Halálra ítélték Szaddám Huszeint a dudzsaili mészárlás miatt

Emberiesség elleni bűntettek miatt halálra ítélték vasárnap Szaddám Huszein volt iraki elnököt, miután bűnösnek mondták ki az ellene indult első perben, a dudzsaili mészárlás ügyében.


Dudzsail iraki síita faluban 148 embert öltek meg az iraki biztonsági erők 1982-ben, megtorlásul egy Szaddám Huszein elleni merényletkísérletért.
Az előző rendszer vezető tisztségviselőinek bűnpereiben eljáró iraki különleges törvényszék ítélete szerint akasztófán kell végeznie Szaddám Huszein féltestvérének, Barzán at-Tikrítinek, volt titkosszolgálati vezetőnek és a volt forradalmi bíróság vezetőjének, Avad al-Bandarnak is. Életfogytiglani börtönbüntetést róttak ki Taha Jaszín Ramadán volt alelnökre, akire az ügyészség a perben szintén halálbüntetést kért. A Baasz párt három további volt vezető tisztségviselőjére kínzás és gyilkosság bűntette miatt 15 évig terjedő börtönbüntetést szabtak ki, egy negyediket pedig felmentettek.
A volt iraki diktátor ellen több ügyben is folyik büntetőeljárás, s mindegyik esetben olyan súlyú a vád, hogy bármelyik perben halálra ítélhetik.
Automatikus fellebbviteli eljárás kezdődik hétfőn a volt iraki elnök és három vádlott-társa ügyében – közölte a törvényszék egyik bírája. A törvényszék működési szabályzata szerint halálos ítéletek és életfogytiglani szabadságvesztések kiszabása esetén automatikusan le kell folytatni a fellebbviteli eljárást. A különleges törvényszék fellebbviteli kamarája dönt e fellebbezésekről. A kilencfős bírói testületet nem köti semmilyen határidő, tetszése szerinti ideig mérlegelheti az ügyeket.
„Az igazság megcsúfolásának” nevezte a Szaddám Huszein iraki elnök ellen hozott halálos ítéletet a volt iraki elnök védői csapatának egyik tagja. Busra al-Halil szavai szerint „egy törvénytelen bíróság ítélkezett egy kirakatperben”.
Dzsalal Talabani iraki elnök szerint tisztességes volt Szaddám Huszein pere. Az államfő mindazonáltal – biztonsági okokra hivatkozva – nem kívánta kommentálni vasárnapi nyilatkozatában az exelnök ellen hozott halálos ítéletet.
A síita vezetésű iraki kormány szerint Szaddám Huszein a rá kiszabott halálos ítélettel azt kapta, amit megérdemelt. „Ez a legkevesebb, amit Szaddám Huszein megérdemelt” – mondta a miniszterelnök, Núri al-Máliki szóvivője. „Olyan döntés született, amilyenre számítottunk” – tette hozzá. „Politikai ítélet egy politikailag elfogult bíróságtól” – reagált egy neve elhallgatása mellett nyilatkozó befolyásos szunnita parlamenti képviselő.
Iraki síiták vad ünneplésbe kezdtek Szaddám Huszein halálra ítélésének hírére Bagdad Szadrváros nevű negyedében. Fiatalok sokasága énekelt, táncolt örömében a túlnyomórészt síiták lakta városrész utcáin, fittyet hányva az ítélethirdetés napjára elrendelt kijárási tilalomnak. Ugyanakkor Szaddám Huszein szűkebb hazájában, Tikrítben röviddel a volt elnök halálos ítéletének kihirdetése után ezrek vonultak az utcákra, bosszút esküdve a törvényszék ellen.
A halálra ítélt volt elnök felszólította az iraki népet, hogy utasítsa el a felekezeti erőszakot, és ne álljon bosszút az ellene hozott halálos ítéletért a megszálló hatalmakon és a megszálló országok népein – közölte nyugati tudósítókkal az elítélt exelnök egyik ügyvédje.
A Szaddám Huszeinre kiszabott halálos ítélet kihirdetésének napja „szép nap az irakiak számára” – mondta vasárnap Tony Snow, a Fehér Ház szóvivője. Az Egyesült Államok iraki nagykövete Zalmay Halilzad úgy értékelte az ítéletet, hogy az „fontos mérföldkő Irak számára a jog uralmán alapuló szabad társadalom felé vezető úton”.
Franciaország „tudomásul veszi a Szaddám Huszeinre kirótt halálos ítéletet, és reméli, hogy nem kelt újabb feszültségeket e döntés Irakban – jelentette ki Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter. Margaret Beckett brit külügyminiszter üdvözölte, hogy Szaddám Huszein és társai bíróság előtt feleltek bűntetteikért.
„Katasztrofális következményekkel” járna Irakra nézve Szaddám Huszein felakasztása – vélekedett Konsztantyin Koszacsov, az orosz parlament külügyi bizottságának elnöke az Eho Moszkvi rádióban, hozzátéve, hogy egyébként valószínűtlennek tart egy ilyen fejleményt. Nyilvánvaló, hogy ez az ítélet még inkább megosztja majd az iraki népet – hangsúlyozta.
Carl Bildt svéd külügyminiszter szintén üdvözlendőnek nevezte, hogy Szaddám Huszeint felelősségre vonták, de kijelentette, hogy a halálos ítélettel nem ért egyet. „Tökéletesen ismert Svédország és az Európai Unió álláspontja ez ügyben, és a halálbüntetés alkalmazásának elítélésében nem teszünk kivételt” – fogalmazott. Az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Lousie Arbour figyelmeztette az iraki hatóságokat, hogy minden jogorvoslati lehetőséget meg kell adni a hét elítéltnek.
Sonya Sceats, a legnagyobb londoni külpolitikai elemző műhely, a Királyi Külügyi Intézet (székhelye után közkeletű nevén Chatham House) nemzetközi jogi kutatási programjának szakértője azt írta vasárnap közzétett szakvéleményében: Valós probléma az, hogy a bíróság nem volt képes megőrizni függetlenségét. Teljesen egyértelmű, hogy politikusok jelentős mértékben beavatkoztak az eljárásba.
Élesen elítélte a Szaddám Huszeinre és két vádlott-társára kiszabott halálbüntetést az Amnesty International, amely szintén úgy vélekedett, hogy az ítélethez vezető per súlyosan elhibázott és méltánytalan volt. A világ legnagyobb emberi jogi szervezete is arra a következtésre jutott Londonban kiadott nyilatkozatában, hogy politikai beavatkozás ásta alá az eljáró törvényszék függetlenségét és pártatlanságát.
BPI-info