A szíriai konfliktus a nemzetközi biztonságot fenyegeti

Hollande szerint a szíriai konfliktus a nemzetközi biztonságot fenyegeti

A francia elnök szerint „senki nem vitathatja”, hogy a szíriai konfliktus most már a nemzetközi békét és biztonságot fenyegeti, ezért Bassár el-Aszad elnöknek távoznia kell a hatalomból, és átmeneti kormánynak kell alakulnia. Francois Hollande ezt a Szíria barátai elnevezésű országcsoport harmadik találkozóját megnyitó beszédében mondta pénteken Párizsban.

A tanácskozáson közel száz ország képviselője vesz részt, Magyarországot Martonyi János külügyminiszter képviseli. A konferencián nincs jelen a szíriai rezsim legfőbb nemzetközi támogatójának számító Oroszország és Kína.

A francia elnök elsősorban ez utóbbiaknak üzent, amikor azt mondta, hogy senki nem vitathatja, hogy ez a válság most már a nemzetközi békét és biztonságot fenyegeti, ezért a szíriai elnök távozása mindenkinek érdeke.

„Azoknak is, akik támogatják őt, és azt gondolják, hogy Bassár el-Aszad elnök gyűlölt rezsimjével elkerülhető a káosz” – hangsúlyozta Hollande. Hozzátette: „Nekik mondom, hogy egyszerre lesz egy gyűlölt rezsimjük és egy olyan káosz, amely az ő érdekeiket is fenyegeti”.

Francois Hollande arra kérte a konferencia résztvevőit, hogy konkrét intézkedésekről, köztük a rezsim elleni gazdasági és pénzügyi szankciókról és kommunikációs eszközök átadásával az ellenzéknek nyújtandó segítségről döntsenek, valamint „ösztönözzék arra” az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy gyakoroljon nagyobb nyomást Damaszkuszra. Arra is kérte a nyugati államokat és arab országokat, hogy nyújtsanak humanitárius segítséget, valamint tegyenek ígértet arra, hogy amint elkezdődik Szíriában a politikai átmenet, az ország újjáépítéséhez nemzetközi segítséget nyújtanak.

Az „emberi lelkiismeret és a biztonság szempontjából szörnyű és elviselhetetlen helyzetre” hivatkozva a francia államfő az ENSZ-et felszólította, hogy minél gyorsabban tegyen meg minden intézkedést Kofi Annan, a világszervezet és az Arab Liga közös szíriai különmegbízottja tervének hatékonyabb támogatására.

Párizs és Washington a felkelők többségét tömörítő Szíriai Nemzeti Tanácshoz (SZNT) hasonlóan az ENSZ Alapokmányának – a nemzetközi békét fenyegető konfliktusokra vonatkozó –  VII. fejezete szerint egy olyan kényszerítő erejű határozatot vár, amely kötelezi a szíriai rezsimet az Annan-terv alkalmazására. Párizs és Washington  – szintén a VII. fejezet alapján – egy olyan határozatot támogatna, amely magában foglalná az erő alkalmazásának lehetőségét is, Moszkva ezt azonban nem akarja.

Abdel-Bászet Szaida, az SZNT vezetője pénteken Párizsban megismételte, hogy  szükség lenne légtérzárral védett övezetek kialakítására. Hozzátette: „a rezsim bukásra áll”.

A Szíria barátai elnevezésű országcsoport Tunisz és Isztambul után harmadik alakalommal ült össze Párizsban azzal a céllal, hogy távozásra bírja Bassár el-Aszad szíriai elnököt, aminek elérésére az eddigi tanácskozások tükrében kevés az esély. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter Párizsban azzal vádolta meg Oroszországot és Kínát, hogy ők akadályozzák az előrelépéseket a szíriai kérdésben, aminek az árát szerinte „majd meg kell fizetniük”.