Az izraeli választások előtt

 

Az izraeli választások előtt

ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász a Heti Tv Pirkadat című műsorában beszélt az izraeli választásokról, az esélyekről.

A szakértő a holnapi izraeli választások kapcsán elmondta, a 120 tagú törvényhozásba választanak képviselőket, azok az állampolgárok, akik betöltötték a tizennyolcadik életévüket. Képviselő az lehet, aki már a huszonegyedik évét betöltötte. A választás napján munkaszünet van, de természetesen a tömegközlekedés működik, hogy mindenki tudjon voksolni. Ifj. Lomnici Zoltán azt is elmondta, a pártoknak a parlamentbe való bejutáshoz 3.25 százalékot kell elérni, bár ez Izraelben egy magas aránynak számít, ám ezzel a módszerrel jóval több párt tud képviselőket delegálni.

Egy tanulmányában az alkotmányjogász leírta a Kneszetnek, a törvényhozásnak a múltját, megjegyezve, nagyon is racionális döntést hoztak, hogy 120 főben maximalizálták a képviselők számát. Többen is úgy vélik, ha valaki 61 fős többséget tud maga mögött, az már megnyugtató lehet. Két esélyes jelölt van most, egyikük Bibi Netanjahu kormányfő és kihívója Beni Ganc. Amennyiben marad a jelenlegi kormányfő, akkor ő már az ötödik ciklusát kezdi meg, ezzel már megelőzi a legendás Ben Guriont is. Véleménye szerint ellenfelének az előnye az, hogy egy katonai felsővezető volt korábban.

Az izraeli külpolitikával kapcsolatban azt emelte ki a szakértő, hogy nemrégiben Netanjahu találkozott az amerikai elnökkel, aki a Golán-fennsík izraeli fennhatóságát ismerte el, ezzel a jelenlegi kormányfő sikerességéhez járult hozzá. Trump elnök más korábbi terveket is megvalósított, mint például Jeruzsálem elismerését Izrael fővárosának. A Netanjahut kihívó ellenzéki tömörülés második embere Jair Lapid is igyekezett nemzetközi kapcsolatokat felmutatni azzal a látogatással, amelyet Macron francia elnöknél tett.

A kampányban Netanjahu kormányfő határozott kijelentéseket tett arra az esetre, ha nem ő nyeri meg a választást, ezzel kapcsolatban azt jegyezte meg ifj. Lomnici Zoltán, hogy ezeket a szavakat a düh is vezetheti, hiszen folyik ellene egy ügyészségi vizsgálat, amit persze boszorkányüldözésnek minősített a miniszterelnök.

Az alkotmányjogász kiemelte, a választás mellett ki kell emelni a nagyon jó magyar-izraeli kapcsolatokat, azt is, hogy ma Magyarországon él Közép-Európa legnagyobb zsidó közössége békében, távol a nyugat-európai erősödő antiszemitizmustól

Arra a kérdésre, hogy ezekkel a jó kapcsolatokkal mi történhet, ha Beni Ganc nyeri meg a választásokat, a szakértő elmondta, azt a kifejezetten jó viszonyt, ami Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu között van, egy új vezetővel kiépíteni, az hosszú hónapokig tart. Már ezért is a magyar kormányzat annak szurkol, hogy a jelenlegi koalíció maradjon Izraelben. Amennyiben új vezetés lesz mégis, akkor nem is a magyar-izraeli viszonyok szempontjából lehet érdekes, hanem az USA-val kapcsolatban, hiszen Trump elnök mindent Netanjahura tett.