Asher G. Ehrenfeld főrabbi kijelentette, hogy a hitközségi vezetésben országszerte legalább 50 százalékos női reprezentáltságot szeretne.

NEMZETKÖZI ZSIDÓ NŐEGYLET ALAKULT DEBRECENBEN

 

dzsh

Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke 2015. április 19-én Debrecenben, a Közép-és Kelet-Európai Zsidó Hitközségek és Szervezetek Szövetsége által összehívott Nemzetközi Nőegyleti Konferencián arról beszélt megnyitójában, hogy nagy megtiszteltetés számára Debrecenben üdvözölni a Szövetség alakuló női tagozatát. Kitért arra, hogy a debreceni hitközség fejlődése mögött hatékony és fáradtságos munka áll, melyből a hölgyek is aktívan kiveszik a részüket, így ennek fényében nem meglepő, hogy a debreceni zsidó nőegylet igyekszik nemzetközi szinten is tényezővé válni. A nemrégiben újraválasztott hitközségi vezető üdvözölte a megjelent kolozsvári, nagyváradi, szatmárnémeti, temesvári, pécsi és budapesti egyesületek képviselőit és reményét fejezte ki, hogy a kezdeményezés a jövőben még több szervezetet fog megszólítani.

Asher G. Ehrenfeld főrabbi kijelentette, hogy a hitközségi vezetésben országszerte legalább 50 százalékos női reprezentáltságot szeretne.

Darvas István főrabbi beszédében hangsúlyozta, hogy ma, amikor a kor szelleme szerint megint jó zsidó nőnek lenni, akkor csak azok a közösségek működhetnek jól és hatékonyan, ahol a hölgyek jól érzik magukat. Kiemelte, hogy a férfi számára kincs az a nő, akire hallgathat, ezért olyan nőkre van szükség, akikre érdemes odafigyelni.

Petrányi Viktória előadásában a szerepek kettősségéről és a kettősség feloldásáról beszélt: szerinte a válaszokat, kulcsokat mindenkinek magának és magában kell megtalálnia, nincs egyetemes recept arra, hogyan válhat a nő minden szerepében tökéletessé.

Hidasi Kati, a szervező debreceni nőegylet elnöke a múltbeli sikerekről és a jövő terveiről is beszélt, miközben számos színes dián mutatta be a jelen mozgalmas nőegyleti életét.

Kincses Gabriella a nagyváradi hitközségről érkezett és a kettős kisebbség problémáinak – magyarként és zsidóként élni Romániában – kérdéseit feszegette és próbált válaszokat találni a hallgatósággal együtt.

A feszes tempójú délelőtt után egy kötetlenebb hangulatú, de nagyon intenzív workshop keretében megalakult a Női Tagozat, elkészült a következő évek munkáját meghatározó programtervezet, kialakult egy szervezetrendszer vázlata és sikerült egységes álláspontra jutni az alapelvek és az irányelvek tekintetében.

A Konferencia záródokumentumában foglaltak szerint a tagozat tagjai, a zsidó hitközségek keretein belül működő nőegyletek és női egyesületek a továbbiakban összehangolják tevékenységüket az eredményesebb közösségépítés érdekében, egymással folyamatos kapcsolatot tartva igyekeznek a problémák hatékony megoldását megtalálni és munkájukkal a zsidó közösségek mindennapjaiban hasznos, építő szerepet vállalni.

A hiánypótló szervezet megalakítása egy nem mindennapi hangulatú találkozó eredménye, mely a tagok szerint egy hosszú és gyümölcsöző együttműködés első állomása volt. A tagozat várja a további tagok jelentkezését, a tagság minden hitközségi és zsidó nőegylet számára nyitott.