Obama szerint Izraelnek ébernek kell lennie

Obama szerint Izraelnek ébernek kell lennie

אובמה: כולם חוץ מישראל תומכים בהסכם
נשיא ארצות הברית בנאום תקיף כחלק מהמבצע לשכנוע עמו לתמוך בהסכם הגרעין שנחתם עם איראן. „אם נסרב להסכם זה, נקבל הסכם טוב יותר – לאיראן”, אמר וזכה למחיאות כפיים. הוא הזהיר: „אם ניסוג מההסכם, תיפתח מלחמה במזרח התיכון. לא נתנגד להסכם, רק משום שהוא גורם נזק ליחסים עם ישראל”

אובמה: כולם חוץ מישראל תומכים בהסכם

יום לאחר נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני הקהילות היהודיות בארצות הברית נגד ההסכם עם איראן, תקף הערב (יום ד’) הנשיא האמריקני ברק אובמה את המתנגד הכי גדול של ההסכם – בנימין נתניהו. בנאום שנשא באוניברסיטה האמריקנית בוושינגטון, שבה נשא דברים בעבר הנשיא המנוח ג’ון פ’ קנדי, התייחס אובמה להתנגדות הישראלית להסכם ואמר: „ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמתנגדת להסכם”, והזהיר כי אם לא ייסוג מההסכם תיפתח מלחמה במזרח התיכון. עם זאת הוסיף כי הוא מוכן לדון בדרכים להגברת צורכי הביטחון של ישראל. ynet העביר בשידור חי את נאומו.

אובמה, שהתייחס לטיעונים שמשמיעים מבקרי ההסכם, בהם ישראל, סיכם את נאומו: „איראן חמושה בנשק גרעיני מסוכנת הרבה יותר לישראל, לארה”ב ולעולם מאיראן שמרוויחה מהקלה בסנקציות. נתניהו מתנגד באופן חריף לכך. אבל אני מאמין שהוא טועה. אני מאמין שהעובדות תומכות בהסכם. אני מאמין שהוא תואם את האינטרסים של ישראל וארה”ב. וכנשיא של ארה”ב זאת תהיה בגידה בחובתי להתנגד להסכם, רק משום שהוא גורם נזק ליחסים עם בת בריתי. זה לא יהיה נכון לארה”ב וזה לא יהיה נכון כלפי ישראל”.

בנאום ניסה הנשיא אובמה להקדים תרופה למכה: הוא יודע שישראל פתחה במסע שכנוע של המחוקקים האמריקנים האמורים לדחות או לאשר את ההסכם בחודש הבא, והוא יודע שאיפא”ק משקיעה עשרות מיליוני דולרים במטרה, והנאום הוא חלק מפעולות התגובה שלו. „הנה האירוניה: מלחמה תהיה פחות אפקטיבית מהעסקה הזו”, אמר. „גם מומחים ישראלים טוענים שתקיפה צבאית תדחה את תוכנית הגרעין בכמה שנים, שזה רק חלק קטן ממה שנותן ההסכם הזה. בנוסף, הפקחים יסולקו, איראן תעמיק את התוכנית מתחת לאדמה והקהילה הבינלאומית תהיה מפולגת. אלה שמציעים את אופציית המלחמה אומרים שזה יהיה מהיר וכואב. אבל אם יש משהו שלמדנו זה שאין מלחמות קלות”.

מוכן לדון על הגברת צורכי הביטחון של ישראל. אובמה (צילום: AP)

מוכן לדון על הגברת צורכי הביטחון של ישראל. אובמה (צילום: AP)

בנאומו ניסה אובמה להציג את הדיון בנושא הגרעין כהחלטה הגדולה ביותר שנעשתה במסגרת מדיניות החוץ האמריקנית מאז הכרזת המלחמה בעיראק ב-2002. אובמה טוען זה זמן רב כי תמיכת הקונגרס ביציאה למלחמה בעיראק הייתה טעות היסטורית ושבעקבותיה חוותה ארצות הברית שמונה שנים של סכסוך עקוב מדם.

כאמור, הנשיא האמריקני פתח את נאומו עם התייחסות להשלכות מלחמת עיראק. „הקריאות למלחמה ההיא נחשבו לקריאות של עוצמה ומי שהתנגד נחשב חלש. עשור מאוחר יותר אנחנו עדיין מתמודדים עם ההשלכות: חיים שהלכו לאיבוד, פצועים, טריליון דולרים שבוזבזו. באופן אירוני המרוויח היחיד מהמלחמה היה האיסלאם בעיראק – דאעש”, אמר אובמה.

"כיצד יהיה אפשר להצדיק מלחמה כשהאופציה הדיפלומטית לא נוצלה עד תום?" (צילום: EPA)

„כיצד יהיה אפשר להצדיק מלחמה כשהאופציה הדיפלומטית לא נוצלה עד תום?” (צילום: EPA)

אובמה התייחס למבקרי הסכם הביניים עם איראן ואמר: „מתנגדי ההסכם עם איראן שכינו אותו ‘טעות היסטורית’ טעו: תוכנית הגרעין האיראנית הושהתה, מצבור האורניום הופחת, הפיקוח הוגבר”. הוא התייחס בפרט להתנגדות ישראל ואמר: „כולם חוץ מממשלת ישראל לא הביעו התנגדות להסכם”. עם זאת ציין כי ארה”ב מבטיחה לשמר יתרון איכותי לישראל.

„אם נסרב להסכם זה, נקבל הסכם טוב יותר – לאיראן”

הנשיא האמריקני התייחס לביקורות שהושמעו עוד בטרם יבש הדיו על ההסכם, „עוד לפני שהקונגרס קרא אותו – נוצר רוב של אופוזיציה. לוביסטים הפכו למומחים גרעיניים, אתגרו את הממצאים. הציעו טיעונים למה כדאי לדחות את העסקה”.

אובמה פרש וביקר את הטיעונים של המתנגדים להסכם, בהם נתניהו, שאומרים ש”אפשר להגיע הסכם טוב יותר”. „סנקציות לבדן לא ישפיעו על איראן. מי שאומר שצריך לשמור על משטר הסנקציות – מוכר פנטזיה”. לדבריו, „גם הממשלה האיראנית, גם האופוזיציה האיראנית וגם העם האיראני לא יסכימו להיכנעות גמורה.

"השמרנים באיראן קוראים 'מוות לאמריקה'. אך לא כל האיראנים חושבים כך" (צילום: AFP)

„השמרנים באיראן קוראים ‘מוות לאמריקה’. אך לא כל האיראנים חושבים כך” (צילום: AFP)

מעבר לכך, בעלות הברית שלנו באירופה ואסיה, בטח ברוסיה, לא יסכימו לסנקציות חמורות יותר בשנים הקרובות, כי מההתחלה המטרה הייתה להגיע להסכם על תוכנית הגרעין. אם נסרב להסכם זה, נקבל הסכם טוב יותר – לאיראן”. בסיום משפט זה זכה למחיאות כפיים. לאחר מכן הזהיר כי ללא ההסכם הזה תהיה מלחמה במזרח התיכון. אובמה הוסיף כי „אופציה צבאית לא תשיג את אותם ההישגים שהשיג ההסכם”.

בהמשך תהה אובמה כיצד יהיה אפשר להצדיק מלחמה כשהאופציה הדיפלומטית לא נוצלה עד תום. „מי יצדיק זאת בפני החיילים? מי יצדיק את זה בפני העולם? בפני הדורות העתידיים? בסופו של דבר זה צריך להיות הלקח שלנו משנים של מלחמות”. אובמה הוסיף: „רק משום שהשמרנים באיראן קוראים ‘מוות לאמריקה’ לא אומר שכל האיראנים חושבים כך גם. רוב האיראנים רוצים דרך אחרת”.

לדבריו, „לפי ההסכם, איראן לא יכולה להפיק פלוטוניום הדרוש לפצצה. לא תוכל לבנות כור מים כבדים לפחות 16 שנה. לא תוכל להפיק אורניום הדרוש לפצצה. היא לא תוכל להעשיר אורניום לפחות ל-15 שנה. היא תיפטר מ-95% מהאורניום המועשר שלה למשך 15 השנים הבאות. גם אחרי שהן יחלפו היא לא לבנות פצצה גרעינית”. אובמה הוסיף כי אם איראן תרמה, נוכל לתפוס אותה ונעשה זאת.

צילום: רויטרס

נתניהו: אפילו הרצוג מסכים איתי על איראן

גורם מדיני ישראלי אמר בתגובה לנאום כי ישראל אינה מפקפקת בכנותו של הנשיא אובמה, אך חולקת על עמדתו. הגורם הישראלי הוסיף כי „צודק הנשיא אובמה באומרו שאיראן בעלת נשק גרעיני מסוכנת הרבה יותר מאיראן שנהנית מהקלה בסנקציות, אלא שהעסקה מעניקה לאיראן גם יכולת לפתח נשק גרעיני וגם מאות מיליארדי דולרים שבאמצעותם היא תממן טרור מוגבר”.

אתמול אמר נתניהו מלשכתו בירושלים בשיחת וידאו כי „ההסכם הגרעיני עם איראן לא חוסם את דרכה של איראן לפצצה, אלא סולל את דרכה לפצצה. גרוע מזה, הוא נותן לה שתי דרכים לפצצה. אם איראן שומרת על ההסכם, בתוך עשור רוב ההגבלות יוסרו, ההגבלות על הצנטריפוגות יוסרו ובנקודה זו איראן תוכל להעשיר את הארסנל שלה ולעשות זאת במהירות”, אמר ראש הממשלה בפתח נאומו. „יש להסכם מחיר נורא כי הוא מקל על איראן לבנות נשק גרעיני בתוך עשור”.

בהמשך אמר נתניהו כי „אפילו ראש האופוזיציה יצחק הרצוג, שעובד מדי יום כדי להפיל את ממשלתי, אמר כי אין בינינו מחלקות בנוגע להסכם. זה לא עניין מפלגתי בישראל”.

לפני נאום נתניהו הודיע הסנאטור הדמוקרטי טים קיין על תמיכתו בהסכם הגרעין. קיין נחשב

 לחיוני במאמצים של ממשל אובמה להבטיח את תמיכת המפלגה בהסכם הגרעין. בנאום בסנאט אמר קיין כי ההסכם משבית למשך שנים את תוכנית הגרעין של איראן לשנים רבות באמצעים דיפלומטיים ובדרכי שלום. הוא ציין עוד כי ההסכם מחזק את הביטחון העולמי.

מוקדם יותר העריך פקיד בכיר בממשל האמריקני כי הנשיא ברק אובמה ייפגש בחודשים הקרובים עם נתניהו. עם זאת, הפגישה בין השניים לא תתקיים לפני השתתפותו של נתניהו בעצרת האו”ם בסוף ספטמבר

Iráni atomprogram – Obama: az egyezmény kongresszusi elvetése felgyorsítaná Irán atomfegyverhez jutását

Pogár Demeter, az MTI tudósítója jelenti: Washington
– Ha az amerikai kongresszus elveti az iráni nukleáris programról szóló megállapodást, azzal nemcsak utat nyitna Teherán nukleáris fegyverhez jutása előtt, hanem fel is gyorsítaná azt, ami pedig háborúhoz vezetne – hangsúlyozta szerdán Barack Obama amerikai elnök a washingtoni Amerikai Egyetemen, ahol a maga korában John F. Kennedy érvelt amellett, hogy a diplomácia eszközeivel kell elhárítani a nukleáris fenyegetést.

„Ennek a megállapodásnak a kongresszusi elvetése egyetlen lehetőséget hagy nyitva minden olyan amerikai kormány előtt, amely abszolút elkötelezett aziránt, hogy megakadályozza Irán atomfegyverhez jutását: egy újabb közel-keleti háborúét” – mondta az elnök.
„Ezért ne finomkodjunk a szavakkal: az előttünk álló választás a diplomácia és a háború valamilyen formája között való. Ez talán nem holnap, talán nem három hónap múlva, de hamarosan (kitörne)” – hangsúlyozta Barack Obama.
Egyértelművé tette, hogy noha a katonai megoldás lehetősége sem kizárt, a maga részéről a diplomáciát támogatja, amely hatékony, ellenőrizhető és tartós megoldást biztosít.
Obama mint egyetlen lehetőséget és mint a nukleáris fegyverek elterjedése ellen valaha is tető alá hozott leghatékonyabb szerződést vette védelmébe a Bécsben július 14-én a hat nagyhatalom és Irán által megkötött megállapodást. Ennek elfogadását a washingtoni törvényhozásban republikánus politikusok próbálják megakadályozni, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök pedig amerikai zsidó szervezeteket törekszik az alku ellen hangolni. A kongresszusnak szeptember 17-ig kell eldöntenie, hogy támogatja-e a megállapodást.
Az elnök elismerte, hogy a bécsi megállapodás nem oldja meg az iszlám köztársasággal kapcsolatos összes problémát, de megakadályozza, hogy Teherán nukleáris fegyverhez jusson. Érvelésében kiemelte, hogy az egyezményben az Egyesült Államok összes kulcsfontosságú célja teljesül.
Hangsúlyozta, hogy a megállapodás értelmében az Irán atomfegyverhez jutására és az atomfegyver-kutatásra vonatkozó tilalom, egyúttal pedig a nemzetközi ellenőrzés lehetősége végleges. Arra figyelmeztetett, hogy ha Irán megkísérli kijátszani a megállapodást és mégis megpróbál atomfegyvert kifejleszteni, akkor az Egyesült Államok képes ezen rajtakapni, és ezt meg is fogja tenni.
Obama szerint az iszlám köztársaság az alkunak köszönhetően nem tudja katonai program leplezésére felhasználni békés nukleáris programját, és ha Irán megsérti a megállapodást, a szankciók gyorsan visszaállíthatók.
Az amerikai elnök szerint a republikánusok eltúlozzák a kockázatokat és hamis félelmeket terjesztenek az egyezménnyel kapcsolatban. Úgy vélekedett, hogy a megállapodás elvetése aláássa az Egyesült Államok szavahihetőségét. Elutasította azt a felvetést, hogy jobb alkut is ki lehetett volna harcolni, és kétségbe vonta, hogy Iránt kapitulációra lehetett volna kényszeríteni.
Emlékeztetett rá, hogy sokan azok közül, akik annak idején az iraki háború mellett szónokoltak Amerikában, ma ellenzik az Iránnal való megegyezést. Mint mondta, miközben az Egyesült Államok több mint tíz évvel később is viseli a háború következményeit, az invázió egyetlen és legnagyobb haszonélvezője Irán lett.
Barack Obama hangot adott meggyőződésének, miszerint Netanjahu kormányfő tévesen állítja, hogy az alku árt Izraelnek és az Egyesült Államok szövetségeseinek. Kiemelte, hogy azt Izraellel szemben az összes világhatalom méltatta. Az elnök ugyanakkor elismerte: senki nem hibáztathatja az izraelieket amiatt, hogy mély kétséget táplálnak bármilyen, Teheránnal megkötött egyezséggel szemben.
Obama szerint Izraelnek ébernek kell lennie és a zsidó állam joggal állítja, hogy biztonságát nem teheti függővé egyetlen államtól, így az Egyesült Államoktól sem. Közölte: az Egyesült Államok az izraeli kormány értésére adta, hogy kész tárgyalni Izrael biztonsági szükségleteinek kielégítéséről.
Az elnök beszédére több kongresszusi republikánus vezető azonnal elutasítóan reagált, mintegy előrevetítve azt a lehetőséget, hogy a szövetségi törvényhozás mindkét republikánus többségű háza le fogja szavazni a megállapodást. A Fehér Ház lobbizása ezért alapvetően a demokrata honatyák megnyerésére irányul, hogy a kilátásba helyezett elnöki vétót ne írhassa felül a szenátusban és a képviselőházban is létrejövő kettős kétharmados többség. Az elnöki vétó fenntartásához és az egyezmény életben tartásához elegendő csak az egyik kamarában meghiúsítani a minősített többség létrejöttét.

 

www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4687921,00.html MTI www.breuerpress.com