mely nem szerepelt „választási ígéreteiben”, sőt úgy választtatta meg magát, hogy látszólag csak más feladatot szán nekem. Köszönöm a tagság markáns kiállását, hiszen a jelöltállítás eredménye alapján bent lennék az elnökségben is egy „szabadversenyes” választáson. Köszönöm az állampolgárok és a Jobbik korábbi testületeinek a bizalmát, mely által 6 évig honatya lehettem, mely megbízatásban igyekeztem lelkiismeretesen, szorgalmasan helytállni.
Bár Vona Gábor kritizálta és megkérdőjelezte alelnökjelölti programomat, de tételesen nem tudja cáfolni senki annak állításait; fenntartom, hogy e tagságnak írt alelnökjelölti szándéknyilatkozatomnak sajnos minden mondata helytálló, azok valóságtartalmáért vállalom a felelősséget (a szándéknyilatkozatomról „hírt” adó hazugságokért viszont nem), érzelmeimet kordában tartva, de elveinkhez ragaszkodva írtam, szégyellni nem nekem kell érte magamat, az én lelkiismeretem tiszta. Örültem volna, ha az elnökségben tudom folytatni ezeket a konstruktív vitákat, de Vona Gábor kiszorította onnan azokat, érvek helyett erővel.
Nemcsak új szavazókat kell megnyerni, hanem a régieket is meg kell őrizni – ennek jegyében készültem folytatni képviselői munkámat a tisztújítás után, illetve a Jobbik programjában a magyarság legsúlyosabb problémájaként definiált demográfia szakpolitikusaként dolgoztam volna tovább, de ezután nem tehetem, s bár teljes kiszorításomat s annak módját inkorrektnek, etikátlannak tartom, azt eskümhöz hűen elfogadom, ahogy azt korábban eddig sajnos nem tette meg más visszahívás esetén. Számomra a Jobbik sokkal több, mint egy párt vagy akár mozgalom: saját gyermekemnek tekintem, ezután is. Alapvető erkölcsi kötelességemnek tartom, hogy ne hagyjam el, hanem legjobb tudásommal, erőmmel segítsem fejlődését, s erre buzdítom a rendkívül nehéz helyzetbe hozott Dúró Dórát és tagtársaimat is, még ha egyes pártvezetők szeretnék is, hogy elhagyják a pártot a kritikusok. A Jobbik első alapszervezetének alapítójaként, egyelőre még az Országos Elnökség által megválasztott választókerületi elnökként tovább folytatom munkámat a XI. kerületben, s ha ki nem zárnak, egyszerű tagként, aktivistaként szeretnék tovább dolgozni a gyermekemnek tekintett Jobbikért. Ami a magánéletemet illeti: több időm lesz családomra, egészségemre, tanulásra, s valamilyen vállalkozás indításán is gondolkodom.
Így sajnos hiába ajánlottam fel egy évi jövedelmemet is, hogy abból létrejöhessen mozgalmunk egy hiánypótló jótékonysági intézménye, amit az elnökségben hiába próbáltam elérni hosszú évek során. A teljes 2017. évi tiszteletdíjamat e célra ajánlottam fel; az idei év az intézmény előkészítése lett volna, illetve most nyáron amúgy sem kaptam volna tiszteletdíjat az önkéntes tartalékos honvédségi alapkiképzésre és esetleges határvédelemre való bevonulásom (így mandátumom egy-két hónapos, nyári felfüggesztése) miatt, amit szintén fontosnak tartok, mert így tudjuk hitelesen szorgalmazni az önkéntes honvédségi alapkiképzés és a tartalékos rendszer kibővítését, ha – magam is vállalva a haza védelmét – jó példával járunk elől (ahogy a politikusi álláshalmozás és a mentelmi jog terén is, önkorlátozással élve, még ha emiatt akadtak is haragosaim párton belül is). Szebb jövőt!