A tanokat nem, kizárólag az adatkezelést vizsgáltuk
Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatal elnöke a nemrégiben lezajlott vizsgálatról beszélt, ami a Szcientológiai Egyháznál zajlott.
A napokban egy komoly vizsgálat zajlott a Szcientológiai Egyház központjában, ennek kapcsán Ön egy sajtótájékoztatót tartott. Kérem, mondja el, hogy mit is mondott!
A rendőrségi akcióról nincsenek információim, az biztos, az adatvédelmi hatóság maga folytatott le egy vizsgálatot, amit még az elmúlt év decemberében kezdtünk el. Ekkor egy hatósági eljárást indítottam hivatalból, voltak mellette panaszbeadványok is, amiknek a lényege az volt, voltak, akik már kiléptek az egyház kötelékéből, voltak, akik még nem, szóval a kilépők mondták, amikor kikérték a róluk készült dokumentumokat, akkor azt a választ kapták, hogy nincsenek is már náluk ezek. Igen, de ez a kilépő az nem csak egy tagja volt a szcientológusoknak, hanem az egyik vezetője is, így nem csak a személyes dosszié volt róla, hanem egy munkatársi dosszié is. A másik panaszos, aki még tag, szintén kért tájékoztatást az adatairól, ő sem kapott semmit. A beérkezett panaszok alapján vélelmezhető volt, hogy nem csak egyedi esetekről van szó, hanem valamiféle általános gyakorlat lehet. Ennek okán rendelt el a hatóság vizsgálatot, december 7-én helyszíni szemlét tartottunk, bejelentés nélkül, mert úgy véltük, bejelentés esetén meghiúsíthatják a szemlét. Ezen alkalommal adathordozókat foglaltunk le, majd egy másik decemberi helyszíni szemlén szintén lefoglaltunk adathordozókat. Ezeket áttanulmányoztuk, majd ezek után állapítottuk meg azokat a jogsértéseket, amelyek az adatvédelem szinte minden szabályát megsértik, a tájékoztatástól kezdve az adatkezelésen át az adatbiztonságig bezárólag. A hatóság arra kötelezte az adatkezelőket, a Magyarországi Szcientológiai Egyházat és a Szcientológiai Egyház központi szervezetét, hogy a maximális büntetést fizesse be, ami 20-20 millió forint, valamint előírtuk azt, hogyan kell megváltoztatni az adatkezelést. Közben ennek az egyháznak a nyíregyházi szervezeténél is hivatalos eljárást folytatunk, de ez a vizsgálat még nem zárult le. Azt már tudjuk, hogy ezt a határozatot meg kívánják támadni a bíróság előtt, annak a döntését meg kell várni, majd annak fényében emelkedhet a határozat jogerőre. Ez azt jelenti, hogy sem a befizetés, sem pedig az adatkezelés megváltoztatása nem követelhető meg a szcientológusoktól.
Mit kell tudni a Szcientológiai Egyházról?
Mi nem vizsgáltuk az tanaikat, mi kizárólag az adatkezelést vizsgáltuk. Figyelembe vettük, hogy az állam és az egyház szétválasztásával az állami hatóságoknak nincs lehetősége hitbeli kérdésekbe beleszólni. Ám miután az Alaptörvény és az információs önrendelkezési jogról szóló törvény alapján a hatóságunknak minden magyarországi adatkezelésre nézve vizsgálati eljárásra van kompetenciája, a háztartási célú adatkezelések kivételével. Ezért az egyházakat és a vallási egyesületeket, miután a szcientológusok ma nem bejegyzett egyházként, hanem vallási egyesületként működnek, ugyanúgy megilleti a vallásszabadság. Arról nincs információm, hogy ők is Strasbourghoz fordulnak a bejegyzésük hiánya miatt, de a vizsgálatunk nem érintett olyan kérdést, ami a vallás alapjait jelentheti, az adatkezelést vizsgáltuk. Elhangzott többször, miszerint gyónási titkokat vizsgáltunk, ezzel kapcsolatban meg kell jegyezni, a szcientológusoknál mindez írásban történik, ellentétben a katolikusoknál, ahol minden szóban, fülbesúgás alapján történik. Több mint kétezer személynek lehetnek ilyen jellegű dokumentumai, ezen kívül hetvenezer emberrel álltak levelezési kapcsolatban. Gond volt az is, hogy a gyónásokkal kapcsolatos információk harmadik személyhez is kikerültek, ezeknek a számát nem tudjuk megbecsülni.
Milyen jellegű információkról van szó?
Voltak olyan kérdések és válaszok, ahol például az összes addigi szexuális partnert fel kellett sorolni, névvel és foglalkozással, de a teljes rokonságról is kédezték az embereket. Most ezekhez nincsen semmi köze senkinek.
Ilyen gyakorlat egyetlen nagy egyháznál nincs.
Ez így van, mi az adatkezelést vizsgáltuk. Visszatérve az előzőekhez, a szcientológusokkal aki kapcsolatba kerül, tesztet tölt ki, összejövetelekre jár, arról készül egy személyes, úgynevezett PC dosszié, van még egy etikai dosszié is, arra az esetre, ha a tag elkövet valamilyen az egyházi tanításokkal szembeni tettet, vannak dossziék a munkatársakról is. Ezekben a dossziékban harmadik személyek neve is szerepel, ami szintén adatkezelési problémákba ütközik.
Felmerült az is, hogy egyfajta kémkedési ügy is lehetséges.
Nekünk erre nézve nincs információnk, említettem, a rendőrségi akciókat nem tudjuk kommentálni. Azt tudjuk, azoknak az adataiknak egy részt, akik jelentkeztek az egyháznál, kiküldték Amerikába.
Az USA-ban most megint mindent rendben találtak a szcientológusoknál, pedig évekkel ezelőtt ott is több per volt ellenük. Mi lehet ennek az oka?
Nekem erre nézve nincsenek információim, mi igénybe vettünk több szakértőt, így klinikai szakpszichológusét is, ő állapította meg, hogy az úgynevezett e-méter vizsgálat során komoly beszűkült állapotot érnek el az embereknél. A dossziékkal kapcsolatban elmondható, hogy az etikai dossziékban szerepelnek olyan részek, ahol az illető elmondja, vásárolt feketén, nem kért számlát szolgáltatásért, ezeknek az adatoknak a gyűjtése sem jogszerű.
Mi az Európai Unió hozzáállása a szcientológusokkal kapcsolatban?
Voltak uniós adatvédelmi vizsgálatok, a mostani vizsgálatunk eredménye is érdekes lehet az uniós társhatóságok számára is.
Köszönöm a beszélgetést.
Breuer Péter