Külügyminisztérium, a biztonsági kockázatok minimalizálása és a magyar állampolgárok esetleges bajba kerülésének megelőzése érdekében felülvizsgálta
utazási tanácsait.
Az egyiptomi helyzet gondos mérlegelése alapján,
figyelemmel az európai uniós partnereink álláspontjára is, a
Külügyminisztérium az utazási tanácsok további szigorítása mellett
döntött, és a biztonsági helyzet érdemi javulásáig egyelőre nem
javasolja az utazást egész Egyiptomba. Ennek megfelelően a
Külügyminisztérium – a konzuli védelemről szóló 2001. évi XLVI
törvény alapján – az ország teljes területét az „I – Utazásra nem
javasolt országok és térségek” biztonsági kategóriába sorolja.
Az augusztus 14-én a fővárosban és Egyiptom több régiójában
kirobbant erőszakos összecsapások miatt a kormány egy hónapra
szükségállapotot, este hét és reggel hat óra között pedig éjszakai
kijárási tilalmat rendelt el Kairóban, Alexandriában, Szuezben és az
ország több tartományában. Az események miatt felfüggesztették a
vasúti közlekedést az ország északi és déli része között,
megerősítették a kormányépületek védelmét, Kairóban és az ország más
területein több helyen útlezárások, katonai ellenőrző pontok vannak,
lezárták a látogatók elől a gízai piramisokat is.
A Külügyminisztérium a Kairói Nagykövetségtől, a helyi
hatóságoktól, hivatalos forrásoktól, az Európai Unió tagállamaitól,
valamint a nagyobb utazási irodáktól és érdekképviseleti szervektől
származó információk alapján folyamatosan figyelemmel kíséri és
elemzi az egyiptomi biztonsági helyzet alakulását, az oda utazó,
vagy ott tartózkodó magyar állampolgárok biztonságát érintő
körülményeket. Az információk elemzése és az utazási tanácsok
kiadása, frissítése során elsődleges szempont az utazók biztonsága.
Figyelemmel az augusztus 16-án, pénteken Egyiptom több
tartományában folytatódó tömegtüntetésekre és erőszakos
cselekményekre, valamint az országban uralkodó biztonsági környezet
és a belpolitikai helyzet kiszámíthatatlanságára, a
Külügyminisztérium, a biztonsági kockázatok minimalizálása és a
magyar állampolgárok esetleges bajba kerülésének megelőzése
érdekében felülvizsgálta utazási tanácsait. Az egyiptomi helyzet
gondos mérlegelése alapján, figyelemmel az európai uniós partnereink
álláspontjára is, a Külügyminisztérium az utazási tanácsok további
szigorítása mellett döntött, és a biztonsági helyzet érdemi
javulásáig egyelőre nem javasolja az utazást egész Egyiptomba. Ennek
megfelelően a Külügyminisztérium – a konzuli védelemről szóló 2001.
évi XLVI törvény alapján – az ország teljes területét az „I –
Utazásra nem javasolt országok és térségek” biztonsági kategóriába
sorolja. (Az utazási szerződésről szóló 281/2008. (XI. 28.) Korm.
rendelet 8. § (6) bekezdésének hatálya alá tartozó területek.)
A Vörös-tengeri védett üdülőkomplexumokban egyelőre viszonylagos
nyugalom van, az egyiptomi hatóságok biztosítani tudják a külföldiek
részére szükséges védelmet. Az egyiptomi rendőrség azonban a
szállodák területén való tartózkodást tanácsolja a turistáknak mind
Hurghadában, mind Sharm-El-Sheik-ben. Nyomatékosan kérjük a jelenleg
ezeken a területeken tartózkodókat, hogy – a helyi rendőrség
kérésének megfelelően – maradjanak az üdülőközpontok területén.
Az üdülőterületeken pillanatnyilag tapasztalható viszonylagos
nyugalom ellenére jelenleg e területekre sem tudjuk javasolni az
utazást. Az ott tartózkodó nyaralóktól azt kérjük, hogy folyamatosan
tájékozódjanak az utazási irodáknál, vagy azok helyi képviselőinél
és kövessék nyomon a helyi hatóságok, híradások és szállásadók
figyelmeztetéseit, tanácsait, utasításait, és annak megfelelően
járjanak el.
A Külügyminisztérium továbbra is kiemelten figyeli az egyiptomi
biztonsági helyzet alakulását, és az ország egészének, vagy egyes
területeinek besorolásán haladéktalanul változtat, amennyiben az
utazási tanács módosítása indokolttá válik.
Tüntetésekkel nem csak Kairóban, hanem az ország más területein
(elsősorban a nagyvárosokban) is számolni kell, amelyek erőszakos
cselekményekbe csaphatnak át, adott esetben tűzharcok alakulhatnak
ki. A jelenleg Egyiptomban tartózkodókat nyomatékosan kérjük, hogy
biztonságuk érdekében mindenképpen kerüljék el a
tömegmegmozdulásokat, és ezek környékét is. Ha ilyet látnak, a
legrövidebb időn belül hagyják el a helyszínt. Fényképeket ne
készítsenek se a tüntetőkről, se a rendvédelmi szervek tagjairól,
még mobiltelefonnal sem. Folyamatosan kövessék nyomon az
eseményekről tudósító híradásokat.
A hadsereg a városokban és vidéken is számos katonai ellenőrző
pontot állított fel. Kérjük, hogy ezeken a helyeken kövessék a
hadsereg alakulatainak utasításait, úti okmányaikról legalább
másolatot minden esetben tartsanak maguknál, azt kérésre adják át az
ellenőrzést végző katonáknak.
Felhívjuk az Egyiptomban tartózkodó állampolgáraink figyelmét,
hogy a kairói nagykövetségen történő bejelentkezés megkönnyítheti a
velük való kapcsolattartást esetleges vészhelyzetben, és
elősegítheti a róluk történő konzuli gondoskodást.
A kairói magyar nagykövetség a kialakult helyzetben megerősített
ügyeletet tart, biztosítva, hogy a segítséget, tájékoztatást kérő
magyar állampolgáraink folyamatosan, a nap 24 órájában elérhessék a
külképviseletet. A magyar konzuli szolgálat, szorosan együtműködve
más tárcákkal, uniós partnereinkkel és az utazási irodák, biztosítók
érdekképviseleti szerveivel, továbbra is segítséget nyújt az esetleg
bajba kerülő magyar állampolgároknak és mindent elkövet a bajba
jutások megelőzése érdekében.














