Megkezdődött Nagycenken a Széchenyi Mauzóleum felújítása.
Széchenyi Mauzóleum 9485 Nagycenk, Széchenyi tér
A Széchenyi Mauzóleumban 2015-ös évben teljes körű felújítási munkálatokat végeznek, emiatt nem üzemel!
Az idei tavasz friss fejleményt hozott a Széchenyi család
számára. A kormány tavalyi döntése nyomán (1364/2014
Korm.hat.)megkezdődött 2015 áprilisában Nagycenken a gróf Széchenyi
Ferenc által építtetett Mauzóleum felújítása. A Széchenyi-örökség
részét képező Mauzóleum felújításához 127 millió forintot
biztosított Magyarország Kormánya.
Az első lépéseket az Eszterháza Kulturális, Kutató- és
Fesztiválközpont munkatársainak odaadó munkája és a Széchenyiek
eltökéltsége révén már megtettük az ügyben. Reméljük, hogy a nyáron
átadják a megújult Mauzóleumot és a nagyközönség ismét fölkeresheti
az őseink nyugalmát immár méltó módon szolgáló épületet.
Minden közreműködőnek – Orbán Viktor miniszterelnök úrnak,Lázár
János miniszter úrnak, L. Simon László
miniszter-helyettes,parlamenti államtitkár úrnak, Bodrogai László
Anzelm főigazgató úrnak ezúton fejezi ki a Gróf Széchenyi Család
Alapítvány a köszönetét.
Széchenyi Mauzóleum
A Széchenyi-család mauzóleuma történelmi zarándokhely. A nagycenki plébániatemplom közelében, a temetőkertben található. A temető kapujától egyenes út vezet a középen álló családi sírbolthoz. Itt, az évszázados hársfák árnyékában, a kriptaépületben alussza örök álmát Széchenyi István, a „Legnagyobb magyar”.
A mauzóleum két periódusban épült:
- Az ovális alaprajzú kápolnát 1778-ban emelték.
- A klasszicista előcsarnok 1806 és 1810 között készült Ringer József tervei alapján.
A Széchenyi Mauzóleum bejárata
A bejárata két dór oszlop között nyílik. A téglalap alaprajzú előcsarnok három hajós, mennyezete kazettás. Az előcsarnokból egy keskeny ajtón keresztül juthatunk el a kápolnába. A bejárattal szemben álló oltár a Széchényi Ferenc által gyakran foglalkoztatott Hess Mihály egri festő alkotása. A bejárat felett látható orgona az 1800-as évekből származik. Egykor Liszt Ferenc is játszott rajta. Az oltártól balra a sekrestye, jobbra a kripta lejárata nyílik. A szűk lépcső fölött a következő felirat olvasható:
Voltunk, mint ti,
lesztek, mint mi,
por és hamu.
A lépcsőn leérve érünk a kriptába. A kripta régebbi része ovális, míg az előcsarnok alatt kereszt alakú. A régi részben két urna látható, amelyet gróf Széchényi Ferenc készíttetett szülei hamvai számára. Itt találjuk gróf Széchenyi István és felesége, Seilern Crescentia grófnő sírját is.
Széchenyi István 1860. április 8-án halt meg Döblingben. A soproni vasútállomáson összegyűlt tömeg néma tisztelgéssel fogadta koporsóját, amelyet egykori jobbágyai a vállukon vittek a 12 kilométerre levő Nagycenkig. Széchenyi Istvánt több ezren kísérték utolsó útjára 1860. április 11-én. A temetést követő három napban több mint ötvenezren rótták le kegyeletüket sírjánál.
A sírbolt belső, újabb kori részében áll Széchényi Pál kalocsai érsek tölgyfa koporsója. A mumifikálódott holttestet a család 1810-ben helyeztette ide a sopronbánfalvi pálos templom kriptájából. A belső kriptában nyugszanak Széchenyi István szülei: gróf Széchényi Ferenc és felesége, Festetich Julianna grófnő. Körülöttük a kereszt alakú sírteremben a család számos tagja alussza örök álmát.
Széchényi Rezső sírja a temetőkertben
A család az utolsó évtizedekben már a kápolnán kívül temetkezett. A mauzóleum mögötti füves területen háromlépcsős talapzaton nagyméretű szarkofágszerű síremlék látható. Az alatta levő kripta a Sopronból, Széplakról és Egervárról 1910-ben ideszállított Széchényi ősök maradványait őrzi.
A Széchényi ősök kriptája a temetőkertben
A népes Széchényi-család napjainkban is az ősi sírkertbe temetkezik. Körben a falak mentén számos újabb kori sírjuk látható. A dús növényzetű és kegyelettel gondozott sírkert hazánk egyik legszebb, legbensőségesebb temetője.
A Széchényi-család sírkertje – részlet