Ínog az izraeli kormány

Dan Haluc izraeli vezérkari főnök lemondása és az Ehud Olmert izraeli kormányfő ellen indított vizsgálat komolyan megingatta a közvélemény-kutatások szerint egyre népszerűtlenebb izraeli kormányt.


Haluc tábornok a legmagasabb rangú tisztségviselő, akinek az elhibázott libanoni háború miatt távoznia kellett tisztségéből. A vezérkar többi tagjával együtt tartott tanácskozáson a tábornok „jól szervezett átmenetet” ígért az utódláshoz – közölte egy katonai szóvivő. Amír Perec védelmi miniszter, aki fogadta Haluc tábornokot, közleményben jelentette be, hogy a távozó vezérkari főnök utóda kinevezéséig a helyén marad, és gyors utódlást ígért a kormányfővel együttműködve.
Haluc tábornok nem az egyetlen, aki a közvélemény szerint felelős a Hezbollah libanoni síita szervezettel július 12. és augusztus 14. között vívott háború hibáiért. Az izraeliek többsége úgy ítéli meg, hogy Olmertnek és Perecnek is le kellene mondania. A Maariv szerint Dan Haluc kedden bejelentett távozása után „most Amír Perecen a sor, hogy távozzon tisztségéből, ily módon lehetővé téve a hadsereg számára, hogy új útra lépjen. Ami Olmertet illeti, a közvéleménynek kell ítéletet mondania.”
A kormányfő helyzete annál inkább ingataggá vált, mivel az államügyész vizsgálatot rendelt el ellene az ország második legnagyobb bankjának, a Leumi banknak a privatizálása miatt kitört pénzügyi botránnyal kapcsolatban. Olmertet azzal gyanúsítják, hogy még 2005-ben ügyvezető pénzügyminiszterként közbenjárt egy ausztrál üzletember, Frank Lowy érdekében, aki más jelöltek mellett részesedést kívánt vásárolni a Leumiban. A versenytárgyalást végül egy olyan cég nyerte meg, amellyel Lowe nem állt kapcsolatban.
Ehud Olmert több más, egyebek közt ingatlanügyekkel kapcsolatos vizsgálatban is érintett. A jobboldali és baloldali ellenzéki pártok szerdán úgy ítélték meg, hogy Olmertnek távoznia kellene tisztségéből, anélkül, hogy megvárná a libanoni háborúról folyó hivatalos vizsgálat eredményét, amelyet várhatóan február elején tesznek közzé.
A hadsereg rádiója felvetette azt a lehetőséget, hogy Haluc tábornok távozása dominóhatást vált ki, Olmert és Perec távozását maga után vonva.
Hanan Krisztal, a közszolgálati rádió kommentátora szerint a kormányfő sorsa pártja, a nagyrészt a Likud és a Munkapárt egykori tagjai alkotta Kadima „túlélési képességétől” függ. A kommentátor szerint a választásokon tavaly első ízben indult centrista párt vezetői szerint Ehud Olmertnek le kellene mondania, hogy átadja a gyeplőt Cipi Livni jelenlegi külügyminiszternek, az egyetlennek, aki nem veszített népszerűségéből a felmérések szerint.
A libanoni háború óta Izraelben tapasztalható elégedetlenséget csak fokozták a korrupciós botrányok, valamint az, hogy – ellentétben a harcok elején a katonai és politikai vezetők által tett ígéretekkel – a hadsereg képtelen volt megakadályozni a zsidó állam elleni palesztin rakétatámadásokat.
Bírálatok érik egyebek közt a háborúban részt vevő reguláris egységek és önkéntesek felkészületlenségét, a parancsnokságon belüli zavart és az egymásnak ellentmondó parancsokat, valamint azt, hogy a hadsereg nem érte el célját: nem zúzta szét a Hezbollah katonai gépezetét, és nem érte el a síita milícia által foglyul ejtett két izraeli katona kiszabadulását.
BreuerPress-info