Stabil pénzügyi rendszert sürgettek Berlinben a nemzetközi pénzintézetek vezetői
– Stabil pénzügyi rendszert sürgettek csütörtökön Berlinben a legtekintélyesebb nemzetközi pénzintézetek vezetői.
A német fővárosban tartott tanácskozásra Angela Merkel kancellár meghívására került sor, és az egyik fő napirendi téma az euróválság volt.
A találkozót követő sajtóértekezleten a vendéglátó német kancellár hangsúlyozta, hogy a stabil nemzetközi pénzügyi rendszer a tartós növekedés előfeltétele.
A berlini pénzügyi csúcson részt vett Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap vezetője, Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank, valamint Robert Zoellick, a Világbank elnöke. Jelen volt továbbá az OECD főtitkára, valamint a német, a francia és a mexikói pénzügyminiszter.
Értesülések szerint a jelenlévők egyetértettek abban, hogy az adósságválság súlyosbodása esetén szükség lehet a bankok támogatására. A sajtóértekezleten ennek kapcsán a német kancellár szakembereket idézett, akik már korábban a pénzintézetek feltőkésítésének lehetséges szükségességére utaltak. Ezt a kancellár támogatásáról biztosította, utalva arra, hogy csakis így lehet elkerülni a 2008-as bankválság megismétlődését.
Merkel megerősítette az előző nap általa Brüsszelben mondottakat, utalva arra, hogy az uniónak szükség esetén rendkívül gyors döntéseket kell hozniuk a bankok feltőkésítéséről. Ha megállapítást nyer, hogy a pénzintézetek nem rendelkeznek a biztonságoshoz elegendő tőkével, akkor meg kell tenni a megfelelő intézkedéseket – jelentette ki, mindezt ésszerű és szükséges befektetésnek nevezve. Ellenkező esetben – vélekedett – a károk nagyságrendekkel tetemesebbek lehetnek. A kancellár ugyanakkor hangoztatta, hogy ehhez meg kell teremteni a szükséges kereteket.
A kancellár úgy vélte, hogy a kibővített euróövezeti támogatási alap, az úgynevezett EFSF még jelentős kapacitásokkal rendelkezik. Szavai szerint ugyanakkor egy országot csak akkor lehet támogatni, ha az egész euróövezet veszélybe kerül, illetve a szóban forgó ország saját bankjait immár nem képes stabilizálni.
Angela Merkel, valamint Christine Lagarde, az IMF vezetője hangsúlyozta azt is, hogy szükséges a világméretű tőkeáramlás hatékonyabb ellenőrzése, illetve szabályozása.
Berlini megfigyelők szerint a Merkel által mondottak arra utalnak, hogy az euróövezet tagállamai immár komolyan készülnek a görög államcsőd lehetőségére, illetve ebben az esetben a bankok megvédelmezésének szükségességére.