Teheránban tárgyalt hétfőn a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója, Amano Jukija, aki szerint az általa folytatott megbeszélések „bizonyosan kedvező hatással lesznek” Irán és a hatos csoport szerdai bagdadi találkozójára.
A főigazgatót az iráni állami tévé idézte honlapján. A médium jelentése szerint Amano azt mondta, hogy „nagyon hasznos”, „átfogó” és „intenzív” megbeszélés zajlott „kedvező légkörben”.
Hasonlóan pozitívan nyilatkozott a másik tárgyalófél is. „Ha Isten is úgy akarja, gyümölcsöző együttműködésre lehet számítani” a jövőben a NAÜ és Teherán között – jelentette ki Szaíd Dzsalili iráni nukleáris főtárgyaló.
Sajtóértesülések szerint a két fél között a nukleáris lefegyverzésről, az atomenergia békés célú felhasználásáról, a NAÜ megerősítéséről, valamint lehetséges jövőbeni lépésekről esett szó.
Amano az Iráni Atomenergia-szervezet vezetőjével, Ferejdún Abbaszi-Davanival, az iráni nukleáris főtárgyalóval, Szaíd Dzsalilivel, valamint az iráni külügyminiszterrel, Ali Akbar Szálehivel találkozott hétfőn.
A NAÜ-főigazgatónak ez az első útja Iránba azóta, hogy 2009-ben átvette az ENSZ szakosított szervezetének felügyeletét.
„Úgy gondolom, megérett az idő a megegyezésre. Bár semmi sem biztos, bizakodó vagyok” – mondta Amano indulása előtt a bécsi repülőtéren.
A főigazgató munkatársai januárban és februárban látogattak el Teheránba, de akkor nem történt jelentős előrelépés. A múlt héten Bécsben újabb tárgyalásokat tartott a két fél, amelyek után mindegyikük sokkal optimistábbnak tűnt.
A Biztonsági Tanács öt állandó tagjából és Németországból álló hatok csoportja szerdán tárgyal Iránnal Bagdadban. Az atomkérdésről folytatott megbeszéléseket Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője vezeti.
A Nyugat azzal vádolja az iszlám köztársaságot, hogy békésnek mondott atomprogramja valójában nukleáris fegyver kifejlesztésére irányul. A BT több szankcióval sújtotta Iránt, mivel az nem hajlandó felhagyni az urándúsítással.