Szijjártó Péter Varsóban Witold Waszczykowski közösen tartott sajtóértekezletén.

A MIGRÁCIÓ TÉMÁJÁBAN KRISTÁLYTISZTA A VISEGRÁDI EGYSÉG

 

A migráció témájában – az Európai Unió szempontjából legfontosabb kérdésben – kristálytiszta a visegrádi egység, a kötelező kvótákról szóló, 2015-ben hozott döntés pedig megsértette az uniós szerződéseket – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Varsóban a Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszterrel közösen tartott sajtóértekezletén.

Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy Magyarország és Szlovákia korábban az Európai Bírósághoz fordult a kötelező kvóta ügyében, Lengyelország az ő oldalukon beavatkozott a perbe, Csehország pedig világossá tette, hogy nem vesz részt a menekültelosztási folyamatban.

„AZ UNIÓS TAGÁLLAMOKAT NEM LEHET ARRA KÉNYSZERÍTENI, HOGY FELADJÁK AZT A JOGUKAT, HOGY „SAJÁT MAGUK HOZZANAK DÖNTÉST AFELŐL, KIKET ENGEDNEK BE”.

A kötelező menekültelosztási kvóta Magyarország számára elfogadhatatlan – erősítette meg a magyar miniszter. „Elfogadhatatlan, mert ellentétes a józan ésszel, elfogadhatatlan, mert végrehajthatatlan, és azért is, mert a kötelező kvótákról szóló döntés megsértette az uniós szerződéseket” – magyarázta.

Aláhúzta: az uniós tagállamokat nem lehet arra kényszeríteni, hogy feladják azt a jogukat, hogy „saját maguk hozzanak döntést afelől, kiket engednek be”.

„A migrációs politikánk és a kohéziós források esetleges összekötését pedig szimpla zsarolásnak tartjuk” – fogalmazott Szijjártó Péter, kifejtve: nem lehet zsarolni „egyetlen európai tagországot sem azzal, hogy a szerződések szerint neki járó összegről politikai alapon döntsék el, hogy jár-e vagy sem”. „Ellen fogunk állni ennek a zsarolási kísérletnek” – húzta alá.

MTI Fotó: KKM

Az Európai Bizottság bejelentését firtató kérdésre – hogy a testület már ezen a héten kötelezettségszegési eljárást indítana azon uniós tagállamok ellen, amelyek nem fogadtak be migránsokat a kötelező kvóta keretében – a magyar miniszter úgy válaszolt: az EB kifogásai „nem jogi, hanem politikai jellegűek”, és a magyar, illetve a lengyel kormány meggyengítését célozzák.

Mint beszámolt róla, Witold Waszczykowskival egyetértettek abban, hogy a brüsszeli testület „gyakran túllépi a hatáskörét”, sokszor „politikai eszköznek bizonyul egyes országok politikai helyreigazítása tekintetében”. „Azt soha nem fogjuk elfogadni, hogy az EB politikai okokból fenyegessen, zsaroljon minket, és nem fogjuk megengedni azt sem, hogy a brüsszeli bürokraták átvegyenek olyan döntési jogosultságokat, amelyek a tagállamokra vonatkoznak” – húzta alá Szijjártó.

Az EB magatartását ez ügyben Waszczykowski is zsarolásnak nevezte. Hangsúlyozta: Varsó nem egyezik bele abba, hogy az uniós források megvonásával büntessék a menekülteket be nem fogadó tagállamokat. „A két kérdést nem lehet összekapcsolni, hiszen az uniós támogatást az alapszerződésekben rögzítették” – állapította meg.

„Embertelennek és korszerűtlennek” nevezte azt, hogy a menekültelosztási rendszer keretében kényszerrel telepítsenek át embereket egyik országból a másikba.

A két miniszter a tárgyalások során kétoldalú megállapodást írt alá a diplomáciai ingatlanok jogi helyzetének kölcsönös szabályozásáról.

Witold Waszczykowski és Szijjártó Péter, valamint a szintén Varsóban tartózkodó Pintér Sándor magyar belügyminiszter hétfő délután részt vesz a varsói Nemzeti Múzeumban rendezett, a magyar fényképművészetet bemutató átfogó kiállítás megnyitóján. Az Így látnak. A magyar fotográfia panorámája című kiállítás a lengyelországi magyar kulturális évad programsorozatának része.