2013 legfontosabb kérdése a munkahelyek védelme

 

Magyarország volt az első EU-tagállam, amely meghirdette a munkahelyvédelmi akciótervét – jelentette ki Rogán Antal hétfői sajtótájékoztatóján. Ugyanitt Varga Mihály tárca nélküli miniszter azt közölte, hogy e hét közepéig fogja tájékoztatni a kormány az EB és az IMF tárgyalódelegációját a kabinet tárgyalási javaslatairól.

A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja Varga Mihály miniszter úrnak is hangsúlyozta – akárcsak a kormánynak -, hogy Magyarországnak egy más típusú IMF-megállapodásra van szüksége, mint amilyen 2008-ban köttetett – mondta Rogán Antal. Ennek a megállapodásnak súlyos gazdasági következményei voltak, mint például az, hogy recesszióba lökték az országot – fogalmazott a frakcióvezető, emlékeztetve arra is, hogy 2010-ben „óriási lyukakat hagyott” a Bajnai-kormány a költségvetésben.

 

Fotó: fidesz.hu

 

 

Továbbra is kiemelt helyen kezeli a kormányzó pártszövetség a költségvetés stabilitását, de 2013 legfontosabb kérdésének a munkahelyek védelmét tartjuk – mutatott rá Rogán Antal. Ennek kapcsán felidézte, hogy a közelmúltig Európában volt egy trend, amely növekvő foglalkoztatottságot jelzett, azonban ez az utóbbi hónapokban megtört.

Mindent meg kell tenni azért, hogy ez ne szivárogjon be az országba – tette hozzá, megjegyezve: Magyarország volt az első EU-tagállam, amely meghirdette a munkahelyvédelmi akciótervét. Természetesen készen állunk arra, hogy a tárgyalások eredményeként a kormány javaslatára módosítsuk a költségvetést – hangsúlyozta.

Ezért a frakció elfogadta Varga Mihály azon javaslatát, hogy a Parlament halassza el a költségvetés tárgyalásának következő fordulóját, azaz a módosító indítványokról szóló szavazást – mondta a Fidesz frakcióvezetője. Ezt a képviselő csoport a mai napon javasolni fogja a Parlamentnek – tette hozzá.

 

 

 

 

Ha a következő néhány hétben folytatódni fognak az egyeztetések az IMF-fel, akkor a Fidesz mindvégig fenn fogja tartani a költségvetés módosításának lehetőségét, illetve lehetővé tesszük a stabilitási törvényben és az államháztartási törvényben is a büdzsé módosítását – emelte ki Rogán Antal.

„Miért is tette fel a kezét azonnal és automatikusan az akkori kormány?”
 

Az augusztus végén közölt ÁSZ- jelentésről szólva a Fidesz frakcióvezetője elmondta: a jelentés Magyarország eladósodásának okait vizsgálta, különös tekintettel a 2008-2009-es IMF-tárgyalásokra. „Meglepve láttuk azt a kitételt, hogy 2008-ban nem kellett volna olyan hamar megkötni ezt a megállapodást, ahogyan az történt” – fogalmazott Rogán Antal.
 
„Fontos kérdés, hogy miért is tette fel a kezét azonnal és automatikusan az akkori kormány?” – hangsúlyozta. A Fidesz képviselőcsoportjának vezetője folytatva a kérdéseket aláhúzta: miért volt szükség a nyugdíjak és bérek gyors csökkentésére, hogyha az ÁSZ megállapításának megfelelően, akkor a költségvetés helyzete gyors megállapodást nem igényelt. „Nyilvánvaló, hogy ezt szeretnénk vizsgálat tárgyává tenni” – jegyezte meg, hozzátéve: a gazdasági bizottság a jövő héten az érintett felek meghívásával napirendjére tűzi, hogy mikor és milyen körülmények között került megkötésre a megállapodás.

A 2013-as növekedés pozitív tartományban lesz

E hét közepéig fogja tájékoztatni a kormány az EB és az IMF tárgyalódelegációját a kabinet tárgyalási javaslatairól – közölte Varga Mihály nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter. Kifejtette: a javaslatcsomag gazdaságpolitikai felvetéseket tartalmaz, hiszen a valutaalap nemcsak konkrét lépésekről írt, de a gazdaságpolitika egészét érintő állításokat is megfogalmazott.

 

 

 

 

A makrogazdasági előrejelzések kapcsán a miniszter úgy fogalmazott: az IMF és az Európai Bizottság véleménye egy pesszimistább hozzáállást tükröz, mint a kormány. Hozzátette, hogy az említett két szerv úgy kalkulál, hogy az eurozóna gazdasága szerényebb mértékben lesz képes bővülni, mint azt korábban feltételezték. Ugyanakkor rámutatott, hogy azt azonban elfogadják, hogy a 2013-as növekedés mindenképp pozitív tartományban lesz.

 

 

 

 

A magyar kormány az elmúlt két évben olyan strukturális átalakításokat hajtott végre, amelyek a növekedést kell, hogy erősítsék – fogalmazott Varga Mihály. Vannak olyan feltételek, amelyeken nem tudunk változtatni – utalta a tárca nélküli miniszter többek közt az eurozóna válságára. Hozzátette: korlátozott mértékben tudnak a hazánkban működő külföldi bankok hitelezési gyakorlatára is. Ugyanakkor leszögezte: a valutaalap és az Európai Bizottság is pozitívnak ítélte a kabinet által a Széll Kálmán-tervben meghatározott lépéseket.

 

 

 

 

Azokkal az elképzelésekkel szemben – nyugdíj- és jövedelemcsökkentés -, amelyek részben a tárgyalásokon szóban, részben az IMF írásos anyagában felvetődtek, a kormánynak másfajta javaslatai lesznek – közölte. Ennek kapcsán Varga Mihály úgy vélekedett, hogy a kormány által meghozott strukturális átalakítások olyan pályára állították a magyar gazdaságot, amely az elmúlt két év gyakorlatához hasonlóan csak korlátozott mértékben hajlandó a lakosságra hárítani a válság terheit. Ezzel összefüggésben leszögezte: „csak olyan lépéseket tudunk támogatni, amelyek nem érintik közvetlenül az embereket, és amelyek az elmúlt két év gyakorlatához illeszkednek”.