Wallenberg Egyesület a gyermekek megmentőire is emlékezni kíván
Dr. Sebes József, a Raoul Wallenberg Egyesület elnöke a Wallenberg és az Ember Mária díjról, az egyesület terveiről, az emlékek ápolásáról beszélt a Heti Tv Pirkadat című műsorában.
Sebes József elmondta, az egyesület a járvány ellenére is folyamatosan dolgozik, legutóbb az Avilai Nagy Szent Teréz templom melléképületében avattak fel a katolikus egyházzal közösen az ottani embermentők emlékére, akik több ezer keresztlevelet állítottak ki. Ugyanakkor az is igaz, hogy a már sokadjára megrendezett Wallenberg nyomában középiskolai verseny döntőjét idén csak online módon tudták megrendezni, ahogy az Ember Mária díjakat sem tudták ünnepélyes keretek közt átadni, így a tervek szerint erre jövőre kerül sor. Ebben az évben az egyesület kiírta a Wallenberg díjra történő ajánlását, a javaslatokat december 28-ig várják, a részleteket a honlapjukon lehet megtudni. Idén is emberi jogi aktivistákat, újságíróknak, szellemi műhelyeknek, településeknek, egyházi személyeknek osztják ki az elismerést. A díjakról döntő testületben szerepet vállalt Beer Miklós nyugalmazott váci püspök, a TÖOSZ, valamint a svéd nagykövetség. Az egyesület a jövő évi Ember Mária díjat is kiírta, erre is várják a javaslatokat, ezt március végéig lehet megtenni. Azok kaphatják meg ezt az elismerést, akik sokat tesznek a kisebbségi és a többségi társadalom együttélése érdekében.
Sebes József megjegyezte, az egyesület sokat küzd azért, hogy akár 5-10 év múlva is tudják az emberek, hogy ki is volt Raoul Wallenberg, mi mindent tett. Olyan eseményeket szerveznek, amelyek bemutatják az előítéletességet, a Horthy korszakot az egyetemeken. Minden alkalommal rendeznek megemlékezéseket az embermentőről. Van egy füzetsorozatuk is, aminek a hetedik számát nemrégiben adták ki, most a tervek szerint más embermentőket is bemutatnak, de a zsidó nők szerepéről is készül egy kiadvány, valamint Szenes Hanna életét is feldolgozzák. Ez utóbbi kapcsán azt emelte ki Sebes József, hogy az egyesület is csatlakozott a Mensch Alapítvány kezdeményezéséhez, hogy utólag mentsék fel az 1944-ben elítélt és kivégzett Szenes Hannát. Megjegyezte azt is, hogy ha minden igaz, akkor lesz egy emlékpark Budapesten, ahol Szenes Hanna szobra lesz a központban.
A Raoul Wallenberg Egyesület egy komoly projekt szervezésébe fogott bele a Mazsihisz közreműködésével, a terveik szerint szeretnék megörökíteni a Holokauszt alatti gyermekmentések színhelyeit, az embermentők személyét. Ezzel a módszerrel a helyi és az országos köztudatba emelik be az eseményeket, az embereket.
Breuer Péter