Ki tiszá hetiszakasz 2. kommentár, 5782. Ádár 13.

Napi Tóra Ki tiszá hetiszakasz 2. kommentár, 5782. Ádár 13.

 

Darvas István

Ki tiszá hetiszakasz 2. kommentár, 5782. Ádár 13.

 

„És odaadta Mózesnek, amint végzett azzal, hogy beszéljen vele, a Szináj hegyén, a bizonyság két tábláját, kőtáblákat, Isten ujjával írva…” (31:18). A Talmud (Nedárim 38a) elmondja, hogy az első negyven nap alatt, amit Mózes a Szinájon töltött, minden nap megtanulta az egész Tórát Istentől, de másnapra elfelejtette, míg végül Isten ajándékba adta neki a tudást („odaadta Mózesnek”). Mi volt Isten célja, amikor 40 egymást követő napon át megtanította neki a Tórát, amikor tudta, hogy Mózes elfelejti? Az Alsih HaKados két magyarázatot ad. Először is, Mózesnek teljesen meg kellett tisztítania a lelkét, hogy kiérdemelje a teljes Tóra átvételét és hogy azt megtaníthassa a zsidó népnek, és minden nap, amikor megtanulta majd elfelejtette a Tórát, a további tisztulását célozta. Másodszor, a Tóra-tudást csak ajándékként adják annak, aki először minden erőfeszítését és energiáját arra fordítja, hogy ezt elérje. Rav Avraham Jakov Pam (1913-2001) szerint innen eredeztethető, hogy amikor az ember a Tórát tanulmányozza, de elfelejti, ne legyen kétségbeesve, és ne érezze, hogy erőfeszítései hiábavalóak, mivel a megtanult „anyag” továbbra is lelke megtisztítására és felemelésére szolgál, hogy mélyebben meg tudja érteni Isten akaratát, és ez segít abban is, hogy kiérdemelje a Tóra-ismeret ajándékát még azon túl is, amit természetesen módon képes lenne elérni és megérteni.

Szép napot mindenkinek!