Tombol a palesztin terrorhullám Izraelben 5. halott

Tombol a palesztin terrorhullám Izraelben 5.halott 

Két izraelit késsel megölt egy palesztin merénylő Tel-Avivban,  három embert agyonlőtt egy palesztin egy újabb ciszjordániai merényletben.

www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4728365,00.html

אמריקני חילק אוכל לחיילים – ונרצח בפיגוע
5 נרצחו בשני פיגועים ביום הקשה ביותר בגל הטרור הנוכחי: תלמידי ישיבה מבית שמש ביקרו באתר שהוקם לזכר שלושת הנערים, וחילקו אוכל לחיילים. אחד מהם, אמריקני בן 18, נורה למוות בפיגוע שבו נרצחו גם יעקב דון, בן 49 מאלון שבות, ופלסטיני בן 40

 

צילום: תני נויפלד

ההשתלטות על המחבל

יום ההתנדבות הסתיים באסון: צעיר אמריקני בן 18 הוא אחד מנרצחי פיגוע הירי והדריסה באזור צומת אלון שבות בגוש עציון. הצעיר היה חלק מקבוצה מתנדבי ישיבה בבית שמש שהגיעו לחלק אוכל לחיילים והיו בדרכם חזרה לישיבה כשהפיגוע החל. בפיגוע נרצחו גם יעקב דון, בן 49 ואב לארבעה מאלון שבות שיובא למנוחות מחר ב-10:30 בבית העלמין בכפר עציון, ופלסטיני בן 40.

 

זהו היה היום הרצחני ביותר מאז החל גל הטרור בתחילת חודש אוקטובור עם חמישה בני אדם שנרצחו. היום הקטלני הקודם היה לפני חמישה שבועות בשני הפיגועים בירושלים, בשכונת ארמון הנציב ושכונת גאולה, שבהם נרצחו ארבעה ישראלים. הערב (ה’) התקבל דיווח על פיגוע דקירה נוסף באזור שקד בצפון השומרון. כעבור דקות ספורות הופרך החשד.

 

הצעיר הגיע לארץ כחלק מפרויקט שבמסגרתו צעירים מהעולם מתנדבים למשך תשעה חודשים וחצי. במסגרת הפרויקט הם לומדים בישיבה בבוקר ומתנדבים בערב.

 

אב לארבעה. אחד הנרצחים בפיגוע יעקב דון ()

אב לארבעה. אחד הנרצחים בפיגוע יעקב דון

 

צילום: אלי מנדלבאום

זירת הפיגוע, הערב

מטפלים בפצועים באלון שבות ()

מטפלים בפצועים באלון שבות

 (צילום: רויטרס)

(צילום: רויטרס)

אחד הרכבים שנפגע במסע הירי של המחבל (צילום: כב"ה היו"ש)

אחד הרכבים שנפגע במסע הירי של המחבל(צילום: כב”ה היו”ש)

המתנדבים ביקרו הבוקר באתר עוז וגאון שהוקם לזכר שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו. לאחר מכן הם הגיעו לחלק אוכל לחיילים שמשרתים בגזרת עציון. מנהלי הישיבה יצרו קשר עם משפחתו של הצעיר והודיעו להם את הבשורה המרה.

 

דון, בן להורים ניצולי שואה, היה דוקטורנט לטכנולגיה חינוכית באוניברסיטת חיפה ושימש כמדריך תקשוב במשרד החינוך. בעבר הוא היה שליח הוראה בטורונטו שבקנדה ובעבר שימש כיו”ר ועדת החינוך באלון שבות. הוא הותיר אחריו את אשתו שרה ושלושה בנים ובת בני 21-13.

 

הפלסטיני שנרצח הוא שאדי ערפה, תושב חברון, שנורה בשוגג על-ידי המחבל שביצע את הפיגוע. המחבל הוא מוחמד עבד אל-באסט חרוב, בן 24 מהכפר דיר סאמת ליד חברון. גם ראאד אל-מסאלמה, שביצע את הפיגוע הרצחני בתל אביב, שבו נרצחו אהרון יסייב וראובן אבירם, הגיעו מאזור חברון.

המחבל שביצע את הפיגוע בגוש עציון. מוחמד חרוב ()

המחבל שביצע את הפיגוע בגוש עציון. מוחמד חרוב

נורה למוות בשוגג על-ידי המחבל. שאדי ערפה מחברון ()

נורה למוות בשוגג על-ידי המחבל. שאדי ערפה מחברון

נעמה בגריש, אחות אחראית במחלקה לרפואה דחופה בשערי צדק, הייתה באזור הפיגוע כשהייתה בדרכה חזרה לביתה מהעבודה. „היה פקק ארוך ופתאום יצא רכב מהפקק והתחיל לנסוע בפראות מולי. התחלתי לצפצף לו ושמעתי יריות והבנתי שהיה פיגוע”, היא סיפרה.

 

בגריש סטתה מהכביש מיד לאחר ששמעה את היריות, התקשרה לבעלה וחזרה לזירה לעזור. „לוקח כמה שניות להבין שאתה בתוך אירוע. לוקח זמן להבין שאתה צריך ללכת לעזור ולעשות מה שאתה יודע לעשות הכי טוב”.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב התייעצות ביטחונית עם גורמי צבא, משטרה ושב”כ בעקבות הפיגועים בתל אביב ובגוש עציון. בשיחה דנו בדרכי פעולה בנפת חברון שממנה יצאו מרבית המפגעים לאחרונה. בנוסף, דנו בצעדים נגד ישראלים שמעסיקים או מסיעים שוהים בלתי חוקיים.

הייתה בדרכה לביתה ממשמרת בבית החולים וסייעה לטפל בפצועים. בגריש ()

הייתה בדרכה לביתה ממשמרת בבית החולים וסייעה לטפל בפצועים. בגריש

מתחקיר ראשוני של הפיגוע בגוש עציון עולה כי המחבל הגיע במכוניתו ממערב למזרח בכביש שבין אלון שבות לצומת הגוש. המחבל הבחין בעומס תנועה לכיוון צומת הגוש, עקף את הרכב והחל לירות ללא הבחנה עם תת-מקלע מדגם עוזי לכיוון כלי הרכב שעמדו בפקק.

 

שבעה בני אדם נפצעו, מתוכם שלושה נרצחו. המחבל המשיך בנסיעתו והתנגש בכלי רכב ובכך נבלם מסע הירי. הוא נלכד ונלקח לחקירה של כוחות הביטחון.

 

חמישה בני אדם נוספים, בהם אזרחים אמריקנים, נפצעו קל והם פונו על-ידי פרמדיקים של מד”א לבית החולים שערי צדק בירושלים.

 

יובל לסרי, שהשתלט על המחבל, סיפר: „עמדתי בפקק ואז שמעתי יריות. המחבל התנגש ברכב שהיה מאחוריי. יצאתי מהרכב, דחפתי את הנשק שלו וזרקתי את המחבל על הרצפה. לא יריתי לעברו כי לא הייתי בטוח שהוא המחבל, אבל אז ראיתי את התת-מקלע לידו והבנתי שהוא המחבל”.

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה

לפנייה לכתב/ת 

שני בני אדם נרצחו בפיגוע דקירה בתל אביב
מחבל דקר שלושה בבית פנורמה בדרך בן צבי בדרום תל אביב. שניים נרצחו ואחד נפצע בינוני. מתפללים הצליחו לבלום את המחבל בכניסה לבית כנסת מאולתר ולנעול את הדלת. הוא נלכד בידי אזרח שהחזיק אותו עד הגעת השוטרים. כעבור כשעתיים: חשד לפיגוע ירי בגוש עציון

 

סמוך לזירת הפיגוע בדרום תל אביב

 

 

שניות אחרי הפיגוע בתל אביב

הטרור חזר אחרי כמה ימים של שקט יחסי. שני בני אדם נרצחו על ידי מחבל פלסטיני, ואדם נוסף נפצע באורח בינוני, בפיגוע דקירה בצהריים (ה’) בבניין פנורמה בדרך בן צבי בדרום תל אביב. הפצוע פונה לבית החולים איכילוב. עובדים בחנויות הסמוכות למקום השתלטו על המחבל, פלסטיני בן 36 מדורא באזור חברון, שנפצע קל. למחבל אין עבר ביטחוני והוא הועבר לחקירת השב”כ. המחבל עבד במסעדה סמוכה לזירת הפיגוע, באישור עבודה. כעבור כשעתיים דווח על פיגוע ירי בגוש עציון, היכנסו לידיעה לפרטים המלאים.

 

שמעון ועקנין, שהתפלל בבית כנסת מאולתר שפועל בבניין, סיפר שהמחבל הגיע עם סכין ודקר את מי שנקרה בדרכו בקומה הרביעית. אחד הפצועים רץ לתוך בית הכנסת, והמתפללים שהבחינו במתרחש סגרו את הדלת: „דקה אחרי שהתחלנו תפילת 18 נכנס אדם, כולו דם, ונפל על המתפללים. אחד מאיתנו ראה מחבל עם סכין ענקית מנסה להיכנס לבית הכנסת והספקנו לסגור את הדלת. עמדנו עשרה אנשים על הדלת, אבל הוא היה חזק ודחף בניסיון להיכנס פנימה. חלק מהמתפללים טיפלו בפצוע ששכב על הרצפה, שמוּ לו סמרטוט וכמה בדים על הפתחים שלו”.

רגעי תפיסת המחבל בתל אביב

 

בשל דיווחים של עדי ראייה על מחבל נוסף שנמלט מהמקום נערכו סריקות באזור. כוחות משטרה הציבו מחסומים על נתיבי איילון סמוך למחלף וולפסון. במהלך הימים האחרונים התרחשו כמה ניסיונות פיגוע ביהודה ושומרון, בעיקר נגד חיילים, וכן המשיכו אירועים של יידויי אבנים. עם זאת, הפיגוע היום הוא הראשון שגרם לנפגעים מאז רצח יעקב ונתנאל ליטמן ביום שישי שעבר ליד עתניאל.

 

צילום: ניצן דרור ויוגב אטיאס

„פצוע מגואל בדם נפל על המתפללים”

 

זירת הפיגוע (צילום: אבי מועלם)

זירת הפיגוע(צילום: אבי מועלם)

 (צילום: אבי מועלם)

(צילום: אבי מועלם)

פינוי פצועים מהזירה ()

פינוי פצועים מהזירה

 

תדרוך מנהל בית החולים איכילוב

 

צילום: ניצן דרור ויוגב אטיאס

דיווח מזירת הפיגוע

 

ליד אירוע הדקירה ()

ליד אירוע הדקירה

 (צילום: google maps)

(צילום: google maps)

 

 ()

 

מפקד מרחב יפתח ניצב משנה דוד גז סיפר: „היה אירוע שנמשך כמה דקות, ככל הנראה עד שעובר אורח תפס אותו עד הגעת המשטרה. המחבל נמצא בחקירה”.

 

מנכ”ל איכילוב רוני גמזו אמר כי לבית החולים הגיע אדם במצב אנוש שמת מפצעיו, ואחד נוסף עם דקירות בפלג גופו העליון במצב בינוני-קשה: „אנחנו כרגע נמצאים בטיפול בפצוע הראשון. כרגע מיוצב. אנחנו נמצאים בתחילתו של הטיפול. שניהם נדקרו”.

 

מנכ”ל מד”א אלי בין אמר בראיון לאולפן ynet: „מדובר בפגיעות בפלג גוף עליון, הרבה פגיעות, מכלי אחד שכאמוּר ולצערי הרב גרם למותו של ההרוג”.

 

 (צילום: אבי מועלם )

(צילום: אבי מועלם )

 (צילום: אבי מועלם )

(צילום: אבי מועלם )

פרמדיקים של מד”א משה דננברג ויונית ניניו, שהגיעו למקום, סיפרו: „המראה היה קשה. בכניסה לאחד העסקים בבניין שכב גבר כבן 32, מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה, כשהוא סובל מפצעי דקירה בפלג גופו העליון. בסמוך אליו שכב גבר עם פצעי דקירה בפלג גופו העליון. בקומה מתחת איתרנו פצוע נוסף, גבר כבן 50, בהכרה”.

דובר מרחב יפתח של המשטרה, סמי דזובס, אמר כי הנפגעים נדקרו על ידי אדם שנכנס לבית הכנסת: „החשוד נעצר על ידי שוטרים שמיהרו למקום מתחנת יפו. כרגע אנחנו עוסקים בתיחום הזירה וסריקות כדי לוודא בעצם שאין שותפים למעשה. כפי שזה נראה כרגע, האירוע הוא על רקע לאומני”.

בחמאס בירכו על הפיגוע בתל אביב וקשרו אותו ישירות להחזקת גופות המחבלים. „זו פעולה הירואית

אשר מדגישה שעמנו מתעקש לקרוא תיגר על צעדיה של ישראל, אשר שוללת ממנו את הבאת בניו לקבורה”, נמסר. „צעירי ההתנגדות בגדה המערבית יאלצו את ישראל באמצעות פיגועיהם האיכותיים למסור את גופות השהידים לבני משפחותיהם. צעדיה אלה של ישראל ימטירו עליה אש ותופת”.

 

השתתף בהכנת הידיעה: אליאור לוי