Büszkén vállaljuk a magyar liberális hagyományt

Büszkén vállaljuk a magyar liberális hagyományt

Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke beszélt arról a munkáról, amit pártja végzett el ebben az évben, valamint a jövő évi választásokról is. Természetesen szóba került még a Fidesz, amelynek Fodor Gábor is alapítója és egyik vezetője is volt.

 

 

Kérem, beszéljen arról, hogy mit is hozott a 2017-es év a Liberálisoknak?

Nyilvánvalóan egy küzdelmes év volt, hiszen a Liberális Párt ellenzékben van és teljesen más kormányon lenni, mint ellenzékben. Ellenzékben az ember mondja a kritikát és azt próbálja megmutatni az érdeklődőknek, mit is tennének másként, ha kormányon lennének, mire is lehetne számítani tőlük. Ezek szavak, az ellenzéknek ez a fegyvere, a szó, a meggyőzés, néha megpróbál megakadályozni veszélyesnek ítélt dolgokat. A kormány cselekszik, hiszen neki van minden hatalom a kezében, az egy másik helyzet, ezért is küzdelmesebb az ellenzék pozíciója. Mi is küzdöttünk, voltak elképzeléseink, javaslataink, harcaink. Mellette sokat dolgoztunk azon, hogy a demokrata ellenzék között, ez alatt azt értem, a Jobbik nélküli ellenzék, jobb legyen az együttműködés.

Nagyon sokszor olyan témákat vetettek fel, am i a kormány feladata lett volna.

Ez természetes dolog, hogy néha ezt is meg kell mutatni. Legutóbb például, amikor javasoltuk az 1 %-os felajánlásokkal kapcsolatban, meg kell jegyeznem, ezt akkor vezettük be, amikor én voltam a művelődési és közoktatási miniszter, ezért is vagyok erre büszke, azt javasoltuk, hogy emeljük fel 2 %-ra a felajánlható összeget. Az volt a szándékunk ezzel, hogy erősítsük a civil aktivitást, illetve az, hogy az egyházak olyan értelemben álljanak meg a saját lábukon, hogy rendelkeznek egy masszív támogatással. Így elkerülhetőek lennének a burkolt állami támogatások, tavaly így kaphattak a kormány által érdemesnek ítélt egyházak jelentős rendkívüli támogatást.

Nem lehet inkább, hogy igyekeznek valamennyire kárpótolni az egyházakat a több évtizedes kiéheztetés miatt?

A rendszerváltás egyik fontos lépése volt, hogy a kiéheztetésért, az elnyomásért cserébe kárpótolni kezdték az egyházakat, ebben közösen találtunk megoldást, én akkor a még liberális Fidesz vezérszónoka voltam a parlamenti vitában, olyan kiváló szakértők segítették a munkámat, mint Balog Zoltán. Ez egy éveken át tartó folyamat volt, így ebben az értelemben az egyházak kárpótlása megtörtént, persze tudom sok dolgot nem lehet kárpótolni, de amit lehetett, azt az állam megtette. Most ilyen értelemben is azt kell hangsúlyozni, az a jó, ha a civil társadalom nem az állam jóindulatától függ.

Ön szerint egy ember eldöntheti, hogy mikor akar meghalni?

Igen, szerintem eldöntheti, ez ugye az eutanázia kérdése. Mi vetettük fel ezt az egészet, meg kell jegyezzem, amikor mi ezt elkezdtük felvetni, jöttek a hírek a világ számos pontjáról, hogy az országok parlamentjei vitát folytatnak erről és az eutanázia bizonyos korlátok melletti engedélyezésének irányába mozdulnak el. Az előbb beszéltünk az egyházakról, ebben a kérdésben, a nyugati példák szerint az egyházak is megosztottak. Tudom, hogy ez egy nagyon nehéz kérdés, ezt csak azok értik meg, akik átélték szeretteik szenvedéseit, sokan gondolják azt, szükség lenne erre, hogy megkíméljék magukat egy borzasztó kiszolgáltatott, méltatlan helyzettől. Sajnos a szüleim példáján is megtapasztaltam, milyen sok szenvedés tud felhalmozódni emberekben, akik így küzdenek súlyos betegségekkel.

Foglalkoztak a könnyűdrogok dekriminalizálásával is.

Ez egy fontos felvetése volt a Liberális Pártnak, mert azt tapasztaltuk, a magyar társadalom jelentős része nyitott lenne arra, hogy a legalizálás megtörténjen. Szeretném most is elmondani, amikor a törvényesítésről beszélünk, nem azt jelenti, hogy mindenkinek marihuánás cigarettát kellene szívni, sőt arról sincs szó, hogy azt mondanánk, ez egy jó dolog. Csak azzal kellene reálisan szembenézni, Magyarországon folyamatos tiltás van, Nyugat-Európa jelentős részén is ez volt, ami nem hozott eredményt. Ha mi azt látjuk, a magyar fiatalok közel fele találkozott már ezzel, ezt érjük el a tiltással, akkor érdemes megnézni a nemzetközi példákat. Hol sikerült visszaszorítani a fogyasztást és kulturált mederbe terelni, azaz ellenőrizhetővé tenni. Szülőként én sem örülnék, ha a gyerekeim rendszeresen szívnának marihuánás cigarettát, de annak még kevésbé örülnék, ha a tiltás ellenére megszereznék, ezzel az alvilággal kerülnének kapcsolatba, ahol egy kiszámíthatatlan szörnyű rendszerbe kerülhetnek bele, ahol nem tudni, mit is adnak el nekik. Ha már kipróbálják a fiatalok és mondtam, a fele már kapcsolatba került vele, akkor ezt tegye úgy, hogy a rendőrség, az egészségügy ellenőrizni tudja. Vegyük ki ezt az alvilág kezéből, ne hizlaljunk így másokat! Egyre több állam legalizálta már a fogyasztást Európában is már, mindenhol pozitívak a tapasztalatok. Első lépésként talán az orvosi marihuánát kellene engedélyeztetni. Sajnos ezt sem sikerült elfogadtatni, nem is voltak már érvek, csak egy rövid válasz: nem, hiába hoztunk fel példákat az orvosi legalizáció mellett. Kezdeményeztünk népszavazást is ebben az ügyben, hiszen úgy láttuk, a magyar társadalom ötöde támogatja ezt, de végül az Országos Választási Bizottság nem engedélyezte a népszavazást. Egyébként, amikor a marihuána legalizálása mellett érveltünk, azt mondtuk, Magyarországon jóval több bűncselekményt követnek el alkoholos, mint kábítószeres befolyásoltság alatt. Magyarországon az alkoholt évtizedek óta legális drogként tartjuk számon. Tudjuk, hogy mennyire elterjedtek az alkohol okozta problémák, mennyire jelentős az alkoholfogyasztás, ami függőséget okoz, szemben a marihuánával.

Önök megállapodtak az MSZP-vel, amelyik párt beviszi Önöket a hátukon. Mi is történik?

Az történik, hogy zajlik az ellenzéki pártok között egy együttműködési rendszer kialakítása, olyan a választójogi rendszer, hogy ha nincsen együttműködés az ellenzéki pártok között, akkor reménytelen a küzdelem. Mi próbálkozunk, indítunk jelölteket, szavaznak ránk emberek, de ezek a szavazatok jóval csekélyebb mértékben lesznek jelen, mint amilyen a valós súlyuk. Az ellenzék ezért akkor cselekszik bölcsen, ha keresi az együttműködés csatornáit. Most úgy néz ki, hogy három párt, a Liberálisok, a Párbeszéd és az MSZP eljutott odáig. hogy kínnal, keservvel eljutott az együttműködésig Karácsony Gergely személye mögött. Hozzá kell tenni, a Liberális Párt nem fél az önálló megmérettetéstől, így tettünk annak idején a népszavazás kapcsán az önálló véleményünkkel. A cél a kétharmad megakadályozása, a lehető legjobb eredmény elérése, ha ez a cél, akkor bizony együtt kell működni. Ha nem ez a cél, akkor nem kell együttműködni.

Már megvan a 106 jelöltjük?

Jól állunk, már több mint 80 jelöltünk van, a jelöltállítással azért nem haladunk gyorsan előre, mert közben tárgyalunk az együttműködésről. A szocialistákkal való együttműködésnek van esélye. Még nincs szó a helyekről, persze majd konkrét dolgokról is meg kell állapodni a pártoknak, ezek fontos dolgok, ez nem mellékes.

De már december van, akkor ezek szerint az MSZP-vel együtt Önök is vizet daráltak?

Nem, eddig a szocialistáknak mindenféle belső problémáik voltak, emlékezzünk rá, a miniszterelnök-jelöltjüket még pár hónapja Botka Lászlónak hívták.  De ezt ne rajtunk tessenek számon kérni! Nem az én székem a fontos, hanem a Liberális Párt képviselete, hiszen én vagyok az egyetlen a magyar közéletben, aki már kétszer is lemondott a mandátumáról, 1993-ban, amikor a Fidesz elfordult a liberális nézetekről és 2009-ben, amikjor úgy éreztem, az SZDSZ ne azt az irányt képviseli, amit korábban.

Mennyire hasonlít a Liberális Párt szemlélete az egykori SZDSZ-éhez?

Mindig elmondjuk, mi büszkén vállaljuk a magyar liberális hagyományt, aminek van egy XIX. századi része Eötvöstől, Kossuthtól kezdve Széchenyin át Deákig. Vállaljuk a XX. századi liberális hagyományokat Bibó Istvántól Göncz Árpádig, ennek része az a két liberális párt, amelyeknek tagja voltam, a Fidesz, amelyiknek egyik alapítója voltam és az SZDSZ. Ugyanakkor azért lett a nevünk is Magyar Liberális Párt, mert tudatosan nem az SZDSZ-t akarjuk folytatni, ne is az egykori Fideszt, mert az idő eltelt azóta, de ezeknek egy részét vállaljuk.

Kik alkotják a Liberális Pártot?

Kiváló emberek, csak pár nevet sorolok fel, Sermer Ádám, Bősz Anett, Szent-Iványi István, Boruzs András, Szabadai Viktor, de még sorolhatnám a neveket. Az embereken túl érdemes megjegyezni, a különböző filozófiák mást és mást állítanak a középpontba. A baloldal általában az újraelosztás hívei, a konzervatívok számára a hagyomány a legfontosabb, a liberálisok számára a szabadság és az ember a legfontosabb. Az embernek és az ő szabad döntésének kell a legfontosabbnak lenni mindig. A mai Fidesz világban pont az emberség hiányzik.

Mi változott abban a pártban, amelynek alapítója volt?

Nagyon sok minden változott a Fideszben, elég csak arra gondolni, hogy Orbán Viktor annak idején a Liberális Internacionálé alelnöke volt. Az a miniszterelnök, aki ma harcot hirdet az illiberális állam megteremtéséért. Sok minden megváltozott, de ez ilyen dolog. én megmaradtam liberálisnak, de nem akarok szemrehányást tenni az én egykori barátaimnak. Orbán Viktorral mi egykor nagyon jó barátok voltunk, szobatársak is a kollégiumban. Azért nem akarok szemrehányást tenni, mert az ember megváltozhat az életben, az is előfordul, hogy egészen másként gondolkodunk, mint húsz- és hamincéves korunkban, ilyen van, ez még nem jelent erkölcsi nullaságot. Azt viszont nem látom, hogy a Fidesz rendesen elszámolt volna arról, hogy annak idején liberális volt, büszkén vállalva azt az értékrendet, de elmondva, hogy miért változott meg.  Azt látom, ezt próbálják elhallgatni. Egy példa, mondtam, alapítója voltam a Fidesznek, éveken keresztül meghatározó vezetője, a pártot 1988-ban alapítottuk. Rendszeresen megünnepli a párt a születésnapját, érdekes módon engem és néhány más alapítót nem hívnak meg erre.

Ha meghívnák, akkor elmenne?

Szerintem igen, mert engem nem a mostani Fidesz érdekel, hanem az akkori.

De azért beszél Orbán Viktorral?

Természetesen van köztünk beszélő viszony, hosszú ideig nem volt, de örülök, hogy most van, szerintem ez hozzátartozik a civilizált politizáláshoz. Az más kérdés, hogy mindig leszögezzük, nagyon távol állunk egymástól politikailag, ő az illiberálius államon dolgozik, én meg a liberálison.

Sok fiatal van a Liberálisoknál, vannak azért idősebbek is?

Természetesen igen, de nagy hangsúlyt fektetünk a fiatalokra, de mindenféle korosztály van nálunk, nem is akarunk korosztályi pártot csinálni. Persze azt látjuk, hogy a liberalizmus a fiatalok körében sokkal népszerűbb. Nagyon komoly, aktív, fiatal csapatunk van, komoly aktivistahálózattal. Amikor egy kisebb kampányt hirdettünk meg a marihuána legalizálása kapcsán, három nap alatt 600 aktivista jelentkezett nálunk.

Mit várhatunk a Liberálisoktól a kampányban?

Teljes mellbedobással dolgozunk a kormányváltásért, egy másik Magyarország megteremtéséért, egy emberségesebb, jobb, a jogállamra, a piacgazdaságra, a nyugati értékekre épülő Magyarországért. Mellette mindent megteszünk az ellenzéki együttműködés érdekében, mert csak így tudjuk a szavazatokat optimalizálni.

Ha most osztályozni kéne a pártját és magát ebben az évben, hányas osztályzatot adna?

Egy négyest biztosan, azért nem a legjobb jegyet, mert akármilyen nagy munkát végeztünk, mégsem értük el, amit szerettünk volna, akár a szavazóbázisunk jelentős bővülését értve ide.

Köszönöm a beszélgetést.

Breuer Péter