Háromszázmilliárddal csökkentik a terheket

Háromszázmilliárd forint értékű, a munka világát érintő, tehercsökkentő csomagban állapodott meg a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Fidesz-KDNP-frakció – jelentette be csütörtökön Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, közölve egyebek mellett azt, hogy a kisadózók esetében egy tételes adó váltja ki az eddigi terheket, és hasonló lépés várható a 25 dolgozónál kevesebbet alkalmazó kisvállalkozóknál is. Ugyanitt Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője elmondta: a tartósan munkanélküliek és a kisgyermekes édesanyák elhelyezkedése esetében is adócsökkentést javasoltak. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter arról beszélt, a megállapodás nem érinti a 2013-as költségvetés alapszámait és az államháztartási hiánycélt sem.

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Fidesz-KDNP-frakció közötti egyeztetések a munka világát érintő jelentős tehercsökkentésekről sikerrel lezárultak, megállapodtunk egymással – jelentette be Rogán Antal. Mint mondta, 300 milliárd forint értékű csomagra tettek javaslatot, ennek a megvalósítására kerül sor a 2013. évi költségvetésben. Ez azt jelenti, hogy a 2013. évi büdzsében ennyi pénzt fordítunk a munkahelyek védelmére és munkahelyteremtésre, mégpedig a munkáltatókat terhelő közterhek jelentős mértékű csökkentésén keresztül – tette hozzá a Fidesz frakcióvezetője.

A politikus a részletekről szólva elmondta, minden adat pontosítását hétfőig végzi el a minisztérium, a konkrét értékeket akkor fogják majd ismertetni. Kiemelte, hogy a tárcával abban is megállapodtak, hogy egy „több, lehetőleg három éves programot rakunk össze”. 

A legnagyobb kedvezményt az alacsony keresetűek kapják

A munkáltatói közterhek csökkentését javasoltuk a 25 év alatti és az 55 év feletti munkavállalók, valamint a képzettséget nem igénylő, fizikai munkát végzők foglalkoztatása esetén – emelte ki. Úgy fogalmazott, „sávosan valósul majd meg a program”, azaz a legnagyobb kedvezményt az alacsony béren foglalkoztatottak kapják majd.

A megállapodás értelmében emellett sor kerül a kisadózók adminisztrációs és adóterheinek csökkentésére is egy tételes adó bevezetésén keresztül, amely felváltja az összes, általuk eddig befizetett adófajtát. Rogán Antal megjegyezte, ez a megoldás hasonlít az evára, de ez „annál lényegesen jobb, és ami a legnagyobb előnye, hogy sokkal szélesebb kört érint”, nemcsak a szellemi munkakörben dolgozókat, hanem azokat is, akik fizikai munkát végeznek vagy kézművesek.

Jelentősen csökkennek a kisvállalatok adóterhei is. Abban állapodtunk meg, hogy az ő esetükben az általuk fizetett adók közül a társasági adónál, a szakképzési hozzájárulásnál, az osztalék után fizetendő egészségügyi hozzájárulásnál, valamint a szociális hozzájárulási adónál egyszerűsítést vezetünk be, ezeket egy új kisvállalati adó váltja ki – jelentette ki a politikus. Hozzáfűzte, ezt elsősorban azok a kisvállalatok értékelik majd kedvezően, akik munkaerő intenzív termelést folytatnak.

Fotó: fidesz.hu

 

 

Felhívta a figyelmet arra, hogy a 2013. évi költségvetés egyensúlyának a megőrzése meghatározó fontosságú kérdés, ezért csak a költségvetési hiány megőrzésén keresztül valósítják meg az intézkedéseket. Leszögezte, a költségvetés bevételi oldalával, valamint a program forrásainak megteremtésével kapcsolatos javaslatokat egy költségvetési módosító formájában a költségvetési bizottság már csütörtökön be is nyújtotta a Ház előtt futó adótörvényekhez.

„Ez a program másfélmillió ember munkahelyét érinti”

A bevételi oldalra vonatkozólag egyetlenegy javaslatot tettünk a miniszter úrnak: mivel a Magyar Államkincstárnál vezetett pénzügyi műveletekre is kiterjed a tranzakciós illeték, a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportjának az volt a határozott kérése, hogy ez alól a kör alól mentességet élvezzen a nyugdíjfizetés, a családtámogatások, a családi pótlék, a gyes és a gyed – hangsúlyozta Rogán.

Ez a program közel másfél millió ember munkahelyét érinti Magyarországon; közel másfél millió ember mondhatja el Magyarországon, hogy ezen keresztül valamilyen formában munkahelyének védelméhez, illetve új munkahelyek megteremtéséhez járul hozzá a 2013-as költségvetés – mutatott rá a Fidesz frakcióvezetője. Ezzel összefüggésben kifejtette: elsősorban nem azt vizsgálták meg, hogy melyek azok a korlátok, melyet a büdzsé jelent, hanem azt, hogy milyen lépések révén érnek el hatékony eredményt. Arra kértük Matolcsy miniszter urat, hogy ezek után vizsgáljuk meg a költségvetési lehetőségeket – fűzte hozzá.

 

 

 

Fontos a munkanélküliek és a kisgyermekes édesanyák megsegítése

Úgy vélem, hogy gazdasági és társadalmi gondjaink megoldása a foglalkoztatás területén keresendők, elsősorban a leginkább rászorulók, akik nem tudják a problémáikat maguk megoldani, illetve a családok megsegítése terén – jelentette ki Harrach Péter. A KDNP frakcióvezetője kiemelte, a tartósan munkanélküliek és a kisgyermekes édesanyák elhelyezkedése esetében is adócsökkentést javasoltak.

 

 

 

„Nagyon jó és nagyon okos javaslatokat kapott a kormány, amelyek mintegy másfélmillió magyar munkavállalót és vállalkozót érinthetnek igen kedvezően” – emelte ki a nemzetgazdasági tárca vezetője, megjegyezve, hogy a javaslatokat a kormánynak is jóvá kell hagynia.

A hiánycélt nem érinti a program

Az egyezség nem érintheti a 2013-as költségvetés alapszámait és az államháztartási hiánycélt sem – hangsúlyozta Matolcsy György. Olyan eszközökről és forrásokról kellett egyezségre jutni, amelyek nem érintik a beterjesztett költségvetésben és a konvergencia programban szereplő alapokat – tette hozzá magyarázatképpen.

A 300 milliárd forintos csomag fedezeteként a nemzetgazdasági miniszter egyrészt a tranzakciós illeték kiterjesztését jelölte meg a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi műveleteire. Szavai szerint ez több pénzt jelent bevételi oldalon, de mintegy 100 milliárd forintot mindenképp a tehercsökkentő programra fordítanak. Másrészt 100 milliárd forintot biztosítanak az Államkincstár által végrehajtott pénzügyi műveletekre kiterjesztett tranzakciós illetékek terhére, harmadrészt pedig – a jelenleg 320 milliárd forintos – költségvetési tartalékból „kölcsönzik” a fennmaradó összeget.

Tudjuk tartani a hiányt idén és jövőre is

A tárcavezető ezzel összefüggésben emlékeztetett, hogy a költségvetésbe be van építve az általános tartalék, az országvédelmi alap és az árfolyamkockázati tartalék is. Mint mondta, ebből a jelentős tartalékrendszerből veszik kölcsön a fennmaradó 100 milliárd forintot a programra.

 

 

 

Matolcsy György ezt azzal indokolta, hogy Christine Lagarde levelében egyértelművé tette: megindulhatnak az IMF/EU-tárgyalások, valamint a június 22-i Ecofin-ülésen is megerősítették, hogy az Európai Bizottság és a pénzügyminiszteri tanács is elismeri, idén 2,5 százalékos, jövőre pedig 3 százalék alatti államháztartási deficit lesz Magyarországon.

A gazdasági miniszter szólt arról is, hogy az állampapírok hozama csökkenő tendenciát mutat, és az államadósság finanszírozása is olcsóbbá válhat, így legalább 150 milliárd forintnyi kamatkiadási megtakarítása lesz az országnak a következő évben a benyújtott költségvetéshez képest.

A kabinet elfogadta a bankszövetség javaslatát

A Magyar Bankszövetséggel folytatott egyeztetésekkel kapcsolatban Matolcsy György azt mondta, hogy az eredetileg benyújtott pénzügyi tranzakciós illeték 280 milliárd forintos részéhez képest 140 milliárd forintos összeggel számolnak a magyar bankrendszerből 2013-ra. A csökkentést a tárcavezető azzal indokolta, hogy a kabinet elfogadta a bankszövetség azon javaslatát, hogy a magyar pénzügyi tranzakciós illetéket a német és osztrák pénzintézeti rendszerben alkalmazott – tranzakciónként körülbelül 6000 forintnak megfelelő – felső korláthoz igazítsák. Matolcsy György arról is tájékoztatott, hogy a bankszövetséggel abban is megállapodott a kormány, hogy 2013-ban megmarad a bankadó fele, azaz mintegy 60 milliárd forintot kell befizetniük a pénzintézeteknek jövőre az államkasszába.

 

 

 

Azt gondoljuk, hogy az államkincstárnál és a Magyar Nemzeti Banknál (MNB) több bevételt hoz a pénzügyi tranzakciós illeték egy ezrelékkel történő kiterjesztése. Mindez 40 milliárd forinttal javítja a költségvetés pozícióját, ezáltal 50+40, azaz 90 milliárd megvan a kieső 140 milliárd forintból – folytatta Matolcsy György. Hozzátette, azzal számolnak, ha a miniszterelnök és a kormány jóváhagyja, az Országgyűlés pedig támogatja ezt a programot, és a kisadózok és kisvállalatok is élnek majd a program adta lehetőségekkel, az kedvezően fog hatni a magyar gazdaság növekedésére.

A nemzetgazdasági miniszter elmondta, ezzel a programmal a becslések szerint két százalékos GDP-bővülés valósítható meg jövőre. Ez a többletnövekedés adja a maradék 50 milliárd forintot – jelentette ki Matolcsy.

Kivételek

Rogán Antal arról beszélt, a nemzetgazdasági miniszter tájékoztatta a frakciókat a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatos módosításokról. Ezzel összefüggésben elmondta, egyetértenek azzal, hogy jelentős exporttevékenységet kifejtő magyar cégek esetében a vállalatközi pénzforgalmat nem érdemes a tranzakciós illeték hatálya alá vonni.

Tekintettel arra, hogy a munkát védő, munkahelyteremtő csomagot a kormány javaslata alapján végül a tranzakciós adó kiterjesztésével valósítjuk meg, a Fidesz-frakció javasolja, hogy a nyugdíjakat vonják ki a tranzakciós adó hatálya alól – jelentette ki a kormánypárti honatya, aki arról is tájékoztatott, a KDNP arra tett javaslatot, hogy a családi pótlékra és a családtámogatásokra se vonatkozzon az adófizetési kötelezettség.

 

 

 

A fideszes politikus hangsúlyozta, meggyőződésük szerint az MNB pénzügyi műveleteire kivetni a pénzügyi tranzakciós illetéket „bizonyos értelemben igazságos megoldás” és az igazságosságot elősegítő lépés. Mi ezt a lépést tudjuk támogatni, és emellé a javaslat mellé értelemszerűen oda fogunk állni – húzta alá Rogán.

A nagyobbik kormánypárt képviselőcsoportjának vezetője szerint úgy lehet megtartani a költségvetés egyensúlyát, hogy érdemi lehetőséget kell adni a munka világát érintő változtatásokon keresztül arra, hogy erősödjön a gazdasági növekedés, munkahelyeket teremtsenek és őrizzenek meg a vállalkozások.

Azt kérjük a kormánytól, hogy az akcióterv részleteit a hétfői napon ismertesse, az ezzel kapcsolatos jogszabályokat pedig július 12-ig készítse el, és még a nyári szünet megkezdése előtt nyújtsa be a parlamentnek – zárta szavait Rogán Antal.