Az argentínai zsidóság vezetői ellenzik az 1994-es Buenos Aires-i merénylet ügyében Iránnal kötött megállapodást, amelyet Cristina Fernández elnök pénteken terjesztett a parlament elé jóváhagyásra, és a megállapodás felülvizsgálatát követelik.
Argentína január végén jelentette be, hogy Iránnal közös jogászbizottságot állítana fel az argentínai zsidó közösség segélyegyletének (AMIA) székháza ellen két évtizede elkövetett pokolgépes merénylet körülményeinek tisztázására.
A 85 ember halálát és mintegy 300 ember sebesülését okozó robbantásra az argentin hatóságok megalapozott gyanúja szerint az iráni kormány tagjai adtak utasítást.
A január végi megállapodás – amely lehetővé tenné argentin ügyészeknek, hogy iráni gyanúsítottakat hallgassanak ki Teheránban – Fernández szerint előrevinné a nyomozást az ország történetének legsúlyosabb terrorcselekménye ügyében.
Guillermo Borger, az AMIA és Julio Schlosser ügyész, az argentínai zsidó szervezetek szövetségének (DAIA) elnöke azonban aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a terrorcselekmény igazi felelőseit a megállapodás futni hagyná.
A dokumentum ugyanis az Interpol nemzetközi körözéseiben megnevezett öt gyanúsítottra, köztük Ahmad Vahidi jelenlegi védelmi miniszterre korlátozza a kihallgatható személyek körét. Schlosser szerint a megállapodásból kihagyták a többi gyanúsítottat, akik túl magas rangúak ahhoz, hogy az Interpol őrizetbe vételüket kezdeményezhesse – így Ali Akbar Hasemi Rafszandzsáni volt iráni elnököt, Ali Akbar Velajati volt külügyminisztert és Hadi Solejmanpur egykori Buenos Aires-i nagykövetet.
Hírügynökségi jelentések szerint az argentínai zsidó szervezetek véleménye néhány napon belül kétszer is módosult az ügyben. Az AMIA és a DAIA a minap Hector Timerman külügyminiszterrel folytatott megbeszélésük után egy záradék csatolását kérték a dokumentumhoz, míg most újra a teljes elutasítás álláspontjára helyezkedtek.
„Egy újrafogalmazott tervezetre van szükség, akkor is, ha ez időigényes” – hangsúlyozta pénteken Borger, aki időszerűtlennek nevezte a megállapodást, és kifogásolta, hogy az áldozatokat képviselő zsidó szervezetekkel nem konzultáltak mielőtt tető alá hozták.
„Tizenkilenc év elteltével és az Alberto Nisman ügyész által összegyűjtött bizonyítékok birtokában, mindez aligha segít hozzá az igazsághoz. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre, a gyanúsítottakat argentin bíráknak kell kihallgatniuk Argentínában” – hangoztatta Borger, aki szerint „Irán teokratikus, fundamentalista és tagadja a holokausztot”, ezért nem fogadható el megbízható partnerként.