Amikor vérontás van, akkor tudomásul kell venni, az terror!

Amikor vérontás van, akkor tudomásul kell venni, az terror!

Tel-Avivban emberek haltak meg az értelmetlen terror miatt. Miért történhetett mindez, mi áll az esemény mögött, lehet-e valami változás? Ezekre a kérdésekre keresi a választ Breuer Péter külpolitikai újságíró.

 

www.atv.hu/videok/video-20160610-negy-halott-a-tel-avivi-lovoldozesben-mi-all-a-hatterben

Hogyan lehet értékelni a legújabb tel-avivi merényletet? Az elmúlt hónapokban mintha csökkent volna a hasonló terrorcselekmények száma?

Ez egy furcsa helyzet, hiszen abban a kávézóban, ahol a merénylet történt, amikor a miniszterelnök megjelent, már újból emberek ültek, ahogy a többiben is. Izrael és Tel-Aviv népe, amelyik arról is nevezetes, hogy 24 órán keresztül él, így válaszolt a terrorra. Az is természetes, hogy Hebronban és másutt is kijárási tilalmat rendeltek el, közel 83 ezer embernek állították le a belépési engedélyét. Meg kell azonban jegyezni, Izrael Államban a vallásszabadság nagyon fontos, a Rámádán ünnepére az Al Aksza mecsetbe beengedik az embereket. A terrortámadással kapcsolatban az a kérdés, hogy hányan ítélték el, kik örültek ennek. A Palesztin Nemzeti Hatóság vezetőjének a szóvivője elítélte a merényletet, de a Hámász vezetője megünnepelte. A Palesztin Nemzeti Hatóság területén elő emberek is nagy örömmel vették a terrorcselekmény hírét.

Valóban döbbenetesek a képek, amelyek a palesztinok körében készültek.

Itt megint Golda Meir egykori miniszterelnököt tudom idézni, aki azt mondta: Akkor lesz béke az olajfák tövében, amikor egy zsidó nagymamát követve egy arab nagymama is ugyanúgy gyászolja majd a szeretteit, aki az unokájából orvost, ügyvédet, tűzoltót nevelne.

Beszélt a terrorizmusról, de ezzel a kifejezéssel is komoly polémia adódott, a CNN például nem nevezte terrortámadásnak, hanem fegyveres támadásnak nevezte ezt az egészet, amiért később bocsánatot kértek. Nagy jelentősége van ennek, hogy milyen kifejezést használunk a történtekre?

Nem csak a CNN-t lehet felsorolni, de az MTI-t is. A napnál világosabb, egy kávéházban, egy ilyen negyedben, ahol üzletek vannak, valaki fegyvert ránt azokra, akik azért vannak ott, hogy jól érezzék magukat, hogy ünnepeljenek, hiszen a zsidóknak is fontos ünnepe, a Sávuot kezdődik, akkor fontos, hogy mit mond a helyi tudósító. A CNN-ről lehet mondani, hogy nem Izrael pártiak, azt is lehet mondani, hogy nem igazán igazság pártiak. Bár bocsánatot kértek, de azért nagy a felelőssége a helyi tudósítónak, ő a szemtanú, amikor egy helyszínre tömegével érkeznek a rendőrök, a mentők, akkor tudhatná, ott nem egy jótékonysági rendezvényt tartanak. Amikor vérontás van, akkor tudomásul kell venni, az terror! A CNN bocsánatkérése azután történt, hogy megtévesztette a cég az embereket, a hírügynökségeket, amelyek a CNN híreit veszi át. Nagyon fontos, hogy az újságíró az igazat adja tovább.

Az izraeli kormány nagyon gyorsan meghozta a döntéseit a terrortámadás után.

Ebben nem volt semmi meglepő, a 83 ezer ember kitiltása, ez még nem egy igazi válasz. A kormány folytatja a kerítésépítést, a terroristák házait lerombolják.

Az egyik elkövető édesapja is nyilatkozott, azt mondta, nem érti, hogy mi is történt a fiával. Ez a nyilatkozat kísértetiesen hasonlít azokra a mondatokra, amelyeket Európában lehet hallani, az ottani elkövetők szüleitől. Olybá tűnik, mintha a semmiből jönnének elő a terroristák.

Ezt nehezen lehet hihetni, amikor nemrégiben került napvilágra az a hír, hogy egy palesztin óvodában az évzáró ünnepségen terroristát játszottak a gyerekek, akik azt játszották hogyan robbantják fel a zsidókat. Nem úgy van az, hogy az ember az egyik nap úgy dönt, terrorista lesz belőle. A szülők feladata, hogy odafigyeljen a gyerekére már a születésétől kezdve. Figyelni kell az oktatásra, ez azért is fontos, mert a Palesztin Nemzeti Hatóság területén romlott az oktatás színvonala, mióta kikerültek Izraeltől. Az oktatást az imámok vették át, az a mecsetekben folyik. Most, a Rámádán ünnepén, amikor az a tisztaságról szól, ilyenkor gyilkolni? Ez nincs a Koránban.

A Hámász szerint a támadás természetes válasz volt az izraeli bűncselekményekre. Ezek szerint – és beszélt az oktatásról is – ilyen szellemben nevelik a Nemzeti Hatóság területén a gyerekeket?

Általánosítani nem szabad, de a Hámász, amelyik egyébként egykor segélyszervezetként kezdte, egy komoly politikai és terrorszervezet. Amikor kezdődik a labdarúgó Európa bajnokság, felmerül, mi lesz. Az arab sajtótermékek egy része azt mondja, hogy Európának meg kell tanulnia, nem lesz egyszerű a helyzet, vigyázni kell. Magyarországot is megemlítették, nekünk is vigyáznunk kell szerintük. De miért? Azért, mert védeni szeretnénk a kereszténységet, akiket veszély fenyeget a Közel-Keleten. Mert mi magyarok, segítséget nyújtunk, kórházat építünk?

A Hámász további „meglepetéseket” ígér a Rámádánra. Mi tud tenni az izraeli kormány? Netanjahu is kemény választ ígért.

A miniszterelnök mellett a frissen kinevezett védelmi miniszter is kemény választ ígért, felkutatnak minden elkövetőt, közreműködőt. De figyelnek az uszítókra is. Ezzel kapcsolatban említést kell tenni, nemrég volt egy konferencia Budapesten, a magyar és az izraeli igazságügyi miniszter vezetésével. Itt az internetes gyűlöletbeszéd elleni küzdelemről volt szó,

Lehet bármit is tenni? Az internet korlátozása nem járható út.

Izraelben sok lépés történt már a gyűlöletbeszédet jelentő szövegek eltüntetéséért. Magyarországon is tettek kísérletet egy internetes portál megszüntetése érdekében, de az amerikai hatóságokkal való együttműködés miatt, az ottani szabályok miatt ez nem lehetséges. Ez a különbség az amerikai és az európai szólásszabadság között. Ezért is fontos, hogy mi európaiak ne erőltessük rá akaratunkat a közel-keletiekre, az arab világból érkezőkre.

Köszönöm a beszélgetést.

A beszélgetés az ATV Reggeli Start 2016. június 10-i adásában elhangzott interjú szerkesztett változata.