Most a tagállamok közötti összefogásra kell a hangsúlyt helyezni

Most a tagállamok közötti összefogásra kell a hangsúlyt helyezni

Juhász Hajnalka, a KDNP országgyűlési képviselője a Heti Tv Pirkadat című műsorában az uniós csúcstalálkozóról, valamint az Európai Parlament előzetes szavazásáról.

A politikus értékelte a múlt hétvégi uniós csúcsot, amit óriási sikernek nevezett a magyar emberek számára, ezt elsősorban a miniszterelnöknek lehet köszönni. Ez a találkozó, az ott meghozott döntés viszont nagy vereséget hozott a balliberális erőknek – tette hozzá. A sikert jelenti például az a plusz hárommilliárd euró, amit az ötnapos találkozón sikerült Magyarország számára kiharcolni. Érdemes megnézni azt is, ez egy nagyon komoly lengyel-magyar összefogás eredményeként született meg, hiszen sikerült elérni, hogy a jogállamisági feltételek kerüljenek ki a pénzügyi tervezetből, azaz megvalósult az elképzelés, mely szerint a gazdaság helyreállítását segítő források azok politikától és ideológiától mentesen kerüljenek szétosztásra a tagállamok között.

Érdemes végignézni, az Egyesült Királyság kilépésével egy jelentős pénzügyi hiátus keletkezett, valamint a déli országoknak is van egy komoly problémája, akiket segíteni kell, persze ennek a mikéntje nem mindegy. Mindezek mellett ott vannak a V4-es országok, akiknek nem mindegy, hogy az eddigi gazdasági fejlődést mennyire támogatja a továbbiakban is a közösség. Ahogy az is sikernek könyvelhető el, hogy az EU bővítésére is több pénz jut, a magyar kormány többször is mondta már, biztonságpolitikai okokból is nagy jelentősége van ennek a folyamatnak.

Ugyanakkor az Európai Parlament tegnapi szavazásán ezt a megállapodást – egy előzetes szavazáson – nem támogatták. A Fidesz-KDNP képviselői természetesen igen. Ez a szavazás is azt mutatja, hogy az Európai Tanács, az Európai Bizottság és az Európai Parlament most komoly küzdelem előtt áll. A tegnapi szavazás azt mutatta meg, hogy az EP mindenképpen erőltetni szeretné a jogállamisági mechanizmust, ám a politikus szerint nemzetközi jogászként ezzel több probléma is van. Például a Lisszaboni Szerződésbe nem került bele, hogy mi a jogállamisági mechanizmus, hogyan lehet ezt a 27 tagállamnál egységesen megvizsgálni. Amíg nincs meg az egységes jogi mechanizmus, addig szakmailag, politikailag hiba bármiféle eljárással akár fenyegetni is.  Arról nem beszélve, hogy az EU alapvetően egy gazdasági szövetségként indul, amit most is szem előtt kellene tartani – jegyezte meg Juhász Hajnalka. Véleménye szerint most Európában van egyrészt egy migrációs válság, de itt van mellette a járványhelyzet és az abból adódó gazdasági válság, most ennek kellene az elsődlegességet biztosítani, nem pedig mindenféle jogállamisági vitákba belemenni. Most a tagállamok közötti összefogásra kell a hangsúlyt helyezni.

Az EP szavazásán a fentieken túlmenően még kifogásolták azt is, hogy a hétvégi megállapodás szerint kevesebb forrás jut a klímavédelemre, a digitalizációs célokra, valamint az ERASMUS programra. Mellette még a képvisedlők kifogásolták azt is, hogy az EU eddig nem gondolkozott el a saját bevételi forrásainak a reformján.

Összességében – emelte ki Juhász Hajnalka, most a déli országokra kellene nagyobb figyelmet fordítani, valamint arra, hogy rövidesen jön Szerbia és Montenegró.

Vannak még más ügyek is, mint például Törökországé, ahol azért az EU több hibát is elkövetett, például – és ez összefügg a költségvetési politikával – azt, hogy a migrációs kérdést anyagi módszerrel próbálták átmenetileg rendezni.

A politikus beszélt a német kancellárnak, aki most az év végéig az EU soros elnöke is, az ígéretéről, hogy decemberig lezárja a hetes cikkely problémáját Magyarországgal és Lengyelországgal szemben, vélemény szerint ez nagyon fontos lépés lenne Angela Merkeltől