Új nagykoalíciós egyezmény várható Izraelben ?

Előrehaladott tárgyalásokat folytat a jelenleg jobboldali pártokból álló izraeli kormányhoz való csatlakozásról Benjámin Netanjahu kormányfővel Jichák Hercog, a Cionista Tábor nevű balközép pártszövetség vezetője

   

הרצוג יחליט בתוך ימים אם לקדם כניסה לקואליציה; לבני: זה יפרק את המחנה הציוני

בכירים בקואליציה אמרו כי חלון ההזדמנויות לשינוי בהרכב הקואליציה ייסגר עם פתיחת מושב הקיץ. הרצוג דורש „ארגז כלים” לניהול מו”מ מדיני, נתניהו מסרב להצהיר על הקפאה בהתנחלויות

izraelinfo-netanyahu-es-herzog

  Jelentős közeledés történt és már aláírásra kész az új nagykoalíciós egyezmény. Jelenleg Hercog térfelén a labda, a következő napokban, és mindenképpen a kneszet nyári időszakának megkezdéséig kell döntenie, mert Netanjahu egy számára hosszú politikai nyugalmat nyújtó, kétéves költségvetést akar elfogadtatni, amihez minden lehetséges képviselői szavazatra szüksége van, mégpedig rövid időn belül.

kneszet mi rahok
   Netanjahu és Hercog két hete találkozott egymással, és azóta intenzív megbeszélések folynak küldötteik között.  A politikailag jelentősen meggyengült Hercog azért akar csatlakozni a kormányhoz, mert ez jelentené számára az egyetlen mentőövet, de egy ilyen lépéssel egyúttal a Cionista Táborban és a szociáldemokrata Izraeli Munkapártban betöltött elnökségét is kockáztatná.
     Netanjahu tizenöt kormányzati feladatot adna át a Cionista Tábornak: hét-nyolc miniszteri tárcát, három miniszterhelyettesi széket és három bizottsági elnöki posztot. Hercog lenne a külügyminiszter, és ő lenne felelős a palesztinokkal folytatott tárgyalásokért. 
 Egy ellenzéki hangokat képviselő újság szerint Hercog mindenképpen csatlakozni szeretne a kormányhoz már a következő napokban, noha a kormányfő jelenlegi ajánlatában nem szerepel sem a kormány alapelveinek megváltoztatása, sem korábbi ajánlataihoz képest újabb tárcák vagy politikai engedmények ígérete. Hercog jelenleg azt vizsgálja, hogy pártjának képviselői közül kik tartanak vele, a Cionista Táboron belül ugyanis jelentős ellenállásra talált a terv.
    Egy koalíciós politikus szerint a kormányzó Likud, illetve az azt vezető Benjámin Netanjahu megelégszik azzal is, ha a jelenleg huszonnégy parlamenti hellyel rendelkező Cionista Tábornak csak tíz-tizenöt képviselője csatlakozna a koalícióhoz, mert a kormányt jelenleg csak 61 képviselő támogatja a 120 tagú kneszetben, és már ennyi új mandátum is biztos többséget jelentene számára.
    Hercog az utóbbi napokban egyenként találkozott pártja számos hangadó képviselőjével, de többségük ellenezte a jelenlegi ajánlat elfogadását; egyikük úgy fogalmazott, hogy esetleges belépésük csak „fügefalevél” lenne egy továbbra is jobboldali kormány számára. Különösen fontos, hogy a munkapárt meghatározó személyisége, Seli Jahimovics és a Tnua pártot vezető, a Cionista Tábor frakciójában négy mandátummal bíró Cipi Livni is hevesen tiltakozott.
    Livni azt is bejelentette, hogy ha Hercog mégis beszállna egy nagykoalícióba, akkor pártjával kiszáll a Cionista Táborból, és ezzel feloszlatja a tavalyi választásokra létrejött balközép pártszövetséget.
    „Történelmi feladatunk a harc Izrael értékeiért a rasszizmussal és a gyűlölettel szemben, amely vezetés hiányában felütötte a fejét” – állt Livninek az ellenzéki szerep folytatását ígérő közleményében. „Hercog végkiárusít. Kész szinte feltételek nélkül bekúszni a Netanjahu-kormányba” – írta a Munkapárt egy hangadó politikusa a Facebook közösségi portálon. 
 Hercog a koalíciós tárgyalásokon eszközöket követelt a palesztinokkal folytatandó tárgyalásokhoz, de Netanjahu nem hajlandó támogatni sem egy, a telepeseknek szóló, távozásukért pénzügyi kárpótlást ígérő törvényjavaslatot, sem befagyasztani a ciszjordániai építkezéseket – amit Hercog sikerként mutathatna fel. Netanjahu nem hajlandó megszakítani a telepeseket támogató  Bájt Hajehudi (Zsidó Otthon) párttal kötött együttműködését sem, mert nem kívánja az ellenzékben látni a pártot vezető Naftali Bennetet, karizmatikus jobboldali riválisát. 
   Ha megtörténne a csatlakozás, akkor ez a Cionista Tábor feloszlását jelentené, és ez ellehetetlenítené a Munkapárt helyzetét a következő választásokon.