„Minden érdem a szakmáé”

Hiller István:„A Mediciek fénykora – élet és művészet a reneszánsz Firenzében”


„Az Oktatási és Kulturális Minisztérium a jövőben is minden segítséget, támogatást megad ahhoz, hogy a hazai múzeumok ilyen színvonalas kiállításokat szervezhessenek” – jelentette ki Hiller István miniszter a Szépművészeti Múzeumban „A Mediciek fénykora – élet és művészet a reneszánsz Firenzében” című kiállítás sajtóbejárásán.
„A kiállítás szervezése 2006-ban kezdődött, de Baán László főigazgatóval mi ezt már akkor tervezgettük, amikor ő még államtitkár volt, én pedig a nemzeti kulturális örökség minisztere. A tárlat csodálatos műalkotás-együttese azonban minden akkori várakozásunkat felülmúlja” – mondta a sajtó előtt Hiller István, aki külön köszönetét fejezte ki az Olasz Köztársaságnak, az olasz kulturális minisztériumnak, elsősorban Francesco Rutelli olasz kulturális miniszternek a kiállítás létrehozásához nyújtott segítségért.
A tervezett tárlatról a két miniszter először 2006 nyarán egyeztetett Rómában, és azóta is tartották a kapcsolatot. Jelentős részben ennek köszönhető, hogy hatvan olaszországi intézmény – köztük a firenzei Uffizi Képtár – olyan kiállítási anyagot adott kölcsön a Szépművészeti Múzeumnak, amely így, együtt nemcsak Magyarországon ritkaság, hanem Olaszországban, illetve bárhol másutt.
„Baán László az immár megszokott nagykiállítások sorába illesztette a Medici-kiállítást. Nagyon büszke vagyok arra, amit Budapesten a Szépművészeti Múzeum elért” – hangsúlyozta Hiller István, majd bejelentette: a tárca a jövőben is minden segítséget, támogatást megad ahhoz, hogy a Szépművészeti, és más budapesti és nem budapesti múzeumok ilyen színvonalas kiállításokat szervezhessenek.
Ezt követően a miniszter megerősítette: európai uniós forrásból – a következő két- két és fél évben – 3, 5 milliárd forint támogatást kap a Szépművészeti Múzeum, hogy modern közösségcentrumot hozzon létre, amely a látogatók kiszolgálását segíti majd, így a múzeum még inkább látogatóbarát lehet.
„A Medici-kiállítás nekem személyesen is nagyon fontos. Történészként a firenzei-magyar kapcsolatokat kutattam, sokat írtam erről, és számos előadásom témája volt. Azt viszont tíz éve még nem reméltem, hogy a reneszánsz főművekből ennyit láthatunk egyszerre egy magyarországi múzeumban. Hatalmas büszkeség, hogy összeállt egy ilyen tárlat. Minden érdem a szakmáé” – mondta Hiller István.
A sajtótájékoztatót követő rendhagyó tárlatbemutatón a miniszter Lorenzo il Magnifico büsztjénél – többek között – arról is beszélt, hogy Mátyás király nemcsak kortársa, uralkodótársa volt Lorenzo Medicinek, hanem barátja is. Azonos volt a mentalitásuk, a gondolkodásuk. Amit Lorenzo képes volt megtenni Firenzében, azt tette meg Mátyás Magyarországon. Noha soha nem jártak egymás országában, mégis összekötötte őket az életérzés, és az a sikeres produktum, amelyet saját hazájukban létrehoztak.
A magyarországi Reneszánsz Év első jelentős rendezvénye „A Mediciek fénykora – élet és művészet a reneszánsz Firenzében” című kiállítás, amely január 24-én nyílik meg a Szépművészeti Múzeumban.

BreuerPress