A Totalitárius Diktatúrák Áldozatainak Európai Emléknapja
A 2008 júniusában tartott prágai Európa lelkiismerete és a kommunizmus című nemzetközi konferencia megnyitóbeszédében Václav Havel, korábbi (1993-2003) cseh államfő kijelentette: „Európa rendkívüli felelősséget visel a nácizmusért és a kommunizmusért, azért a két totalitárius rendszerért, amelyek ezen a földrészen születtek”. A konferencia résztvevői javasolták, hogy augusztus 23-át nyilvánítsák a totalitárius rendszerek áldozatainak emléknapjává.
(Bal oldalon: Deportálás Kőszegen 1944 júliusában; jobb oldal: szovjet katonák malenkij robotra hurculnak civileket.)
2008 szeptemberében magyar, észt, brit, német és lett képviselők hasonló értelmű nyilatkozattervezetet terjesztettek az Európai Parlament (EP) elé. Az EP 2009 áprilisában állásfoglalást szavazott meg a totalitárius rendszerekről, és ebben javasolták az emléknap megtartását.
Végül magyar-litván-lengyel kezdeményezésre, az EU-országok igazságügyi miniszterei 2011. júniusi luxembourgi tanácskozásukon, a magyar soros elnökség alatt fogadták el a totalitárius rendszerek által elkövetett bűncselekmények áldozataira emlékező tanácsi következtetés dokumentumot. Ebben az 1939-ben Moszkvában megkötött Molotov–Ribbentrop-paktum, más néven Hitler-Sztálin-paktum aláírásának napját, augusztus 23-át jelölték meg a Totalitárius Diktatúrák Áldozatainak Európai Emléknapjául.
A dokumentum elfogadásával az Európai Unió lépést kívánt tenni a közös európai múlt tudatának és a kollektív emlékezetnek az erősítéséért.
(A mordóviai és auschwitzi táborok kerítése.)
2011. augusztus 23-án az Európai Unió tagállamainak igazságügyi miniszterei Varsóban közösen rótták le kegyeletüket az áldozatok előtt, majd részt vettek egy nemzetközi konferenciát rendeztek a Varsói Felkelés Múzeumában.
2012-ben az esemény házigazdája Magyarország.
(Az auschwitzi és kolimai koncentrációs táborok bejárata.)