Tömegverekedés kíséri Mubarak perét – kitiltották a kamerákat
Hétfőn folytatódott a Mubarak-per, most idéztek be első ízben tanúkat – négy rendőrtisztet, beleértve egy magas rangú vezetőt is, aki a főhadiszálláson teljesített szolgálatot – hogy tanúskodjanak a volt elnök ellen indított büntetőeljárásban.
A tárgyalásokkal egy időben tömegverekedés tört ki a törvényszék épülete előtt Mubarak támogatói és ellenzői között – a rohamrendőrség tudta csak szétválasztotta a kőhajigáló tömeget. A BBC helyszíni tudósítója, Bethany Bell szerint rendkívül ideges a hangulat, az emberek egy része Mubarak védelmében skandál, a másik oldalon pedig a felakasztását követelik.
Az augusztus 3-án megkezdődött per harmadik meghallgatásáról, a korábbiakkal ellentétben, kitiltották a kamerákat. A döntést a törvényszék elnöke, Ahmed Refaat bíró hozta meg. Megfigyelők szerint ezzel könnyebbé válik a bíróság munkája, Mubarak ellenzői azonban úgy vélik, hogy, hogy ez egy titkos jelzés arra, hogy az ítélkezési szervek alkut kötöttek a vádlottakkal. A döntésben szerepet játszhatott az is, hogy az arab világban sokakat megosztottak a bírósági teremről készített felvételek, ahol egy ketrecben helyezték el a vádlottakat, köztük a volt egyiptomi elnököt is.
Az egyiptomi kormányzati napilap, az Al-Ahram szerint hétfőn tarthatja meg vallomását négy rendőrtiszt. Közülük az egyik magas rangú beosztott, Husszein Szaed Muhammad Murszi tábornok a kommunikációért volt felelős a tüntetések idején.
Az áldozatok családtagjai tudni szeretnék, hogy a tömegoszlatások idején milyen parancsokat adott Mubarak a rendőrségnek. Mubarak 2011. február 11-én mondott le, a 18 napos forrongást követően – ezt megelőzően azonban 850 ember életét vesztette az erőszakhullámban.
Mubarak és fiai – Gamál és Alaa – perét összekapcsolták a szintén tüntetők meggyilkolására adott parancsokkal vádolt volt belügyminiszter, Habib al-Adli elleni büntetőeljárással. A vádlottak tagadják, hogy gyilkosságokra adtak volna parancsot.