Az űrkutatás egy igazi sikertörténet
?si=iWYBSl36lCiUKfYv
Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, országgyűlési képviselő a Heti TV Pirkadat című műsorában beszélt a magyar és a nemzetközi űrprogramról.
A miniszteri biztos beszámolt arról, hogy az Axiom Space hétfőn jelentette be honlapján, hogy kik alkotják az AX4-es űrhajó személyzetét. A magyar űrhajós mellett egy indiai és egy lengyel kutatómérnök férfi fog repülni. A parancsnoki tisztet egy amerikai nő tölti majd be. A leendő magyar asztronauta már rendelkezik a kutatási programmal, mindenki bízik abban, hogy sikerrel fogja mindezt végrehajtani.
Ferencz Orsolya hangsúlyozta, ma már olyan világot élünk, ahol az úrkutatás az élet minden területét érinti, a környezetvédelemtől az orvostudományon át egészen a biztonságpolitikai kérdésekig. Magyarország a nemzetközi programokban komoly szerepet vállal, azaz kijelenthető, az űrkutatás egy igazi sikertörténet. Évtizedek óta vagyunk jelen az űrkutatásban, tette hozzá a szakember, már az Interkozmosz programban is fontos szerepet vállaltunk. Tíz éve csatlakozott az ország az Európai Űrügynökséghez, ebben az időszakban is sok programban vettek részt a szakemberek, ma már az ország igen jelentős összeggel járul mindehhez hozzá, idén 32 millió euróval. Azt látni kell, és ezt az adatok is bizonyítják, hogy ez az összeg szerencsére meg is térül. Mindezeken túlmenően ma már Magyarországnak az EU-ban is van űrkutatással foglalkozó diplomatája.
Arra a kérdésre, hogy mennyire erős ma az európai űrkutatás, és mi történik az oroszokkal, Ferencz Orsolya úgy felelt, az tény, hogy az orosz-ukrán háború kirobbanása óta minimálisra csökkent az együttműködés. Ez egyrészt biztonságpolitikai okokból érthető, ám mégis az lenne a legjobb, ha ez a szembenállás megszűnne. Már csak azért is, mert például az űrkutatás során globális problémákra lehet válaszokat találni, mint például a klímaváltozás.
Ami az európai űrkutatást illeti, a szakember elmondta, vannak űrnagyhatalmak, Oroszország, Kína és az USA, és Európa addig nem tud ebbe a körbe csatlakozni, amíg például nem rendelkezik saját űrhajóval. Jelenleg az a helyzet, hogy az európai űrprogramokat amerikai űrhajókkal bonyolítják le.
Ami Magyarországot illeti még, a politikus szerint az is fontos az űrkutatásban, hogy legyenek bilaterális megállapodások is. Már nagyon sok ilyet sikerült kötni, például az űrkutatásban egyre fontosabb szerepet játszó Izraellel is.
Köszönöm a beszélgetést Breuer Péter