Tudósítónk jelenti: az Egyesült Államokban négy évente választják meg az USA elnökét. A november 3-i választások – ahol nemcsak az elnökről döntöttek a szavazók – a jelentések szerint nyugodt légkörben zajlottak le, azonban még nem minden államban számolták meg az összes szavazatot. Ily módon még végeredményről a tudósító nem tud beszámolni. Azonban a választásokat kísérő jelenségéről, az elégedetlenségről azonban már igen.
“Minden szavazatot számoljanak meg”
Bár még nincsen végeredmény, de New York-i tudósítóként arról számolhatok be, hogy az alapvetően nagyon izgalmas, de a történések szempontjából csendes, nyugalmas választási éjszaka után arról érkezett jelentés, hogy szerdán néhány helyen, például Washingtonban, New Yorkban a tüntetők arra szólították fel a hatóságokat, az elnökválasztás minden egyes szavazatát számítsák be. A NY-i rendőrségi jelentés szerint további tiltakozások várhatóak.
Ma délután a NY-i rendőrség sajtótájékoztatóján Dermot Shea biztos elmondta, hogy a NYPD mindenki biztonságát szem előtt tartja, valamint tiszteletben tartja a tüntetők jogait is. Ezzel egyidejüleg, amikor tudósítóként ma a városban jártam lépten-nyomon láthatóak voltak a biztonsági intézkedések nyomai.
Az üzletek kirakatait általában akkor szokták bedeszkázni, ha komolyabb vihar, tájfun, vagy hurikán várható. Ma azonban nagyon szép idő volt New Yorkban, szép napsütés, s természeti viharra senki sem számíthatott, azonban a politikai vihar előszele már komolyan érezhető a városban.
Azokon a helyeken, ahol általában a turistáktól, vagy bevásárlóktól hangos a városrész, ma volt, hogy üres utcákon vezethettem végig, s mindenütt feltűnő volt a bedeszkázás. a kirakatok farostlemezekkel történő eltakarása. Ez különösen feltűnő volt NY belvárosában, például a Madison Avenue-n, ahol a luxus üzletek is találhatók, és a turista központban a Times Squere-en.
De Blasio NY polgármestere a televizióban is közvetített tájékoztatóján kijelentette, hogy aki erőszakban vesz részt, „megtapasztalja a következményeket”.
„A tiltakozó emberek döntő többsége békésen tiltakozik, ezt tudjuk” – jelentette ki De Blasio, s hozzátette „a túlnyomó többség a közösségük és az országuk iránti aggodalomból származik. Nagyon kevesen követnek el erőszakos cselekedeteket, de azoknak, akik erőszakot követnek el, meg kell érteniük, valódi következményei lesznek számukra.”
Amikor jelen tudósítást írom, a televízió közvetítéséből látom, hogy megkezdődtek az összecsapások a tüntetők és a rendőrség között.
Az amerikai állampolgárok egyik legfontosabb joga a szavazati jog. Eredetileg az US Alkotmánya szerint csak a 21 év feletti fehér férfi állampolgárok voltak jogosultak szavazni, azonban történelem során ez az alaptörvény többször is megváltozott. A jelenleg érvényes törvények szerint a 18 év feletti polgároktól nem tagadható meg a választás joga, tekintet nélkül fajra, vallásra, nemre, fogyatékosságra vagy szexuális irányultságra.
Az Egyesült Államokban a szövetségi választásokat kétévente, november első hétfőjét követő első kedden tartják. A képviselőház minden tagja és a szenátus körülbelül egyharmada újraválasztható az adott választási évben. Minden negyedik évben elnökválasztást tartanak.
Az amerikaiak abban reménykednek, hogy mihamarabb kiderül, hogy ki is nyerte a 2020-as választásokat.
WBPI New York