Francois Hollande, a francia Szocialista Párt (PS) legesélyesebb elnökjelöltje szerint közös gazdasági és politikai kormányzással az eurózóna leküzdheti a válságot, és megfelelő választ adhat a piacok támadásaira.
A Libération című francia napilapnak adott keddi interjúban a baloldali politikus sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az euró bevezetése nem kölcsönzött politikai tekintélyt az euróövezetnek, s az európai szerződés sem erősítette meg a közös európai kormányzást.
Véleménye szerint Európa vagy szétesik és visszatér a nacionalizmusokhoz, vagy pedig képes lesz „talán a jelenleginél kevesebb országgal létrehozni egy olyan politikai és gazdasági kormányzást, amellyel lehetővé válik Európa számára a piaci támadások kivédése” – fogalmazott a francia ellenzék vezető politikusa.
A múlt hónapban hasonló elképzelést fogalmazott meg Nicolas Sarkozy államfő és Angela Merkel német kancellár, amikor az eurózóna kormányának létrehozására tettek javaslatot, két és fél évre választott elnökkel az élen, akitől az övezet legsúlyosabb válságának kezelését várnák el.
Hollande szerint a görög adósságválság megoldásához nem olyan deficitcélokra van szükség, amelyekről mindenki tudja, hogy megvalósíthatatlanok, hanem adó- és strukturális reformokra. A Görögországnak előírt kötelezettségeket szerinte nem az államháztartási hiány célszámaiban kellene meghatározni, hanem bizonyos számú reformban.
A legnagyobb francia ellenzéki párt október 16-án választja meg amerikai mintára elnökjelöltjét, a tisztségért hat baloldali politikus száll ringbe. Közülük Francois Hollande számít a favoritnak, aki egy kedden nyilvánosságra hozott felmérés szerint a jövő évi elnökválasztás első fordulóját biztosan nyerné a szavazatok 31 százalékával, tíz ponttal maga mögé utasítva a jelenlegi elnök Nicolas Sarkozyt, aki feltehetően újrajelölteti magát.
Az 57 éves Hollande évtizedek óta áll a francia politika élvonalában, sokáig a párt vezetője is volt, de miniszteri tisztséget soha nem töltött be. Az Európát, a külföldi befektetőket vagy a gazdasági irányítást érintő, centrum felé húzó mérsékelt álláspontjai gyakran egybevágnak a jelenleg kormányzó jobboldal javaslataival. Hollande ugyanakkor a hiperelnöknek is nevezett Sarkozy szerinte abnormális elnökségével szemben „a normális elnökség” jelszavát tűzte zászlajára.