Külföldi sajtó Magyarországról

Külföldi sajtó Magyarországról – A The Economist és a Háárec az antiszemitizmusról, az FT az IMF-tárgyalásokról
 A The Economist és a Háárec a magyarországi antiszemitizmusról, a Financial Times az IMF-tárgyalásokról írt pénteken.

Miközben a magyarországi szélsőjobb fesztelenül parádézik, a zsidók egyre rosszabbul érzik magukat – írta pénteken megjelent legújabb kiadásában a The Economist, megállapítva ugyanakkor, hogy Orbán Viktor kormánya erőteljesen és azonnal elítéli az antiszemita incidenseket.
A brit gazdasági-politikai folyóirat a háborús bűncselekmények miatt elítélt Csatáry László ügyével kapcsolatos cikkében „egyes vezető személyiségeket” idéz név nélkül, akik közölték, hogy a kommunizmus összeomlása óta nem emlékeznek olyan rossz légkörre, mint amilyen most tapasztalható Magyarországon.
A lap ismerteti, hogy egy szélsőjobboldali portál százezer forintot ajánlott információkért olyan zsidó diákokról, akik Csatáry lakása előtt tüntettek, és elérhetőségeik gyorsan ismertté is váltak, fenyegetések és megfélemlítő üzenetek áradatát kiváltva.
A hetilap azt is megjegyezte, hogy Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbit, akit utcai inzultus ért, Áder János köztársasági elnök személyesen kereste fel otthonában.
Egyesek mégis éreznek egyfajta nyugtalanító nosztalgiát a kormánykörökben az önkényuralmi múlt és Horthy Miklós egykori kormányzó iránt.
A The Economistnak Ungváry Krisztián történész azt mondta: a kormány támogatja az összes olyan kísérletet, amely Horthy és követői rehabilitációjára irányul, miközben antifasiszta írókról és költőkről nem emlékeznek meg.
www.economist.com/node/21559677
„Történelemmosdatás” folyik Magyarországon – írta a Háárec című izraeli napilap szintén Csatáry László ügye kapcsán. A „nagy egészet” – a magyarországi állapotokat – nézve a Csatáry elleni eljárás csekély súlyú ügy – áll a cikkben, amely pénteken jelent meg a baloldali újság honlapján.
„Ha a magyar kormány valóban húzódozott attól, hogy letartóztassa Csatáryt, nem (lenne) nehéz megérteni, miért (tett így). Hiszen ezzel a sagával egyidejűleg a jobboldali nacionalizmus feltámadása zajlik Magyarországon, ami, úgy tűnik, minden nappal rosszabb” – írta a lap. Kiemelte Kövér László házelnök májusi „zarándoklatát” a „nagyhangú antiszemita, a Nyilaskeresztes Pártot támogató” erdélyi író, Nyírő József emlékére, és az eset keltette hullámokat. Megemlítette, hogy Kövér helyett az az Áder János látogatott Izraelbe, aki 2008-ban felavatta „az 1946-ban Romániában zsidók megöléséért elítélt szélsőjobboldali magyar író, Wass Albert” szobrát. A Háárec megjegyezte, „Izraelnek nehéz olyan magyarországi vezetőt találnia, aki nem állt ki antiszemiták mellett”.
A „tisztára mosás nem áll meg itt” – tette hozzá a lap azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány bejelentette: Nyírő, Wass „és két másik nacionalista író” műveit a nemzeti alaptanterv részévé teszi.
A lap felidézte, hogy kormányzati illetékesek azt mondják: egyedül a Fidesz jelenthet védelmet a Jobbik növekvő népszerűségével szemben.
A Financial Times felzárkózó piaci blogrovatában (beyondbrics) Kester Eddy budapesti tudósító az IMF/EU-egyeztetésekkel kapcsolatban azt írta, hogy a valutaalap és az unió küldöttsége „baljós csendben”, sajtótájékoztató és kommüniké nélkül távozott Magyarországról.
A médiának adott nyilatkozatok „udvarias nézeteltérésekre” utalnak, ám „bennfentesek szerint” az Orbán Viktor miniszterelnökkel tartott találkozó messze nem volt kellemes csevegés. Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője kijelentette a lapnak, hogy ha a kormány megállapodást akar, azt már februárban elérhette volna. Az elemző szerint a kormány vonakodik elfogadni, amit az IMF akar, mivel az egyezség esetleg csak a felső középosztályt és a tehetősebbeket érintő bizonyos adóemelések esetén jöhet létre, ugyanakkor a bankok és pénzintézetek nem voksolnak a két év múlva esedékes választásokon.
blogs.ft.com/beyond-brics/2012/07/26/hungary-imf-still-no-deal/#axzz21ocotWz4