A varsói gettó kiürítésének kezdetére emlékeztek

A varsói gettó kiürítésének kezdetére emlékeztek

  70 éve kezdődött meg a varsói gettó kiürítése, az ottani zsidók haláltáborba hurcolása. A gettó felszámolása mintegy 260 ezer zsidó életét követelte.

Mintegy kétezren vettek részt a varsói emlékmeneten. Megfigyelők emlékeztetnek, hogy a lengyelek korábban nem tartottak nagyobb megemlékezéseket ezen az évfordulón. Pedig – mint a varsói zsidó közösség egyik vezetője, Andrzej Zozula elmondta – 1942. július 22. ugyanolyan fontos dátum, mint a gettóban kirobbant felkelés 1943. április 19-i időpontja. „Ez az a dátum, amely mindazokra emlékeztet minket, akiket a halálba hurcoltak, azaz gyakorlatilag Varsó teljes zsidóságára” – mondta.

A nácik egy évvel Lengyelország megszállása után, azaz 1940 októberében Varsó szívében létrehoztak egy külön városnegyedet, hogy ott gyűjtsenek össze majdnem félmillió zsidót. Ez volt a II. világháború legnagyobb gettója.

A mindössze 3 négyzetkilométeres területen összezsúfolt emberek között éhség és betegségek pusztítottak. 1942. július 22-én a náci megszállók bejelentették a gettó felszámolását, s ezt követően 3 hónap alatt 260 ezer embert (a lengyel főváros lakosságának egynegyedét) deportálták a treblinkai haláltáborba, ahol megölték őket. Ezt követően a varsói gettóban már csak mintegy 35 ezer zsidó maradt és még további 25 ezer ember, akik ott bujkáltak.

Azután amikor a nácik a gettó utolsó lakóival is végezni akartak, 1943. április 19-én a zsidó szervezetek elkeseredett, reménytelen felkelést robbantottak ki. A harcok egy hónapig tartottak, végül a felkelők elbuktak és a gettót a németek lerombolták.